Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Yüksek Lisansa kabul için SIRA beklenmesi ? Doğru mu?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
DetectiveFusco

Yüksek Lisansa kabul için SIRA beklenmesi ? Doğru mu?

Mesaj gönderen DetectiveFusco » Cum Şub 09, 2018 1:53 am

Arkadaşlar merhaba almanyada yüksek lisans yapan bir arkadaşım bana yüksek lisansla ilgili genelde olumsuz bilgiler verdi.. Örneğin: Yüksek lisansa kabulde sıra bekleyen çok öğrenci varmış yani üniversiteden kabul alamıyorlarmış yoğunluk sebebiyle bu yüzden de öğrenciler dil şartlarını yerine getirsebile üniversiteye kaydolamıyormuş bir sonraki dönemi beklemek zorunda kalıyorlarmış..Böyle bir bilgi doğru mu? Yoksa motivasyon düşürmek için verilmiş bir bilgi mi?

DetectiveFusco

Re: Yüksek Lisansa kabul için SIRA beklenmesi ? Doğru mu?

Mesaj gönderen DetectiveFusco » Cum Şub 09, 2018 12:32 pm

koskoca sitede bilen biri çıkmadı mı

tipitip

Mesaj gönderen tipitip » Cum Şub 09, 2018 2:50 pm

hangi üniversiteden bahsedyor arkadaşınız? ben yüksek lisans yapıyorum ve hiç böyle bir şey duymadım. kontenjanları zaten epey yüksek. türkiyedeki gibi bir bölüme 10-15 kişi değil 200 kişi alınıyor.

DetectiveFusco

Mesaj gönderen DetectiveFusco » Cum Şub 09, 2018 3:07 pm

tipitip yazdı: Cum Şub 09, 2018 2:50 pm hangi üniversiteden bahsedyor arkadaşınız? ben yüksek lisans yapıyorum ve hiç böyle bir şey duymadım. kontenjanları zaten epey yüksek. türkiyedeki gibi bir bölüme 10-15 kişi değil 200 kişi alınıyor.
bremen ya da oldenburg üniversitesiydi sanırım. Genel olarak olumsuz konuştu sanırım gelmeyelim diye yanlış bilgi veriyor :)...Almanca sınavını 2 senede anca geçersin geçsen bile yüksek lisansa alımlarda sıra var herkes sıra bekliyor dedi. Bana da ilginç geldi bir sorayım dedim .. Peki siz Almanca bölümde mi okuyorsunuz? gerçekten almanca sınavı (dsh) 2 senede geçilecek kadar zor mu?.. Açıkçası ben de merak ediyorum sıfır almancam var almanyda 1 yıllık almanca eğitimi yüksek lisans yapmamı dersleri anlamam için yeterli olur mu?

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Cum Şub 09, 2018 7:34 pm

Ingilizce programlar icin biraz gecerli bu durum basvuru cok fazla olup kontenjan limiti olunca cok sinirli ogrenci alimi yapiliyor.Mesela benim okudugum program summer semester icin basvuru aldi ama hocamiz kontenjanin cok kisitli oldugunu,programdan kayit sildiren ogrenci sayisi kadar alim yapilacagini soyledi.

DetectiveFusco

Mesaj gönderen DetectiveFusco » Cum Şub 09, 2018 7:49 pm

hunterqb yazdı: Cum Şub 09, 2018 7:34 pm Ingilizce programlar icin biraz gecerli bu durum basvuru cok fazla olup kontenjan limiti olunca cok sinirli ogrenci alimi yapiliyor.Mesela benim okudugum program summer semester icin basvuru aldi ama hocamiz kontenjanin cok kisitli oldugunu,programdan kayit sildiren ogrenci sayisi kadar alim yapilacagini soyledi.
evet ingilizce program pek yok zaten..Ama bu arkadaş Almaca programlar için söyledi. Almancayı 2 senede halledersin sınavı geçersin..Yüksek lisansa kabul alacağının da garantisi yok dedi sıra bekliyorsun dedi.

egecihan
İletişim:

Mesaj gönderen egecihan » Cum Şub 09, 2018 9:08 pm

1 Senedir Almanca öğreniyorum lise 4. sınıf öğrencisiyim şuan B1+ seviyesindeyim bunları dememin sebebi ise Almanca konuşmak istedikten sonra gerçekten kolay ve eğlenceli bir dil, sınavlarından korkmana da gerek yok TestDAF da DSH da modul sınavları ve zaten seviye içerikleri B2-C1, çalıştıktan sonra almanca ile ilgili her şey kolay. Şahsi düşüncem... Ama üzgünüm yüksek lisans kontenjan sıra bekleme olayını daha önce hiç duymadım o konuda fikir veremeyeceğim :D

tipitip

Mesaj gönderen tipitip » Cmt Şub 10, 2018 12:05 am

DetectiveFusco yazdı: Cum Şub 09, 2018 3:07 pm bremen ya da oldenburg üniversitesiydi sanırım. Genel olarak olumsuz konuştu sanırım gelmeyelim diye yanlış bilgi veriyor :)...Almanca sınavını 2 senede anca geçersin geçsen bile yüksek lisansa alımlarda sıra var herkes sıra bekliyor dedi. Bana da ilginç geldi bir sorayım dedim .. Peki siz Almanca bölümde mi okuyorsunuz? gerçekten almanca sınavı (dsh) 2 senede geçilecek kadar zor mu?.. Açıkçası ben de merak ediyorum sıfır almancam var almanyda 1 yıllık almanca eğitimi yüksek lisans yapmamı dersleri anlamam için yeterli olur mu?
Benim bölümüm İngilizce ve ben de ilk sommersemester icin basvuru yapmıştım yer açılırsa alırız dediler ve açılmadı kışın bir daha başvurdum.
2 senede bölüme başlayacak almancayı ancak öğrenirsiniz arkadaşınız doğru söylemiş. 1 sene içinde öğrendiğiniz almanca ile derslerde çok zorluk çekersiniz. ben 1 yıldır aralıksız almanca öğreniyorum kendi isteğim ile. sıfırdan başladım şu an B2deyim ama ders yapamam bu almanca ile.

DetectiveFusco

Mesaj gönderen DetectiveFusco » Cmt Şub 10, 2018 12:29 am

tipitip yazdı: Cmt Şub 10, 2018 12:05 am Benim bölümüm İngilizce ve ben de ilk sommersemester icin basvuru yapmıştım yer açılırsa alırız dediler ve açılmadı kışın bir daha başvurdum.
2 senede bölüme başlayacak almancayı ancak öğrenirsiniz arkadaşınız doğru söylemiş. 1 sene içinde öğrendiğiniz almanca ile derslerde çok zorluk çekersiniz. ben 1 yıldır aralıksız almanca öğreniyorum kendi isteğim ile. sıfırdan başladım şu an B2deyim ama ders yapamam bu almanca ile.
Anladım teşekkür ederim. Yine de almanca için 2 senenin fazla oldugunu düşünüyorum. 2 sene de değil almanca 2-3 dil öğrenenler var. Üniversitelerin almanca kursları sıfırdan başlayanlara dsh sınavını geçecek düzeyde 2 dönemde hazırlıyor eğer 2 dönemde geçilmeyecek olsaydı kursları 2 dönemlik halinde açmazlar diye düşünüyorum.

tipitip

Mesaj gönderen tipitip » Cmt Şub 10, 2018 12:58 am

DetectiveFusco yazdı: Cmt Şub 10, 2018 12:29 am Anladım teşekkür ederim. Yine de almanca için 2 senenin fazla oldugunu düşünüyorum. 2 sene de değil almanca 2-3 dil öğrenenler var. Üniversitelerin almanca kursları sıfırdan başlayanlara dsh sınavını geçecek düzeyde 2 dönemde hazırlıyor eğer 2 dönemde geçilmeyecek olsaydı kursları 2 dönemlik halinde açmazlar diye düşünüyorum.
peki öyle düşünüyorsanız o zaman size başarılar umarım 1 yılda bölüm okuyacak seviyeye gelirsiniz süper olur tabi. bu arada ben de üniversitenin verdiği kursa gidiyorum 1 yıldır ve öyle dsh girecek bir seviyeye filan gelmedim, gelen de görmedim. sizin kurs daha yoğunsa bilemem tabi.

Muriel

Mesaj gönderen Muriel » Cmt Şub 10, 2018 1:08 am

Katılıyorum sana DetectiveFuso. Evet 2 dönemde DSH sınavına girmenize imkan sağlayacak kadar ilerleyebiliyorsunuz. Bu bir sene içerisinde düzenli çalışanlar benim gördüğüm kadarıyla geçiyorlar sınavı.

Sıra bekleme konusuna gelince ise hiç duymadım böyle bir şeyi. Bir süredir almanya da ingilizce master yapıyorum sıra beklenmesi gibi komik bir olay duymadım. Kontenjan var şartları sağlıyorsan giriyorsun bölüme. Almanca olsun ingilizce olsun eğitim dili farketmiyor. Biz sana kabul verdik, sende bununla vize-oturum aldın ama sıra var kusura bakma beklemen lazım gibi bir şey olamaz mantıken.

Motivasyon düşürülmek amacıyla verimiş bir bilgi diyorum ben.

duisburger

Mesaj gönderen duisburger » Cmt Şub 10, 2018 1:20 pm

Sira vs bekleme yok. Dsh yi sifirdan baslayip 8 ayda verenler de var. 2 sene zaten maximum süre. 2 sene Almanya da kalip gecemiyorsan zaten sende bir problem var demektir.

DetectiveFusco

Mesaj gönderen DetectiveFusco » Pzr Şub 11, 2018 11:40 pm

duisburger yazdı: Cmt Şub 10, 2018 1:20 pm Sira vs bekleme yok. Dsh yi sifirdan baslayip 8 ayda verenler de var. 2 sene zaten maximum süre. 2 sene Almanya da kalip gecemiyorsan zaten sende bir problem var demektir.
Peki hocam çok teşekkür ederim.. Benim bölümüm DSH-3 istiyor. sıfırdan 1 senelik dil almanca dil eğitimiyle dersleri anlayabilecek ve geçecek bir seviyeye gelebilir miyim? Sınavı geçmekten ziyade dersleri anlayabilmek ve geçebilmek önemli. ..

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Şub 11, 2018 11:42 pm

Arkadasin dedigi gibi sana bagli, gecebilirsin. Bu arada hangi üniversitede hangi bölümü istiyorsun?
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

DetectiveFusco

Mesaj gönderen DetectiveFusco » Pzr Şub 11, 2018 11:51 pm

Physiker yazdı: Pzr Şub 11, 2018 11:42 pm Arkadasin dedigi gibi sana bagli, gecebilirsin. Bu arada hangi üniversitede hangi bölümü istiyorsun?
Gürkan Hocam, Psikoloji bölümü istiyorum sıfırdan almanca öğreniyorum yapabildiğim kadarını (a1 yada a2) alıp geri kalanını almanyada tamamlamak istiyorum. Bununla ilgili Wuppertal üniversitesinin dil kursuna gitmeyi düşünüyorum forumda araştırdım siz genel olarak Wuppertal'in kursundan memnunlar yazmışsınız. tabi bu durum değişmediyse.. Benim aklıma takılan 1 senelik dil eğitimi dersleri anlayabilmeme ve geçebilmeme yetecek mi? Arkadaşların dedikleri gibi düzenli çalışırsak verilen ödevleri yerine getirirsek DSH alınır ama önemli olan pratikte dili kullanmak (dersleri anlamak)...Psikoloji benim bildiğim DSH-3 istiyor. Sonrasında kalıp çalışmayı düşünüyorum sizin bir mesajınızı okudum sonradan almanca öğrenenlerin hiçbiri perfekt almanca konuşamaz yazmışssınız .. Eğer böyle bişi varsa bizim mesleğimiz zaten ağırlıklı olarak konuşmak üzerine :)). Yani bizim akıcı bir şekilde konuşmamız gerekiyor. Acaba boşuna mı almanyada yüksek lisans yapmaya giriştim diye düşünüyorum :).

DetectiveFusco

Mesaj gönderen DetectiveFusco » Sal Şub 13, 2018 11:49 pm

güncel

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Şub 14, 2018 4:27 pm

Wuppertal üniversitesinde psikoloji icin DSH-2 isteniyor. Diger sorularin cevaplari cok göreceli, herkes sadece sahsi fikrini belirtebilir ve herkesin fikri de farklidir.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

wuppi

Mesaj gönderen wuppi » Sal Şub 27, 2018 3:37 am

tipitip yazdı: Cmt Şub 10, 2018 12:05 am Benim bölümüm İngilizce ve ben de ilk sommersemester icin basvuru yapmıştım yer açılırsa alırız dediler ve açılmadı kışın bir daha başvurdum.
Valla her Dsh yapan üniversite ayni zorlukta yapmiyor o sinavi. ben Wuppertal de okuyorum ve bizim kursta b1 i gecemeyip disarda özel bir kurstan c1 alip baska bi okulda Dsh alan da var. 3 senede anca dsh alanda. alamayip dönende. kaldiki kendi üniverstem adina sunu söyleyebilirim, ögrencilerin yuzde sekseni 2 sömestrda degil 3 sömestrda ancak dsh aliyor. aldigin o almancaylada asla sana yeterli olmuyo dersleri anlamak. en azindan ilk 2 sömestr. sözel bölüm okuyacaksan 50 kere düsün derim. sayisallar halloluyo da sözeller adami ipe götürür

DetectiveFusco

Mesaj gönderen DetectiveFusco » Sal Şub 27, 2018 1:30 pm

wuppi yazdı: Sal Şub 27, 2018 3:37 am Valla her Dsh yapan üniversite ayni zorlukta yapmiyor o sinavi. ben Wuppertal de okuyorum ve bizim kursta b1 i gecemeyip disarda özel bir kurstan c1 alip baska bi okulda Dsh alan da var. 3 senede anca dsh alanda. alamayip dönende. kaldiki kendi üniverstem adina sunu söyleyebilirim, ögrencilerin yuzde sekseni 2 sömestrda degil 3 sömestrda ancak dsh aliyor. aldigin o almancaylada asla sana yeterli olmuyo dersleri anlamak. en azindan ilk 2 sömestr. sözel bölüm okuyacaksan 50 kere düsün derim. sayisallar halloluyo da sözeller adami ipe götürür
3 Senede nasıl DSH alamıyorlar çok merak ettim? 3 senede dsh alamayan bir zahmet dönsün türkiyeye üniversite falan okumasın.. Kaldı ki almanya en fazla 2 sene veriyor dil şartını yerine getirmek için." 3 senede dsh alan" sözü bana pek inandırıcı gelmedi!

wuppi

Mesaj gönderen wuppi » Sal Şub 27, 2018 2:38 pm

buyrun wuppertal e tanisin illede inanmak istiyosaniz :) malum biz türkler pekte isleri olmasi gerektigi gibi yapmayiz kimi zaman. arkadasta hem calistigi icin hemde auslanderbehörde deki asiri yogunluktan oturum olmaya yaklasik 6 ay(2 senenin sonunda) daha gec gittigi icin ekstra zamani olabildi. bir de c1 ile kabul eden FH lar vardi, hala aliyolar mi bilemem. özel kurslardan c1 almakla üniden dsh 2 almak ayni sey olmadigindan, kendisini dsh alana kadar Fh ye kaydettirdi. yani ben kimseye gelin 3 sene pasa pasa takilin zamaniniz bol falan demiyorum. kasdettigim seyde bu degildi. bazen o iki senede olmaz iste o sebepten bu sebepten.. almanya normal sartlarda eger ki yan yollara sapmadiysa kimse 2 sene hak veriyor zaten, evet. ve cogu insan zaten daha öncesinde bitirebiliyor. ama benim parmak basmak istedigim her dil kursu yapan üniverste ayni zorlukta degil. a universitesinde yapamayan b de yapabiliyo oluyo. ve bence ne sizi ne beni nede herhangi birimizi ilgilendirmez bizim arkadasin universite okuyup okumayacagi :)