Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya'da Psikoloji Yüksek Lisans hk. YARDIM

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
DetectiveFusco

Almanya'da Psikoloji Yüksek Lisans hk. YARDIM

Mesaj gönderen DetectiveFusco » Cum Ağu 18, 2017 5:08 pm

Merhaba arkadaşlar,

Haziran ayında Psikoloji (lisans) bölümünden mezun oldum. Not ortalamam: 3.45/4 . Almanca düzeyim: A1 .. Almanya'da Psikoloji alanında "Klinik Psikoloji" veya "Endüstri ve Örgüt Psikolojisi(insan kaynakları)" yüksek lisansı yapmak istiyorum. Bu konuyla ilgili birkaç sorum olacaktı yardımcı olursanız memnun olurum.

1_ Almanya'da psikoloji okumak zor olduğu söyleniyor sizce sıfırdan b2 düzeyine veya c1 düzeyine gelen birisi psikoloji okumada aşırı derece zorlanır mı ? Psikoloji yüksek lisansını başarı şekilde bitirmiş birisi gördünüz mü ?

2_ Almanya'da psikoloji alanında en iyi üniversiteler hangileridir?

3_ Almancayı kendi imkanlarımla öğrenmeye çalışıyorum b1 seviyesine geldiğimde başvuralara başlıyayım mı ? Yoksa a2 seviyesine gelip geri kalan seviyeleri almanyada tamamlama şansım var mı? yani a2 düzeyinden c1 seviyesine kadar almanyada dil eğitimi alma imkanım var mı?

4_ Son olarak da konu dışında bir soru soracağım. Almanya'da lisans bilgisayar mühendisliğinde eşit ağırlık çıkışlı birisi çok zorlanır mı ? Fizik, Kimya , Matematik dersleri çok zor oluyor mu mühendislik bölümlerinde.

Yardımcı olursanız teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
overlord35

Re: Almanya'da Psikoloji Yüksek Lisans hk. YARDIM

Mesaj gönderen overlord35 » Cum Ağu 18, 2017 5:37 pm

Bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalısayım;
2)Leipzig universitesinin sosyoloji ve psikoloji alanında iyi olduğunu duymuştum
3)B1 seviyesinde belge alırsan vize başvurusunda şansın daha fazla olur ama a2 de yeterli bir seviye bende a2 ye kadar burda alıp kalanına almanyada devam edeceğim.O yüzden a2 den c1 e kadar alabilirsin almanyada sıkıntı olmaz
Diğer soruların hakkında pek bilgim olmadığından bir şey diyemeyeceğim.

convivencia

Mesaj gönderen convivencia » Cum Ağu 18, 2017 6:19 pm

DetectiveFusco yazdı: Cum Ağu 18, 2017 5:08 pm Merhaba arkadaşlar,

Haziran ayında Psikoloji (lisans) bölümünden mezun oldum. Not ortalamam: 3.45/4 . Almanca düzeyim: A1 .. Almanya'da Psikoloji alanında "Klinik Psikoloji" veya "Endüstri ve Örgüt Psikolojisi(insan kaynakları)" yüksek lisansı yapmak istiyorum. Bu konuyla ilgili birkaç sorum olacaktı yardımcı olursanız memnun olurum.

1_ Almanya'da psikoloji okumak zor olduğu söyleniyor sizce sıfırdan b2 düzeyine veya c1 düzeyine gelen birisi psikoloji okumada aşırı derece zorlanır mı ? Psikoloji yüksek lisansını başarı şekilde bitirmiş birisi gördünüz mü ?

2_ Almanya'da psikoloji alanında en iyi üniversiteler hangileridir?

3_ Almancayı kendi imkanlarımla öğrenmeye çalışıyorum b1 seviyesine geldiğimde başvuralara başlıyayım mı ? Yoksa a2 seviyesine gelip geri kalan seviyeleri almanyada tamamlama şansım var mı? yani a2 düzeyinden c1 seviyesine kadar almanyada dil eğitimi alma imkanım var mı?

4_ Son olarak da konu dışında bir soru soracağım. Almanya'da lisans bilgisayar mühendisliğinde eşit ağırlık çıkışlı birisi çok zorlanır mı ? Fizik, Kimya , Matematik dersleri çok zor oluyor mu mühendislik bölümlerinde.

Yardımcı olursanız teşekkür ederim.
1. Düzenli ders çalışılırsa çok zorlanmaz. Ben staj yapıyorum üniversitede. Tanıdıklarım var lisansta durumu iyi olanlar rahat şekilde yüksek lisansı tamamlayabiliyorlar. Fakat benim arkadaşlarım ingilizce okuyorlar. Almanca nasıl olur bilmiyorum. Klinik ve örgüt bambaşka alanlar. Örgüt nispeten kolay olur çünkü klinikte kültürel farklılıklara da hakim olmak gerekiyor.

2. Alana göre değişiyor bu söylediğiniz. Ben kendi alanımdan bahsedeyim mesela oldenburg üni çok iyi bir okul değil ilk 500 listelerine dahi giremiyor fakat neurocognitive psychology programı çok iyi. Bunun dışında cognitive psychology, neuroscience gibi alanlarda lmu, bochum, frei ve humboldt bir de tübingen çok başarılı programlar sunuyor.

DetectiveFusco

Mesaj gönderen DetectiveFusco » Cum Ağu 18, 2017 8:41 pm

overlord35 yazdı: Cum Ağu 18, 2017 5:37 pm Bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalısayım;
2)Leipzig universitesinin sosyoloji ve psikoloji alanında iyi olduğunu duymuştum
3)B1 seviyesinde belge alırsan vize başvurusunda şansın daha fazla olur ama a2 de yeterli bir seviye bende a2 ye kadar burda alıp kalanına almanyada devam edeceğim.O yüzden a2 den c1 e kadar alabilirsin almanyada sıkıntı olmaz
Diğer soruların hakkında pek bilgim olmadığından bir şey diyemeyeceğim.
teşekkür ederim sağ olun

DetectiveFusco

Mesaj gönderen DetectiveFusco » Cum Ağu 18, 2017 8:42 pm

convivencia yazdı: Cum Ağu 18, 2017 6:19 pm 1. Düzenli ders çalışılırsa çok zorlanmaz. Ben staj yapıyorum üniversitede. Tanıdıklarım var lisansta durumu iyi olanlar rahat şekilde yüksek lisansı tamamlayabiliyorlar. Fakat benim arkadaşlarım ingilizce okuyorlar. Almanca nasıl olur bilmiyorum. Klinik ve örgüt bambaşka alanlar. Örgüt nispeten kolay olur çünkü klinikte kültürel farklılıklara da hakim olmak gerekiyor.

2. Alana göre değişiyor bu söylediğiniz. Ben kendi alanımdan bahsedeyim mesela oldenburg üni çok iyi bir okul değil ilk 500 listelerine dahi giremiyor fakat neurocognitive psychology programı çok iyi. Bunun dışında cognitive psychology, neuroscience gibi alanlarda lmu, bochum, frei ve humboldt bir de tübingen çok başarılı programlar sunuyor.
teşekkür ederim sağ olun. sizin almanca düzeyiniz nasıldı ? bi problem yaşıyor musunuz . tr de a2 ye kadar gelip orda devam etmek mi mantıklı yoksa en az b2 ye kadar gelmek gerekir mi

convivencia

Mesaj gönderen convivencia » Cum Ağu 18, 2017 10:39 pm

DetectiveFusco yazdı: Cum Ağu 18, 2017 8:42 pm teşekkür ederim sağ olun. sizin almanca düzeyiniz nasıldı ? bi problem yaşıyor musunuz . tr de a2 ye kadar gelip orda devam etmek mi mantıklı yoksa en az b2 ye kadar gelmek gerekir mi
Ben almanca bilmiyorum. Çok az, yani marketten alışveriş yapabilecek kadar. Stajım ingilizce, okulda herkes ingilizce biliyor. Sokakta da hemen hemen herkes biliyor ingilizce. Bu yüzden hiç sıkıntı yaşamadım almanca'ya da ihtiyaç duymadım. Bana kalırsa almanya'da öğrenmek daha mantıklı ama vizede sorunlar olabiliyormuş galiba.

DetectiveFusco

Mesaj gönderen DetectiveFusco » Cmt Ağu 19, 2017 3:00 pm

Teşekkür ederim sağ olun.

Diğer sorularım için yardımcı olabilecek arkadaşlar var mı ?

öyküzeynep

Mesaj gönderen öyküzeynep » Cmt Ağu 19, 2017 4:08 pm

Merhaba ben bu sene klinik psikoloji yükseği için başvurdum ve üniversitelerden şartlı kabul aldım. Türkiye'de a2'ye kadar öğrendim almancayı, kalanını almanya'da öğrenmeyi planlıyorum. Çünkü zor bir bölüm ve türkiye'deki bir kursta ya da kendi imkanlarınla öğrendiğin almancanın orda dersleri ya da sınavları sindirerek geçmeye yeteceğini sanmıyorum. Bazı üniversitelerin kendi bünyesinde hazırlık kursları var (Ruhr-Bochum, Wuppertal gibi), bazılarının yok ama yine de şartlı kabül veriyor sen özel bir kurs bünyesinde almanca yeterliliğini verdiken sonra o üniversitede master eğitmine başlayabiliyorsun. Ya da dili verdikten sonra şartlı kabul vermeyen çok daha iyi üniversitelere başvuru yapıp okulunu değiştirebilirsin. Berlin'deki üniversiteler psikoloji konusunda oldukça iyi. Onun dışında Heidelberg zaten sosyal bilimlerde ilk sıralarda. Bir de klinikle endüstri arasında nasıl kaldın onu merak ettim bayağı farklı alanlar çünkü :)
Umarım yardımcı olmuştur :)

DetectiveFusco

Mesaj gönderen DetectiveFusco » Cmt Ağu 19, 2017 5:06 pm

öyküzeynep yazdı: Cmt Ağu 19, 2017 4:08 pm Merhaba ben bu sene klinik psikoloji yükseği için başvurdum ve üniversitelerden şartlı kabul aldım. Türkiye'de a2'ye kadar öğrendim almancayı, kalanını almanya'da öğrenmeyi planlıyorum. Çünkü zor bir bölüm ve türkiye'deki bir kursta ya da kendi imkanlarınla öğrendiğin almancanın orda dersleri ya da sınavları sindirerek geçmeye yeteceğini sanmıyorum. Bazı üniversitelerin kendi bünyesinde hazırlık kursları var (Ruhr-Bochum, Wuppertal gibi), bazılarının yok ama yine de şartlı kabül veriyor sen özel bir kurs bünyesinde almanca yeterliliğini verdiken sonra o üniversitede master eğitmine başlayabiliyorsun. Ya da dili verdikten sonra şartlı kabul vermeyen çok daha iyi üniversitelere başvuru yapıp okulunu değiştirebilirsin. Berlin'deki üniversiteler psikoloji konusunda oldukça iyi. Onun dışında Heidelberg zaten sosyal bilimlerde ilk sıralarda. Bir de klinikle endüstri arasında nasıl kaldın onu merak ettim bayağı farklı alanlar çünkü :)
Umarım yardımcı olmuştur :)
cevabınız için çok teşekkür ederim. hem klinik hem de endüstri ikisi de ilgilimi çekiyor ilginç bi şekilde. :)... ancak klinik psikoloji biraz daha önde. şartlı kabul aldığınızı söylediniz hangi üniversiteden acaba ?

öyküzeynep

Mesaj gönderen öyküzeynep » Cmt Ağu 19, 2017 5:20 pm

Bremen Uni, Ruhr-Bochum Uni, Wuppertal Uni

DetectiveFusco

Mesaj gönderen DetectiveFusco » Pzr Ağu 20, 2017 2:16 am

öyküzeynep yazdı: Cmt Ağu 19, 2017 5:20 pm Bremen Uni, Ruhr-Bochum Uni, Wuppertal Uni
teşekkür ederim tekrar. Almanya'da psikoloji okumanın çok zor olduğu söyleniyor sıfırdan almanca öğrenen birisi 2 yıllık yüksek lisansı bitirebilir mi acaba? forumlarda oldukça zor olduğuna yönelik yorumlar var siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? bitirilebilir mi psikoloji yüksek lisans ?

öyküzeynep

Mesaj gönderen öyküzeynep » Pzr Ağu 20, 2017 1:59 pm

Ben açıkçası bu tarz yorumlara çok katılmıyorum. Bence master zaten zor olmalı, bizim ülkemizde üniversite çok kolay bitiriliyor maalesef. Belki ana dili almanca olan birinin 1 kez okuyup anladığı makaleyi sonradan almanca öğrenen biri 10 kez okumak zorunda kalacak yani çok daha fazla efor sarf etmesi gerekecek ama sonuç olarak başaracak. Bu kişinin çalışma azmiyle ve kapasitesiyle alakalı bence. Zorluk da çok öznel bir şey. O yüzden kişi tamamen kendini gözden geçirmeli bu noktada, yapabilir miyim yapamaz mıyım diye.

DetectiveFusco

Mesaj gönderen DetectiveFusco » Pzr Ağu 20, 2017 11:25 pm

öyküzeynep yazdı: Pzr Ağu 20, 2017 1:59 pm Ben açıkçası bu tarz yorumlara çok katılmıyorum. Bence master zaten zor olmalı, bizim ülkemizde üniversite çok kolay bitiriliyor maalesef. Belki ana dili almanca olan birinin 1 kez okuyup anladığı makaleyi sonradan almanca öğrenen biri 10 kez okumak zorunda kalacak yani çok daha fazla efor sarf etmesi gerekecek ama sonuç olarak başaracak. Bu kişinin çalışma azmiyle ve kapasitesiyle alakalı bence. Zorluk da çok öznel bir şey. O yüzden kişi tamamen kendini gözden geçirmeli bu noktada, yapabilir miyim yapamaz mıyım diye.
evet sağ olun teşekkür ederim tekrar. :)

DetectiveFusco

Mesaj gönderen DetectiveFusco » Pzt Ağu 28, 2017 1:39 am

başka önerileri olan var mı ?

ezgiosz

Mesaj gönderen ezgiosz » Cum Eyl 08, 2017 12:15 am

DetectiveFusco yazdı: Pzt Ağu 28, 2017 1:39 am başka önerileri olan var mı ?
ayni seyleri hedefliyoruz sanirim. ben bu sene okulu bitiriyorum zaten okula baslamadan once cok sene kaybetmistim o yuzden artik sene kaybetmeden onumuzdeki winter semester icin kabul almak gibi bi hayalim var ama o zamana kadar almancayi c1´-c2 yapamam o yuzden olmayacak muhtemelen. sartli kabul edilirsem orda gidip ogrenmek en iyisi ama o zaman daha universiteye baslamadan burs bulamayacagim icin cok da mumkun gorunmuyor ama bakalim artik.
hangi universitelerin psikoloji masteri icin sartli kabul secenekleri var biliyor musun acaba?

DetectiveFusco

Mesaj gönderen DetectiveFusco » Cum Eyl 08, 2017 1:07 am

ezgiosz yazdı: Cum Eyl 08, 2017 12:15 am ayni seyleri hedefliyoruz sanirim. ben bu sene okulu bitiriyorum zaten okula baslamadan once cok sene kaybetmistim o yuzden artik sene kaybetmeden onumuzdeki winter semester icin kabul almak gibi bi hayalim var ama o zamana kadar almancayi c1´-c2 yapamam o yuzden olmayacak muhtemelen. sartli kabul edilirsem orda gidip ogrenmek en iyisi ama o zaman daha universiteye baslamadan burs bulamayacagim icin cok da mumkun gorunmuyor ama bakalim artik.
hangi universitelerin psikoloji masteri icin sartli kabul secenekleri var biliyor musun acaba?
bi arkadasımız kendisi a2 seviyesindeymiş ve sertifikaası varmış. a2 ile bremen üni. klinik psikolojiden şartlı kabul almış. diğer şartlı kabul veren üniversiteleri bilmiyorum. psikoloji programları hep almanca oldugu için sitesine girip bilgi alamıyorum almancam yok .. en iyisi almancayı öğrenmek

Bahri.61

Mesaj gönderen Bahri.61 » Çrş Kas 01, 2017 12:28 am

Arkadaşlar aynı şekilde Türkiyede Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunuyum. Almanyada Klinik Psikoloji üzerine master yapmak istiyorum. fakat çok bir bilgim yok şu an ne yapmamla alakalı. Burada Almanca Dil kursuna başladım a2 sertifika alabilmek için. şartlı kabulü nasıl ve hangi ünilerden alabilirim. yardım ederseniz çok sevinirim kafam olmuş duman :)
saygılarla...

DetectiveFusco

Mesaj gönderen DetectiveFusco » Çrş Kas 01, 2017 1:39 am

Bahri.61 yazdı: Çrş Kas 01, 2017 12:28 am Arkadaşlar aynı şekilde Türkiyede Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunuyum. Almanyada Klinik Psikoloji üzerine master yapmak istiyorum. fakat çok bir bilgim yok şu an ne yapmamla alakalı. Burada Almanca Dil kursuna başladım a2 sertifika alabilmek için. şartlı kabulü nasıl ve hangi ünilerden alabilirim. yardım ederseniz çok sevinirim kafam olmuş duman :)
saygılarla...
PDR mezunları Klinik Psikoloji den yüksek lisans yapabilir mi ki?

convivencia

Mesaj gönderen convivencia » Çrş Kas 01, 2017 1:53 pm

Bahri.61 yazdı: Çrş Kas 01, 2017 12:28 am Arkadaşlar aynı şekilde Türkiyede Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunuyum. Almanyada Klinik Psikoloji üzerine master yapmak istiyorum. fakat çok bir bilgim yok şu an ne yapmamla alakalı. Burada Almanca Dil kursuna başladım a2 sertifika alabilmek için. şartlı kabulü nasıl ve hangi ünilerden alabilirim. yardım ederseniz çok sevinirim kafam olmuş duman :)
saygılarla...
Pdr mezunu olarak klinik psikoloji kabülü alabilmeniz kolay değil. Genel olarak belirli dersleri almış olmanız bekleniyor. Psikopatoloji, psikoterapi kuramları gibi dersleri aldıysanız şansınız biraz daha artar. Yine de iyi araştırın derim illa kabul veren bir yerler vardır.

Bahri.61

Mesaj gönderen Bahri.61 » Cum Kas 03, 2017 12:25 am

DetectiveFusco yazdı: Çrş Kas 01, 2017 1:39 am PDR mezunları Klinik Psikoloji den yüksek lisans yapabilir mi ki?
evet Türkiyede yapılıyor. Almanya da da araştırdığım bir iki üni alıyor sanırsam