Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Alan degisimi

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Karmacoma

Alan degisimi

Mesaj gönderen Karmacoma » Sal Kas 03, 2009 6:27 pm

Merhaba,

Frankfurtta 9 aydir dil egitimi goruyorum. Mart ayindaki DSH sinavina hazirlaniyorum. Anadolu Meslek lisesi mezunuyum ve buraya ingiliz dili edebiyati kazanarak geldim. Fakat ingiliz dili edebiyati veya bu alanda bir bolum okumak istemiyorum. fachhochschulede teknik bir bolum okumak istiyorum acaba mumkun mu?

Konsolosluga ogrenci dosyasi actirmak icin gittigimde bana bir belge verdiler. 2 frakli paragrafta birbirinin tam tersi seyler yaziyordu. Mesela birinde alan ve bolum degisikliginin zorunlu durumlarda ateselik tarafindan yapilabilecegini soyluyordu. 2 donem kaybi olmamasi sarti ve bildirilmesi sartiyla vs.. yani boyle bir ihtimal var yazilana gore. ama diger bi paragrafta bolum degisikligi yaparsam ilisigimin kesileceginden bahsediliyor. Hangi bolum okunursa okunsun turkiyede denkliginin garanti olmadigini belirtiyor.

Benim aklima ilk gelen sey fachhochschuleye kabul edildikten sonra atesilige gidip mazeret bildirmek.

Bilgilerinizi ve fikirlerinizi paylasirsaniz sevinirim..

yorumcu

Alan degisimi

Mesaj gönderen yorumcu » Çrş Kas 04, 2009 11:39 am

ateseligin senin bolum degistrieme etksii varmi yokmu diye ilk duyuyorum
tam olarak ne yaziyor konosoloslugun verdigi belgede

Karmacoma

Alan degisimi

Mesaj gönderen Karmacoma » Prş Kas 05, 2009 2:46 pm

Paragrafi aynen yaziyorum;

"Ozel ogrencilerin, ogrenim dalini, ogrenim kurumunu ve ogrenim gordugu ulkeyi degistirebilmesi Ateseligin iznine baglidir. Zorunlu durumlardaki bolum degisikligi ancak ve en cok iki somestrelik kayibiyla mumkun olabilir. Ateseligimizin oluru alinmadan yapilacak Dal ve Okul Degisikliklerinin kabul edilmesi Ateseligimizin uygun gormesi halinde gecerli sayilabilcektir."

" Ogrenim kurumuna devam etmeyen, ogrenim durumunu heryil belgelendirmeyen (studienbescheinigung ile), ust uste iki yil basarisiz duruma dusen, okudugu bolumun azami ogrenim suresini ve 29 yas sinirini asan, izinsiz ve uygunsuz bolum degistiren, Turkiyede OSYM sinavinda kazandigi veya bitirdigi bolumun disinda bir bolumun disinda bir bolume kayit yaptiran ogrencilerin ogrencilikle iliskileri kesilir. "

ilk paragrafta hersey cok acik, bolum degisikligi mumkun deniyor. ikinci paragrafin son cumlesi ise ilk paragrafta soylenenlerin tam tersi.

yorumlarinizi bekliyorum, simdiden tesekkurler!

Karmacoma

Alan degisimi

Mesaj gönderen Karmacoma » Prş Kas 05, 2009 2:56 pm

Olayi en basindan yanlis anladim herhalde. Ateseligin zaten benim bolum degistirmemle alakasi yok. ben burda universite tarafindan kaul edildikten sonra bunu ateselik zaten kabul etmek zorunda. yani ilk cevapta yazildigi gibi uzerinde hic bir etkisi yok. benim bu bolum degisikligini universite ile konusup halletmem gerekiyor tabi eger mumkunse.

yorumcu

Alan degisimi

Mesaj gönderen yorumcu » Prş Kas 05, 2009 3:07 pm

vallaha burda yazilana gore senin kabul aldigin bolumle, senin normal alanin uymuyorsa bunu ateselige daniman gerekir diyor.
aslinda onlari ilgilendirmez bu olay ama belki bende senin gibi yanlis anliyorum
ama sorun etme bunu bence. herkes bolum degisikligi yapiyor.

Karmacoma

Alan degisimi

Mesaj gönderen Karmacoma » Sal Kas 10, 2009 9:18 pm

arkadaslar daha once belirttigim gibi ingiliz dili edebiyati kazanip geldim buraya. ama bu bolumu veya ayni alandaki bolumleri okumak istemiyorum. sizce media design bolumune gecebilir miyim? belki direk olmyuordur ama bi cinligi vardir diye dusundum :) eger bi cinligi de yoksa turkiyeye donmek istiyorum. yatay gecis mumkun mu acaba?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Alan degisimi

Mesaj gönderen Physiker » Sal Kas 10, 2009 10:06 pm

Ateseligi ilgilendiren tarafi su ; askerlik tecili icin ogrenci dosyasi actiriyorsun konsoloslukta.. Turkiye de lisans bitirip gelip tekrar burda lisans yapmak istersen dosya actiramiyorsun.. Fakat birakip geldiysen okulu bir kac semester yeniden lisansa baslayabilirsin..

Fakat sen turkiye de hic baslamadan direk buraya geldiysen konsoloslugun yaptigi islem yanlis .. 1 yil studienkollege yaparak alan degistirebilirsin..
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Karmacoma

Alan degisimi

Mesaj gönderen Karmacoma » Sal Kas 10, 2009 10:21 pm

ben hic okula baslamadan geldim ayrica turkiyede 12 yil okudum o yuzden studiumkoleg okuyamiyorum diye biliyorum.?

romeo-87

Alan degisimi

Mesaj gönderen romeo-87 » Çrş Kas 11, 2009 12:10 am

bolum degismek icinde studienkolleg yapabiliyorsun,yani senin bolumun ingiliz dili ve edebiyati,sanirim bu sozel bolume giriyor degilmi,studienkolleg ile sozel bolumdeki bolumleri okuma imkanin var.bunu uniyle gorus istersen,media design bolumunu studienkolleg ile okuyabilirmiyim diye,onlarda media design olmasa bile studienkolleg ile okuyabilcegin bolumleri soylerler.

Ruh-Adam

Alan degisimi

Mesaj gönderen Ruh-Adam » Çrş Kas 11, 2009 11:23 am

arkadasim ateseligin senin pasaport ve askerlik harici hic bir etkisi yok..

hos zaten ateseliktekilerin birbirinden haberi yok nedenide MSB askerligi egitime devreden yasasi 2010da cikacak..
pasaportuda ozel ogrenci olarak uzatmak istersen egitim ateseligi 1yil uzatiyor suresi bittiginde bidaha..

bunun yerine normal birsekilde uzatmak yani bana gore hem daha kolay hemde daha mantikli..

meslek lisesi mezusun ve bir bolum kazanarak gelmissin fachhochschule kabul veriyorsa bir sorunun oldugunu soylemek sacma..

kabul aldiktan sonra egitim ateseliginde askerlik harici bir isinin oldugunuda sanmiyorum okuldan aldigin belgeyi gotur 3 donem uzat..ama diploma tanitma dersen orasini bilem..

Karmacoma

Alan degisimi

Mesaj gönderen Karmacoma » Çrş Kas 11, 2009 5:06 pm

ok ateselik kismi anlasildi. ben burda hangi bolum olursa olsun kabul aldiktan sonra ateselik askerlik tecili disinda hic bir rol oynamiyor. fachhochschule konusuna gelince. ben ingiliz dili edebiyati kazanip geldigim icinsozel bolumleri okuyabiliyorum. bir cok secenek var fakat ben sozel bolumleri okumak istemiyorum o yuzden ders aciklarimi studienkollegde kapatir sayisal bolum okuyabilirim diye dusunmustum. ama boyle birsey mumkun degil anlasilan. yardimlariniz icin cok tesekkurler. zaten isinamadim bir turlu buraya artik biraz daha kalip almancayi iyi ogrenip donmek en iyisi olur diye dusunuyorum. eger mumkunse herhangi bi sozel bolumden yatay gecis de fena olmaz. yatay gecisin sartlari nelerdir?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Alan degisimi

Mesaj gönderen Physiker » Prş Kas 12, 2009 2:03 am

evet kalmaya niyetin yok belli :)

sana verilen cevaplari anlamamisin sanirim.. bi daha oku derim..
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Alan degisimi

Mesaj gönderen Physiker » Prş Kas 12, 2009 6:03 pm

[quote]Karmacoma tarafindan yazilan metin:
ok ateselik kismi anlasildi. ben burda hangi bolum olursa olsun kabul aldiktan sonra ateselik askerlik tecili disinda hic bir rol oynamiyor. fachhochschule konusuna gelince. ben ingiliz dili edebiyati kazanip geldigim icinsozel bolumleri okuyabiliyorum. bir cok secenek var fakat ben sozel bolumleri okumak istemiyorum o yuzden ders aciklarimi studienkollegde kapatir sayisal bolum okuyabilirim diye dusunmustum. ama boyle birsey mumkun degil anlasilan. yardimlariniz icin cok tesekkurler. zaten isinamadim bir turlu buraya artik biraz daha kalip almancayi iyi ogrenip donmek en iyisi olur diye dusunuyorum. eger mumkunse herhangi bi sozel bolumden yatay gecis de fena olmaz. yatay gecisin sartlari nelerdir?[/quote]

oncelikle ozel mesajla bilgi alisverisi yapmiyoruz onu hatirlatarak baslayim :)

senin yasadigin olumsuzluklari buraya gelip de yasamayan yabanci ogrenci yok gibidir.. Studienkollege basvurunu yap, universiteyle gorus studienkollege sonrasi alan degistirme sansin var.