Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

2.0 ortalamayla master hayal mi? :(

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
didim15

Mesaj gönderen didim15 » Pzt Kas 02, 2009 1:44 am

Arkadaslar merhaba,

Odtuden 2.0/4.0 ortalamayla mezun oldum, evet ne yazikki :S master arastiriyorum dil kursu fln buldum, uygun master programlari fln da var ama cogunda ortalama sarti yazmiyor, acaba bu ortalamayla master hayal mi? odtu gida muh. mezunuyum, ingilizcem super, 1 yillik international sirkette (colgate-palmolive) professional experienceim da var ama okulu uzattigim kaldigim dersler vs vs transcriptimde acikca goruluyor :/ bu ortalama herseyin sonu mu olur?

Dost aci soyler yorumlarinizi bekliyorum :S

nightmare

Mesaj gönderen nightmare » Pzt Kas 02, 2009 2:43 am

Ya bnm 2.10 turkiyeden gelipte master yapan arkadaslarim war ama almanca:)o kadar buyutme,ama tabi bazi unilerde baraj oluyo,onuda arastiracaksin biraz.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Kas 02, 2009 2:56 am

gida muhendisliginde pek oyle baraj olmaz.. ama nightmare arkadasin da dedigi gibi bazi elit uni lerde ( tu munchen, karlsruhe gibi ) hemen hemen her bolumde " master icin " bir kisitlama sozkonusu.

didim15

Mesaj gönderen didim15 » Pzt Kas 02, 2009 3:14 am

tabi bu arada ben management is deneyimi de varken hazir ve de cok fazla matematik istatistik economy vs dersleri aldigim icin gida muh. disindaki bolumlere de (ekonomi-isletme vb.) basvuruyorum. ama tabi kendi alanim disindakilerde iyice sansim azaliyordur bu not ortalamasi yuzunden :/

tesekkurler yine de.

aliyuksel86

Mesaj gönderen aliyuksel86 » Pzt Kas 02, 2009 9:35 am

okuldan okula degisir bu ancak ben 3,08 ortalamayla Duisburg- Essen universtesinden kabul alamadim...yetersiz dediler

serkannalles

Mesaj gönderen serkannalles » Pzt Kas 02, 2009 11:59 am

Kesinlikle hayal degil Didim. Eger soyle sorsaydin soruyu baska bir cevabim olurdu: Aachen ya da Munich Teknik Uni. de hayal mi? Buyuk ihtimal evet. Biliyorsun burada arz/talep orani buyuk rol oynuyor. Yeni sistemi bilmiyorum Turkiye\'de kac puanla nereye giriliyor dusun ki, ODTU 400 Puanla aliyor. 300 puanla ODTU\'yu yazsan ne olur? Bos tercih olur.

Ama unutma.. sen bir kere TR\'nin en iyi universitelerinden birinden mezunsun- hangi not ile olursa olsun!- Profesyonel deneyimini de bir + olarak degerlendirebiliriz. Ozellikle isletme/ekonomi bolumlerinde Master yapmak icin. Almanya\'da ortalamanin uzerinde bir okulda kendine yer bulabilirsin diye dusunuyorum. Onemli olan kendini guzel bir sekilde tanitabilmendir.

basarilar dilerim.

didim15

Mesaj gönderen didim15 » Pzt Kas 02, 2009 2:47 pm

Serkannalles tesekkurler dostum daha pozitivf bakmama neden oldun :)
arkadaslar
daa.de sitesindeki master arama motorunda hemen hemen butun universitelerde above average grades yada good grades gibi ifadeler var. Tek tek maille bu grade requirementla ilgili sordugumdaysa maillestigim kisiler buna biz degil kurul karar vericek basvurunuzu yapin diyorlar haliyle. Yani benim 15 tane fln farkli universiteye basvurup bi tanesinin tutmasini beklemem lazimki ztn 15 tane farkli universite de yokki gida alaninda :/

bi cevre muhendisi arkdsm odtu 2.6 ortalamayla TUM\'e kabul oldu basladi bu donem :/

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Pzt Kas 02, 2009 2:54 pm

15 uni varsa cogu kabul eder merak etme. ortalama felan sorun olacagini zannetmiyorum
birde senin odtuden gelmen buyuk ihtimal burda basvuru surecinde pek katkisi olmaz, ama mulakat icin bazen bazi uniler cagiriyor, orda bir artisi olur. maalesf boyle.
ama bence merak etme. muhakkak bir yer bulursun.

didim15

Mesaj gönderen didim15 » Pzt Kas 02, 2009 2:57 pm

serkannalles,
kendimi guzel bir sekilde tanitma kismini motivation letterdami yapicam yada aptitude test die bisey olabiliyormus, o kisimda mi? ya da yuzyuze basvurmam daha mi iyi olur?

didim15

Mesaj gönderen didim15 » Pzt Kas 02, 2009 3:05 pm

yolcu54 saol. Iste 10 tane fln master programi var topu topu basvurabilecegim, 2.0 ortalamayla da kesin yer bulurmuyum bilmiorum :/ iste bu her universiteye basvur 30 tane referans mektubu al hocalardan kismi haliyle yorucu olacak tabi.

Bir de bazi universitelere erken basvuramiyoruz cok sacma, yani 2010 winter semester icin non-EU deadline march 15 ama online kayitlari kapali olabiliyor fln, ben 9 ay onceden basvuramazsam nasi vize alicam fln dimi, dil kursuna gitmek istiyorum belki baslamadan once.

Neyse benim sorum cok :) Herkese kolay gelsin arkadaslar..

serkannalles

Mesaj gönderen serkannalles » Çrş Kas 04, 2009 12:27 pm

Didim,

iyi bir motivation letter her zaman onemli ancak sahsi tecrubelerimi soyleyecek olursam, birebir gorusmelerde iyiysen, kendini iyi ifade edebiliyorsan her zaman tercih et derim. Iyi bir motivation letter\'i (sade, ozenle yazilmis olmasi yeterli.) birakacaksin ama gidip catir catir da "ne istedigimi biliyorum" havasini vereceksin.

Bugun yine cenem yerinde birkac birsey yaziyim buraya Didim, hem senin icin hem de diger basvuru yapan arkadaslar icin onemli olabilir.

Basvuru sureci nedir? Nasil yapilmali? Kabul alinca ya da alamayinca hersey bitmis mi oluyor? Istersen biraz bu konulara deginelim:

Bu basvuru surecini OSS sinavina hazirlik ve girise benzetiyorum. Don sinava hazirlandigin doneme. Hazirlanan ogrencilere sorsaniz en cok neyi arzu ettiklerini, %90-95\'i "su sinav gecsin, kapagi atalim da universiteye sonra is zaten bitti!" cevabini alirsin.. biz de oylemiydik? ben sahsen oyleydim.. Bu donemi coktan geride birakan bir kisi olarak sana soruyorum Didim, olay orada bitiyor mu bitmiyor mu? ;) Sen ki, daha once de vurguladim, en iyi universitelerden birinden mezunsun bak hala yeni hedefler pesindesin.. zaten bu bilincte olacagini tahmin ediyorum, yani kizim sana soyluyorum gelinim sen anla misali aslinda genele konusuyorum..

Almanya\'ya universite okumak icin basvuru asamasi olayin sonu olmayacak arkadaslar.. bakin goreceksiniz, ordan ya da burdan bir kabul elbette alacaksiniz. Ortalamanin birazcik uzerinde olan, ne istedigini bilen! herkes bu kabul belgesini aliyor zaten. (yanlis adimlar atmazsa tabii!) Sonrasi asil uzerinde durulmasi gereken nokta!

Aynen OSS sinavina hazirlanan gencler gibi, Almanya\'da ogrenim icin basvuru asamasinda da asiri bir heyecan hissediyorum arkadaslarimizin uzerinde... bunu forumlarda, birebir sohbetlerde, katinilan seminerlerde hep gorebiliyorsun. Tabii kabul almaya ve tabiri caizse, "kapagi Almanya\'ya odaklanmis" gencler temel hedeflerini de unuttuklari icin cok baska bir sehirde ve baska bir bolumde kendilerini buluveriyorlar. Almanya hakkinda sadece kulaktan duyma bilgilerle basvuru hazirligi yapan arkadaslar su noktalara ozellikle dikkat etmeliler:

Turkiye\'de hangi sehirden geliyorum? Almanya\'da hangi sehirde okuyacagim?
Ornek: Istanbul\'da dogup buyumus bir cocuk, ne biliyim Dresden, Jena, Greifswald gibi simdi aklima gelen bir sehirde o-ku-ya-maz.! okursa da mutlu olamaz! Mentaliteye alisamaz. Yani bazi konulari iyi tartalim diyorum.

Universitede mi Fachhochschule\'de mi okuyacagim?
Fachhochschule\'leri (meslek yuksek okulu) olarak turkceye cevrildigi icin kucumseyen arkadaslara selam olsun. Kucumsemeyin arkadaslar. Turkiye\'deki ogrenim sistemimize (genelde) cok uyan, genelde sinif sistemi olan, plani programi belli olan okullar. Yabanci ogrenci olarak zaten bir ton eksiklerin olacak, gidip bir de derslerini planlamakla mi ugrasacaksin. Universiteler genelde oyle calisir. herseyinde kendin birebir ilgilenmen gerekir. Sinava mi girdin? Sinav kagidini bir de sinav burosuna kendin goturur verirsin. vermezsen sinavini kabul ettirmis sayilmazsin.. yani kabaca anlatacagim bazi konular.. daha bir cok ayrinti var. Kendi disiplini olmayan ogrenci universitede okumasin. bu da 2.

bu boyle 15-20 hususa gider.. abartmayayim tadinda birakayim. ;)

basarilar.

didim15

Mesaj gönderen didim15 » Çrş Kas 04, 2009 10:27 pm

serkannalles sonuna kadar katiliyorum sana. Food eng. bitirip foodla ilgili hic is aramamis biri olarak ozellikle.
ve ne yazikki su anda maddi pruzler nedeniyle master\'i erteliyorum galiba :((( simdilik bole..

gidecek ve ordaki arkadaslara kolayliklar simdilik..

maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Prş Kas 05, 2009 1:36 pm

Yazinin tamamini okuyamadim ama tu-munchen de arkadasim Lebensmittelchemie okuyor ve baraj var.

Olmayan universiteler de bulunur sanirim...

didim15

Mesaj gönderen didim15 » Prş Kas 05, 2009 2:35 pm

yazismalarimda (en azindan Tu munchen horticultural sciences bolumunde) baraj var mi diye sordugumda baraj yok yetkililer karar vericek demislerdi, hatta bunu diyen de profesor bi adam. acaba gida muhendisligiyle ilgili bi bolum oldugundan mi? ornegin turkiyede en yuksek gida muhendisligi benim okulda ama ben daha bizim bolumden almanyada master yapan duymadm. turkiyeden almanyaya gidip gida muhendisligi masteri yapan var mi acaba?

didim15

Mesaj gönderen didim15 » Cum Kas 06, 2009 8:08 pm

bu arada serkan motivationletter ornegi pasteleyeblr msn varsa elinde. Bende de var bisiler ama secenek olur :) Peki ben almanyada dil okulundayken dier yandan universitelere basvuru yaparim diorum ama bunun turkiyeden evraklari zarfa koyup gondermekten bi farki olucak mi ki sonucta almanyada birebir basvuru yaparken de evraklari kapidan verip gelmeyecek miyim???

ya bi de su referans mektuplarini kacar tane aldiniz? hani 2 hocadan 2ser tane aldim da, 10 programa fln basvurucam yani bana 20 tane fln lazim :) bu referans mektuplarini kendi imkanlarimla gercegine cok yakin bi sekilde cogaltsam caktirmadan ne dersiniz? bana cok mantikli geldi hoca yazmis zaten yazacagini dimi?

adzeson

Mesaj gönderen adzeson » Sal Oca 05, 2010 8:36 am

referans mektubunun nasil olacagi okulun evrak listesinde belirtilmis olabilir. Mesela benim basvurdugum okulda referans mektubu dekandan muhurlenmis zarfa koyulmus ve yapistirilmis sekilde gonderilmesi gerekiyordu. Yani dolayisiyla cogaltma mumkun olmayabilir bu sekilde istiyorlarsa. Evrak gonderecegin programa direk emaille sormani tavsiye ederim.

Gracia

Mesaj gönderen Gracia » Sal Oca 05, 2010 11:06 pm

Bu Referans Mektubunu da ilkdefa goruyorum? Zorunlu birsey mi bu?

adzeson

Mesaj gönderen adzeson » Cmt Oca 23, 2010 11:06 pm

okuldan okula degisiyor ve cogu universite master basvurusu icin referans mektubu istiyor. gerekli evraklar kisminda belirtiliyor genelde.

Gracia

Mesaj gönderen Gracia » Prş Oca 28, 2010 6:16 am

Alintiliyorum:

"In beiden Faellen muss ein Studienabschluss mindestens mit der Note befriedigend (3,0) vorliegen. Als weitere Zugangsvoraussetzung gilt auch der erfolgreiche Abschluss eines Diplom- oder Masterstudiengangs im Geltungsbereich des Grundgesetztes oder eine vergleichbare Prufung mit hinreichendem betriebswirtschaftlichen Anteil. In beiden Faellen muss ein Studienabschluss mindestens mit der Note befriedigend (3,0) absolviert worden sein. Es besteht fur erbrachte Leistungen aus vergleichbaren Bachelor-, Master- und Diplomstudiengaengen nach einer Gleichwertigkeitsprufung die Moglichkeit einer Anrechnung von Studienzeiten, Studien- und Prufungsleistungen und somit die Einstufung in ein hoheres Fachsemester innerhalb des Masterstudiengangs „Accounting, Auditing and Taxation“."

Arkadaslar, yanlis mi goruyorum yoksa, diploma notu "3" olmasi basvuru icin yeterli mi? Bu "3" "4" uzerinden midir?:o

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Oca 28, 2010 7:03 pm

Evet en az 3 olmali diyor..Almanya\'da 1 en iyi nottur 6 ise en kotu.