Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Oturum uzatmak için üniversite kaydı

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
jobbabemeek

Oturum uzatmak için üniversite kaydı

Mesaj gönderen jobbabemeek » Çrş May 10, 2017 3:27 pm

Merhaba arkadaşlar, Berlin'deyim ben. Oturumum Eylül ayında 24 ayı doldurmuş olacak. Bu 24 ay süresince Almanca öğrenmenin yanısıra günlük hayat koşuşturmacası, farklı işlere girip çıkma ve iş alanımla (ses-müzik) alakalı çevre edinme, seminerlere gitme gibi şeylerle uğraştım. Maddi açıdan sıkıntılı bir dönemde olmam dolayısıyla da istediğim master programına başvuru yapamadım. Özetle buradaki hayatın akışına kapılıp gitmişim, bir anda 24. aya gelmiş bulunuyoruz. Bu arada hiç dil sınavına da girmedim ancak kursta C1 seviyesine kadar gelmiştim. Şimdiyse en azından bir sene zaman kazanmak istiyorum ki düzenimi oturtabileyim ve daha sonra doğru düzgün bir master programına girebileyim ya da alanımda düzenli bir iş bulursam bir sene sonunda işçi oturumuna başvururum.

Bununla alakalı Gürkan'dan da bilgi aldım, sağolsun yardımcı oldu, birkaç konuda bilgi sahibi oldum. Yalnız onun da bu yoğunlukta daha fazla başını ağrıtmamak için ve belki benzer durumda olanlara da faydalı gelebileceğini düşündüğümden buraya başlık açayım dedim.

Şimdi öncelikle bir an evvel bir sınava girmeliyim. DSH için şu bir ay içerisinde termin bulamıyorum Berlin'de. Testdaf sonuçları geç açıklanıyor, başvuru tarihlerine yetişmez. Dolayısıyla şimdi gelecek ay Telc ya da Goethe B2'ye girsem ve ardından 15 Temmuz'a kadar TH Deggendorf'a kayıt yaptırsam, sonrasında da Berlin'deki Ausländerbehörde'de oturumumu uzatabiliyorum sanırım. Bunda bir sorun olabilir mi? 3. döneme kadar hiçbir şekilde bu üniversiteye gitmemem bir sorun yaratmıyor özetle, değil mi?

Özetle benim zaman kazanmam gerekiyor. Bu yüzden bir sınava girip formalite icabı bir üniversiteye kayıt olmam lazım. Bu konuda farklı tavsiyeleri olan varsa çekinmeden yazabilir.

Teşekkürler şimdiden.

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Re: Oturum uzatmak için üniversite kaydı

Mesaj gönderen eren_f2007 » Prş May 11, 2017 12:26 pm

Merhaba,
bence su an asil odaklanman gereken dil sinavi, eger yeterli dereceyi alamazsan bu sefer vize uzatmada hic sansin olmaz. Ama sinavi basarirsan, uni kabulu olmadanda bir sansin olabilir.
Her uninin kendine ait kurallari var, bazisi eger hic bir ana dersi ilk iki dönem gecemezsen bölüm danismanina gitmeni söylüyor, ama cok sorun olmaz. dedigim gibi öncelikle hafife almadan dil sinavina odaklan, cünkü daha önce hic girmemissin, tahminime göre hazirlanmadinda. Almancan ne Kadar iyi olursa olsun, sinav ayri bir sey. Kolay gelsin.

jobbabemeek

Mesaj gönderen jobbabemeek » Cum May 12, 2017 1:11 am

Çok haklısın Eren, kendi imkanlarımla hazırlanmalıyım bir şekilde. Aslında birkaç TestDaf Musterprüfung yapmışlığım var ancak tekrar üstünden geçmeliyim tabii her şeyin, bir de yazı yazmalıyım bol bol. Peki B2 midir girmem gereken sınav şu durumda? 14 Haziran'da TestDaf var da 25 Temmuz'dan sonra açıklanacak sonuçlar. Yoksa TestDaf'a mı girsem. Ancak TH Deggendorf kayıtlarıysa 15 Temmuz'a kadar. Ya neden daha önce şu sınav olayını çıkarmadım acaba aradan, o da ayrı saçmalık. Dalıp gitmişiz, anca uyandık :)

jobbabemeek

Mesaj gönderen jobbabemeek » Pzt Haz 19, 2017 12:43 pm

Tekrar merhaba arkadaşlar. Aksilikler peşimi bırakmıyor. Bu arada yetmezmiş gibi 8 senedir benle yaşayan ve yanımda getirdiğim kedim de sizlere ömür. Bu Cumartesi ise Telc B2 sınavı var. Artık şu birkaç gün gece gündüz mektup yazıp duracağım gibi duruyor (eksikliğim daha çok bu tür yazılarda, musterprüfunglarda ilk kısımları eksiksiz yapabiliyorum). Amacım 15 Temmuz'daki başvurulara yetişmek ama çok son dakika ve riskli bir yol sanki.

Yukarıda Eren, üni kabulü olmadan da şansımın olabileceğini söylemişti. Acaba 19 Temmuz'daki TestDaf için kayıt yaptırsam ve bu süre zarfında TestDaf'a odaklansam daha mı mantıklı olur? Nitekim önceki gittiğim kursta da TestDaf üzerine yoğunlaşmıştık, aşinayım sınav formatına. Ancak o zaman da üniversite kayıt dönemi geçmiş olacak. Şu oturum mevzusunu nasıl çözsem ben şu şartlarda? Evlendirecek bu insanlar beni en sonunda herhalde.

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Çrş Haz 21, 2017 9:01 pm

Merhaba, aslinda benim demek istedigim, elin de dil belgen olmadan hic bir sansinin olmadigiydi. Bir sekilde sinavlari gec , yetisirsen bu dönem basvurularini yaparsin, testdaf icin de kesinlikle kayit yaptir, hatta ne kadar sinav varsa kayit yaptir bence az bir zamanin kalmis. Yabancilar polisine gittiginde uni kabulun olmasa bile , gösterecek biseylerin olmali ki adamlar sana belli bir süre daha verebilsinler.

jobbabemeek

Mesaj gönderen jobbabemeek » Çrş Haz 21, 2017 10:27 pm

Cumartesi telc b2'ye giriyorum bakalım şimdilik. Leseverstehen, Sprachbausteine kısımlarını ve Mündliche Prüfung'u halledebilirim gibi gözüküyor da sık sık yazı yazmalıyım bu iki gün boyunca. Bu sınav geçsin de bi, duruma göre farklı sınavlara da kayıt yaptırırım artık.

Ama şu sertifika işini hakikaten taze taze c1 bittikten sonra geçen sene rahatlıkla halledebilirdim, yanlış yaptım son dakikaya bırakarak. Aklıma geldikçe kızıyorum kendime.

jobbabemeek

Mesaj gönderen jobbabemeek » Prş Tem 20, 2017 2:02 pm

Telc B2 sınavını geçmişim. Pek çalışamamıştım da açıkçası. Ancak şimdi TH Deggendorf'un kayıt tarihini kaçırdım tabii. Birkaç fiyatı uygun olan özel müzik okulu var B2 ile kabul eden, vize konusunda yardımcı olabiliyorlar mı diye mail atacağım ama o okullara gidersem bildiğim şeyleri göreceğim için pek gönüllü değilim buna. Onun dışında aklınıza gelen bir opsiyon varsa yazabilirseniz sevinirim.