Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

ÖSS Kazandi Belgesi Gecerlilik Süresi ve Imam Hatip Mezunlari

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

ÖSS Kazandi Belgesi Gecerlilik Süresi ve Imam Hatip Mezunlari

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Nis 19, 2017 10:44 am

ÖSS kazandi belgesinin gecerliligi hakkinda son dönemde kaynagini da bilmedigim bir yerden sürekli yanlis bilgi aktariliyor.

Tahmini olarak kaynagi bazi egitim danismanlik firmalari olan bilgiye göre, LYS kazandi belgesinin gecerlilik süresi 2 yil olarak bir bilgi yayildi.

Böyle bir durum kesinlikle söz konusu degildir. Kesin ve net olan bilgi, 1998 yilindan itibaren alinan bütün ÖSS kazandi belgeleri halen Almanya da gecerlidir ve denklik bulmaktadir.

Siteyi ilk actigimiz yil olan 2008-2009 yilinda bu bilgiye dayanarak gecerlilik süresi 10 yil demistik ve bu bilgiden dolayi da bir cok kisi halen 10 yil gecerli diye bilgi vermektedir.

Kesin ve net olan bilgi, 1998 yilindan sonraki kazandi belgelerinin gecerli oldugudur. Üniversiteye kayit yapmasaniz dahi 1998 yilindan itibaren aldiginiz ÖSS kazandi belgesi Almanya da üniversite basvurularinda gecerli olarak islem görür.

Bunun disinda yine imam hatip liselerinin denkligi ile ilgili de yine bazi egitim danismanlik firmalarinin sayfalarinda yanlis bilgilendirmeler yapilmistir. Imam hatip liseleri 12 yil da sürüyor olsa, tipki Acik Ögretim Lisesi gibi, Meslek lisesi ile ayni gruba dahil edilir. Yani Imam hatip lisesi bitirip, LYS de 4 yillik bir bölüm kazanan ögrenci, direk olarak Almanya da egitim hakki elde etmez ve ilk olarak Almanya da LYS de kazandigi bölüme göre Studienkolleg yapmak zorundadir.

Konuyla ilgili ayrintili bilgileri asagidaki linklerden bulabilirsiniz:

Kimler Almanya da okuyabilir?:http://www.deutschstudent.com/portfolio ... lioCats=16

Studienkolleg Nedir? : http://www.deutschstudent.com/portfolio ... lioCats=16
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

nepharyl_

Re: ÖSS Kazandi Belgesi Gecerlilik Süresi ve Imam Hatip Mezunlari

Mesaj gönderen nepharyl_ » Çrş Nis 19, 2017 1:25 pm

Çok teşekkürler Physiker. Beni de 10 sene ancak kayıt yaptırdığınızda 2 sene diye bilgilendirmişlerdi. Deutschstudent da olmasa işimiz yaş hakikaten. Birçok insan sizlere minnettar, verdiğiniz güzel ve net bilgiler için bir kez daha teşekkür ederim. Sizi seviyoruz!

GuneyE

Mesaj gönderen GuneyE » Prş Nis 20, 2017 2:35 am

Türkiye içinde o belge iki yıl geçerli, yani Türkiye'de sınava girip bir üniversite kazandınız diyelim 2. yıl o sıralamayla okul değiştirmeniz mümkün. Haberin kaynağı muhtemelen burdan geliyor.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Nis 20, 2017 3:01 pm

GuneyE yazdı:Türkiye içinde o belge iki yıl geçerli, yani Türkiye'de sınava girip bir üniversite kazandınız diyelim 2. yıl o sıralamayla okul değiştirmeniz mümkün. Haberin kaynağı muhtemelen burdan geliyor.
Bunu bilmiyordum tesekkürler. Maalesef Türkiye icin gecerli olan bir durumu bazi danismanlik firmalari ve hatta DAAD yanlis bir sekilde Almanya icin de gecerli diye yaymislar. DAAD güya resmi bir kurulus ve sirf bu is icin acilmis ama maalesef basta kendileri yanlis bilgi veriyorlar.
www.deutschstudent.com

melisaa

Mesaj gönderen melisaa » Pzt May 08, 2017 7:55 pm

merhaba ben türkiyede 2016 ağustos ayında öss belgemi aldım. 4 yıllık bir bölümü kazandım. daha sonra almanyada okulları arastırdım almanca kursu yapıp sonra lisans eğitimii için fakat 8 ay sonra studienkolleg kabul edildim. şimdi ağustos 2017de başlıcam ve 12 ay sürücek 2018 ağustosta bittikten sonra dsh sınavına giricem kazanırsam lisans için okula başvurucam fakat benim 2 yıl öss geçerliliği muhabbetinden dolayı kafam çok akrıştı her yerde aynı bilgi var kesin ve net öğrenmem gerekiyor. benim 2 yıl dolmuş olucak yardımcı olursanız sevinirim. 2 yıl geçerlilik diye birşey olmadığı kesin mi ?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal May 09, 2017 4:55 pm

kesin..
www.deutschstudent.com

eselim

Mesaj gönderen eselim » Pzr Ağu 13, 2017 6:41 pm

konu disi olacak ama baslik acmayi beceremedigim icin buradan sormak zorunda kaliyorum. Daha önce aranizda Aufnahmeprüfunga girmis olan var mi tu berlinde ? abi bunlarin yaptiklari almanca sinavinin zorlugu ne derecedir. ve sinava davetiye alanlarin yüzde kaci kollege a kabul edilir? Bir de ben aslinda almanyaya direk üni icin gelmistim. 2 yil hazirlik egitimini sözde aldim. ama testdaftan 15 alabildim. bu belgeyle tu berline de bölüme basvurmustum ama onlar beni studenkollege icin davet etmisler. Physiker senin bu konuda cok daha deneyimli ve bilgili oldugunu düsünüyoum kardesim. Rica etsem bana yardimci olur musun?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Ağu 14, 2017 11:11 am

Sinava yaklasik 500-600 kisi giriyor ve en iyi 50-60 ögrenciyi aliyorlar.
www.deutschstudent.com

Xneex

Mesaj gönderen Xneex » Pzt Ağu 14, 2017 7:40 pm

Merhaba arkadaşlar. Bn de almanya da okumak istiyorum. Bunun hakkında bir kaç bilgi almak istiyorum sizden. Bn malzeme bilimi okuyorum mf4 almanya da bilgisayar muh. Olur mu. Bir de almanya da okuyan varsa dersleri nasıl işliyorlar? Temelden mi başlıyorlar? Devam zorunluluğu nasıl. 3 yılık üniversiteyi 4 yılda bitirsem sıkıntı olur mu ? Hani böyle bir hakkım var mı? Bn direk orda bölüme direk baslayacağım kaç ayda öğrenci için iş bulabilirim dsh 2 belgesi aldım garantör de buldum. Ama çalışmakta istiyorum orda ne kadar bir zamanda iş bulabilirim maas vs. Hangi unileri önerirsiniz orta seviye unileden. Cevaplayan arkadaşlara şimdiden tşk ediyorum

Hannah Baker

Mesaj gönderen Hannah Baker » Pzt Ağu 14, 2017 11:39 pm

Merhaba. Sorum biraz garip olacak ama ben Kazandı belgesinin geçerlilik süresini anlayamadım. "Nesini anlamadın ki ?" diye sorarsanız cevabım net şekilde hiç bir kısmını olacaktır. Kısa ve öz cevap verebilir misiniz ? LYS Kazandı belgem ne kadar bir süre boyunca geçerlidir ? Teşekkür ediyorum.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Ağu 15, 2017 10:39 am

Hannah Baker yazdı: Pzt Ağu 14, 2017 11:39 pm Merhaba. Sorum biraz garip olacak ama ben Kazandı belgesinin geçerlilik süresini anlayamadım. "Nesini anlamadın ki ?" diye sorarsanız cevabım net şekilde hiç bir kısmını olacaktır. Kısa ve öz cevap verebilir misiniz ? LYS Kazandı belgem ne kadar bir süre boyunca geçerlidir ? Teşekkür ediyorum.
Sorun gercekten garip, okudugunu anlama ile ilgili ciddi problemler olabilir. Yukarda 6 yasindaki cocuga anlatilir bir sekilde yaziyor. 1998 den sonraki bütün öss sonuclari gecerli.
www.deutschstudent.com

Hannah Baker

Mesaj gönderen Hannah Baker » Sal Ağu 15, 2017 10:47 am

Physiker yazdı: Sal Ağu 15, 2017 10:39 am Sorun gercekten garip, okudugunu anlama ile ilgili ciddi problemler olabilir. Yukarda 6 yasindaki cocuga anlatilir bir sekilde yaziyor. 1998 den sonraki bütün öss sonuclari gecerli.
Hocam geçerliden kastınız sınırsız olarak mı ? Emin olamıyorum bir türlü sınırsız olduğu konusunda :(

eselim

Mesaj gönderen eselim » Çrş Ağu 16, 2017 12:06 pm

Physiker yazdı: Pzt Ağu 14, 2017 11:11 am Sinava yaklasik 500-600 kisi giriyor ve en iyi 50-60 ögrenciyi aliyorlar.
Eyvaallah physiker- Simdi sinav 2 bölümden olusuyor ya. Almanca ve matematik- Ortalamasini vs mi aliyor bunlar. Ben matematikte fulledim diyelim ama almancada kötü yaptim- nasil etkiler. sansimi cok mu düsürür

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Ağu 17, 2017 12:24 am

eselim yazdı: Çrş Ağu 16, 2017 12:06 pm Eyvaallah physiker- Simdi sinav 2 bölümden olusuyor ya. Almanca ve matematik- Ortalamasini vs mi aliyor bunlar. Ben matematikte fulledim diyelim ama almancada kötü yaptim- nasil etkiler. sansimi cok mu düsürür
Ortalama aliniyor evet.
www.deutschstudent.com

Bilker

Mesaj gönderen Bilker » Sal Ağu 22, 2017 9:45 am

Hannah Baker yazdı: Sal Ağu 15, 2017 10:47 am Hocam geçerliden kastınız sınırsız olarak mı ? Emin olamıyorum bir türlü sınırsız olduğu konusunda :(
Hakkaten ya gerizekalisin ya baska bisey. Ben de 4 yillik öss kazandi belgemle kabul aldim. Yukarda 3 kere denmis halen ne kadar gecerli diyor, hakkaten burdaki insanlarin isi zor, bir sürü embesille ugrasiyorlar.

ds534

Mesaj gönderen ds534 » Çrş Ağu 23, 2017 8:50 am

Hannah Baker yazdı: Sal Ağu 15, 2017 10:47 am Hocam geçerliden kastınız sınırsız olarak mı ? Emin olamıyorum bir türlü sınırsız olduğu konusunda :(
arkadaşa yüklenmeyin. "1998 yilindan sonraki kazandi belgelerinin gecerli oldugudur." denilmiş açıklamada. arkadaş sanırım, sanki 1998 den önce alman devleti böyle bir belgeyi hiç kabul etmiyordu ama 98 den sonra tanımaya başladı gibi anlıyor sanırım. yukardada 2 yıl 10 yıl muhabbeti dönünce kafası karıştı sanırım.
cevap: evet sınırsız

Crni

Mesaj gönderen Crni » Çrş Ağu 23, 2017 10:50 am

eselim yazdı: Çrş Ağu 16, 2017 12:06 pm Eyvaallah physiker- Simdi sinav 2 bölümden olusuyor ya. Almanca ve matematik- Ortalamasini vs mi aliyor bunlar. Ben matematikte fulledim diyelim ama almancada kötü yaptim- nasil etkiler. sansimi cok mu düsürür
Almancayı kötü yaptığında şansını çok düşürür .. hatta oraya girmen mucize bile olur
BAR MITZVAH

Tsarar

Mesaj gönderen Tsarar » Cum Eki 13, 2017 2:01 pm

arkadaslar merhaba, benim bir sorum var. Bu yil Dikey Gecis Sinavi ile ingilizce egitim veren bir lisans bolumune yerlestirildim. Ben de Almanya'ya yatay gecis yapabilir miyim, ya da Almanya'daki universitelere dgs sonuc belgem ile basvuruda bulunabilir miyim? Yas siniri var midir?

Matriarche

Mesaj gönderen Matriarche » Pzr Eki 14, 2018 12:09 pm

Merhaba
Çok alakasız olacak belki ama ben umudu kesmişken bu 2 yıl hazırlıkta kalan öğrencilerin tercih yapma hakkından faydalanarak ÖSYM tarafından 2016 ÖSYS notumla tekrar tercih yaptım. Üniversiteye bunun yerleştirme kağıdı ile başvuru yapsam olur mu? Çünkü daha önce size farklı bölüm olayını sorduğumda zor demiştiniz... ÖSS kağıdı başlığı açınca hemen damladım o yüzden.

Matriarche

Mesaj gönderen Matriarche » Sal Eki 16, 2018 12:43 am

Matriarche yazdı: Pzr Eki 14, 2018 12:09 pm Merhaba
Çok alakasız olacak belki ama ben umudu kesmişken bu 2 yıl hazırlıkta kalan öğrencilerin tercih yapma hakkından faydalanarak ÖSYM tarafından 2016 ÖSYS notumla tekrar tercih yaptım. Üniversiteye bunun yerleştirme kağıdı ile başvuru yapsam olur mu? Çünkü daha önce size farklı bölüm olayını sorduğumda zor demiştiniz... ÖSS kağıdı başlığı açınca hemen damladım o yüzden.
Bilgisi olan yok mu :((