Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

ÖSS Kazandi Belgesi Gecerlilik Süresi ve Imam Hatip Mezunlari

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: ÖSS Kazandi Belgesi Gecerlilik Süresi ve Imam Hatip Mezunlari

Mesaj gönderen Physiker » Sal Eki 16, 2018 9:51 am

Matriarche yazdı: Sal Eki 16, 2018 12:43 am Bilgisi olan yok mu :((
Olur evet.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

hasret26

Mesaj gönderen hasret26 » Sal Haz 18, 2019 10:06 pm

ben türkiyede üniversite okudum 2017 yılında mezunum. 9 aydır almanya dayım dil eğitimi almaktayım. konu hakkında bilgisi olan varsa 2 sorum olcaktı

1. si DSH belgemi almam yaklaşık eylül ayını bulacak. okulların başvuru süreçleri 15 temmuzda sona eriyor ( %99u ). ben bu dsh belgemi eylül sonunda alsam okul kaydımı yaptırırken bu belgeyi teslim etsem olur mu? eğer dil belgesi olmazsa şartlı kabule giriyor diye biliyordum yardımcı olursanız sevinirim.

2.si ise ben mezun olduğum bölümden çok düşük bir ortalamayla mezun oldum.2.08 yani almanya da 3.9 a tekabül ediyor ki bu not aşırı düşük almanya için. master yapmak istiyorum normal ünilerde hatta hoch schulelerde bile kabulüm imkansıza yakın olduğu söyleniyor. hepsinde almanya ortalamasına göre 2.5 tarzı yazmakta. bildiğiniz bir üniversite var mı bu konuda not ortalamasına bakmayan kabul alabilceğim?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Haz 19, 2019 9:40 am

hasret26 yazdı: Sal Haz 18, 2019 10:06 pm ben türkiyede üniversite okudum 2017 yılında mezunum. 9 aydır almanya dayım dil eğitimi almaktayım. konu hakkında bilgisi olan varsa 2 sorum olcaktı

1. si DSH belgemi almam yaklaşık eylül ayını bulacak. okulların başvuru süreçleri 15 temmuzda sona eriyor ( %99u ). ben bu dsh belgemi eylül sonunda alsam okul kaydımı yaptırırken bu belgeyi teslim etsem olur mu? eğer dil belgesi olmazsa şartlı kabule giriyor diye biliyordum yardımcı olursanız sevinirim.

2.si ise ben mezun olduğum bölümden çok düşük bir ortalamayla mezun oldum.2.08 yani almanya da 3.9 a tekabül ediyor ki bu not aşırı düşük almanya için. master yapmak istiyorum normal ünilerde hatta hoch schulelerde bile kabulüm imkansıza yakın olduğu söyleniyor. hepsinde almanya ortalamasına göre 2.5 tarzı yazmakta. bildiğiniz bir üniversite var mı bu konuda not ortalamasına bakmayan kabul alabilceğim?
Bölüm ne?
www.deutschstudent.com

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Tem 26, 2019 11:28 pm

Sürekli yine ayni soru geliyor. Tekrar hatirlatma amaciyla basligi yukari cekiyorum.
www.deutschstudent.com

Musui29

Mesaj gönderen Musui29 » Prş Nis 30, 2020 5:06 pm

Physiker yazdı: Çrş Nis 19, 2017 10:44 am ÖSS kazandi belgesinin gecerliligi hakkinda son dönemde kaynagini da bilmedigim bir yerden sürekli yanlis bilgi aktariliyor.

Tahmini olarak kaynagi bazi egitim danismanlik firmalari olan bilgiye göre, LYS kazandi belgesinin gecerlilik süresi 2 yil olarak bir bilgi yayildi.

Böyle bir durum kesinlikle söz konusu degildir. Kesin ve net olan bilgi, 1998 yilindan itibaren alinan bütün ÖSS kazandi belgeleri halen Almanya da gecerlidir ve denklik bulmaktadir.

Siteyi ilk actigimiz yil olan 2008-2009 yilinda bu bilgiye dayanarak gecerlilik süresi 10 yil demistik ve bu bilgiden dolayi da bir cok kisi halen 10 yil gecerli diye bilgi vermektedir.

Kesin ve net olan bilgi, 1998 yilindan sonraki kazandi belgelerinin gecerli oldugudur. Üniversiteye kayit yapmasaniz dahi 1998 yilindan itibaren aldiginiz ÖSS kazandi belgesi Almanya da üniversite basvurularinda gecerli olarak islem görür.

Bunun disinda yine imam hatip liselerinin denkligi ile ilgili de yine bazi egitim danismanlik firmalarinin sayfalarinda yanlis bilgilendirmeler yapilmistir. Imam hatip liseleri 12 yil da sürüyor olsa, tipki Acik Ögretim Lisesi gibi, Meslek lisesi ile ayni gruba dahil edilir. Yani Imam hatip lisesi bitirip, LYS de 4 yillik bir bölüm kazanan ögrenci, direk olarak Almanya da egitim hakki elde etmez ve ilk olarak Almanya da LYS de kazandigi bölüme göre Studienkolleg yapmak zorundadir.

Konuyla ilgili ayrintili bilgileri asagidaki linklerden bulabilirsiniz:

Kimler Almanya da okuyabilir?:http://www.deutschstudent.com/portfolio ... lioCats=16

Studienkolleg Nedir? : http://www.deutschstudent.com/portfolio ... lioCats=16
Imam hatip lisesi ögrencileri ile kaçırdığınız bir detay var. Şuanda tüm imam hatipler anadolu imam hatip oldu ve bu liselerin basvurularda transkriptine bakıp ders eksiği var mı diye kontrol ediyorlar. Eğer yoksa, ki coğu durumda ders eksiği olmuyor, denklik alabiliyorlar anadolu liseleri gibi. Kendi başımdan geçtiği icin söylüyorum.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt May 02, 2020 4:07 pm

2017 de acilan bir baslikti. Güncelleyelim bilgileri: Almanya daki üniversitelerin %90 i imam hatipi direk kabul etmiyor.
www.deutschstudent.com

Musui29

Mesaj gönderen Musui29 » Cmt May 02, 2020 10:15 pm

Physiker yazdı: Cmt May 02, 2020 4:07 pm 2017 de acilan bir baslikti. Güncelleyelim bilgileri: Almanya daki üniversitelerin %90 i imam hatipi direk kabul etmiyor.
Uni assist üzerinden vpd alınca "Lise Diplomasi einer 12-jährigen allgemeinbildenden Sekundarschule" şeklinde veriliyor Imam hatiplere. Bundan sonra üniversite açısından herhangi bir sorun olur mu? Sonuçta onlar vpd'deki nota bakmıyorlar mı?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Haz 10, 2020 10:43 am

Musui29 yazdı: Cmt May 02, 2020 10:15 pm Uni assist üzerinden vpd alınca "Lise Diplomasi einer 12-jährigen allgemeinbildenden Sekundarschule" şeklinde veriliyor Imam hatiplere. Bundan sonra üniversite açısından herhangi bir sorun olur mu? Sonuçta onlar vpd'deki nota bakmıyorlar mı?
Imam Hatip lere direkt denklik yok. Studienkolleg yapmalari gerekiyor. Eger birisi imam hatip lisesi diplomasi ile Studienkolleg den muaf tutulmussa hata yapilmistir.
www.deutschstudent.com

taylanozgur

Mesaj gönderen taylanozgur » Çrş Haz 10, 2020 2:23 pm

Pardon acaba imam Hatip liseleri için gerekli olan koşullar Anadolu imam Hatip için de geçerli mi yani Studienkolleg gerektiriyor mu ?

Musui29

Mesaj gönderen Musui29 » Prş Haz 11, 2020 11:55 pm

taylanozgur yazdı: Çrş Haz 10, 2020 2:23 pm Pardon acaba imam Hatip liseleri için gerekli olan koşullar Anadolu imam Hatip için de geçerli mi yani Studienkolleg gerektiriyor mu ?
AIHL mezunuyum. TU München makine mühendisliği lisans başvurusu için aldığım vpd'de sıkıntı olmadı. sadece ekstra olarak transkript istiytorlar sonrasında fen ve anadolu lisesine denk denklik veriyorlar.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Haz 12, 2020 1:45 pm

Musui29 yazdı: Prş Haz 11, 2020 11:55 pm AIHL mezunuyum. TU München makine mühendisliği lisans başvurusu için aldığım vpd'de sıkıntı olmadı. sadece ekstra olarak transkript istiytorlar sonrasında fen ve anadolu lisesine denk denklik veriyorlar.
Uni Assist hata yapmistir o zaman. Imam Hatiplerin direkt egitim hakki yok. Eger israrciysaniz basvuru numaranizi bana yazin Uni Assist e bildirelim düzeltsinler.
www.deutschstudent.com

Musui29

Mesaj gönderen Musui29 » Cum Haz 12, 2020 5:06 pm

Yalnız imam hatiplerden bahseden yok anadolu imam hatiplerden bahsediyoruz. Şahsım tarafından 2 kere yanlışlık olmadığı teyit ettirildi zaten düzeltilecek bir hata yok. Agresifleşmenizin sebebini ise anlamış değilim. Insanları yanlış yönlendirmek yerine bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.

https://imgur.com/a/p3mjSat
https://www.uni-assist.de/tools/check-h ... d=13&lvl=2

ebruv

Mesaj gönderen ebruv » Cum Haz 12, 2020 8:26 pm

Physiker yazdı: Çrş Nis 19, 2017 10:44 am ÖSS kazandi belgesinin gecerliligi hakkinda son dönemde kaynagini da bilmedigim bir yerden sürekli yanlis bilgi aktariliyor.

Tahmini olarak kaynagi bazi egitim danismanlik firmalari olan bilgiye göre, LYS kazandi belgesinin gecerlilik süresi 2 yil olarak bir bilgi yayildi.

Böyle bir durum kesinlikle söz konusu degildir. Kesin ve net olan bilgi, 1998 yilindan itibaren alinan bütün ÖSS kazandi belgeleri halen Almanya da gecerlidir ve denklik bulmaktadir.

Siteyi ilk actigimiz yil olan 2008-2009 yilinda bu bilgiye dayanarak gecerlilik süresi 10 yil demistik ve bu bilgiden dolayi da bir cok kisi halen 10 yil gecerli diye bilgi vermektedir.

Kesin ve net olan bilgi, 1998 yilindan sonraki kazandi belgelerinin gecerli oldugudur. Üniversiteye kayit yapmasaniz dahi 1998 yilindan itibaren aldiginiz ÖSS kazandi belgesi Almanya da üniversite basvurularinda gecerli olarak islem görür.

Bunun disinda yine imam hatip liselerinin denkligi ile ilgili de yine bazi egitim danismanlik firmalarinin sayfalarinda yanlis bilgilendirmeler yapilmistir. Imam hatip liseleri 12 yil da sürüyor olsa, tipki Acik Ögretim Lisesi gibi, Meslek lisesi ile ayni gruba dahil edilir. Yani Imam hatip lisesi bitirip, LYS de 4 yillik bir bölüm kazanan ögrenci, direk olarak Almanya da egitim hakki elde etmez ve ilk olarak Almanya da LYS de kazandigi bölüme göre Studienkolleg yapmak zorundadir.

Konuyla ilgili ayrintili bilgileri asagidaki linklerden bulabilirsiniz:

Kimler Almanya da okuyabilir?:http://www.deutschstudent.com/portfolio ... lioCats=16

Studienkolleg Nedir? : http://www.deutschstudent.com/portfolio ... lioCats=16
Merhaba, bilgiler için çok teşekkürler ancak sormak istediğim bir konu var 2002 yılında Türkiye'de bir Uluslararası İlişkiler bölümüne yerleştim ve mezun oldum. Şimdi ise Almanya'da psikoloji lisans okumak istiyorum, 2002deki puanımı psikoloji lisans bölümlerine başvurmak için kullanabilir miyim? Psikoloji Almanyada oldukça popüler ama benim ÖSSye girdiğim zamanlarda uluslararası ilişkiler de popülerdi ve puanım iyiydi diye hatırlıyorum (ÖSYMden kontrol edemedim çünkü sistemden kaldırmışlar 2002 sonuçlarını, sonuç belgesini nasıl edinirim sizin cevabınıza göre araştıracağım :) )

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Haz 13, 2020 12:31 am

Musui29 yazdı: Cum Haz 12, 2020 5:06 pm Yalnız imam hatiplerden bahseden yok anadolu imam hatiplerden bahsediyoruz. Şahsım tarafından 2 kere yanlışlık olmadığı teyit ettirildi zaten düzeltilecek bir hata yok. Agresifleşmenizin sebebini ise anlamış değilim. Insanları yanlış yönlendirmek yerine bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.

https://imgur.com/a/p3mjSat
https://www.uni-assist.de/tools/check-h ... d=13&lvl=2

Yok estafurullah agresiflik degil. Uni Assist denklik icin resmi bir kurum degil, sadece KMK nin koydugu denklik kanunlarina göre basvurulari ve belgeleri inceleyen özel bir kurum. Bugün ögleden sonra KMK da calisan eski bir dostla görüstüm ve bendeki ayni bilgiyi teyit etti ve Uni Assist in hatali olabilecegini söyledi. Konuyla ilgili durumu yine KMK ya yazili olarak ilettim, durumu inceleyecekler yeniden. Hatta KMK Uni Assist den son bir kac aydaki imam hatip basvurularinin komple yeniden incelenmesini isteyebilir ve direkt egitim icin denklik verilen VPD ler tespit edilirse iptal edilebilir o VPD ler.
www.deutschstudent.com

papaya

Mesaj gönderen papaya » Prş Eyl 24, 2020 8:28 pm

Physiker in verdigi bilgilere katiliyorum. Benim de anadolu imamhatip lisesi diplomam var, ona gore direkt 12 yillik anadolu lisesiymis yada duz liseymis gibi belge vermiyorlar. Studienkolleg e yonlendirdiler beni, fachgebundene berechtigung olarak..

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Eyl 25, 2020 5:28 pm

Gereksiz yorumlar silindi.
www.deutschstudent.com

coraline

Mesaj gönderen coraline » Sal Şub 02, 2021 10:31 am

Merhaba,

Başlık ilk açıldığında yazan "1998'den itibaren alınan tüm yerleştirme belgesi kabul edilir" bilgisi hala geçerli mi? Ben 2010 yılında gazetecilik bölümünü kazandım bir yıl okudum. 2010 yılındaki belgemle başvurabilir miyim? https://www.deutschstudent.com/portfoli ... ienkolleg/ buradaki bilgiye göre de 10 yıl geçerlidir diyor.

Yardımcı olursanız çok sevinirim, teşekkürler.

Mnrl89

Mesaj gönderen Mnrl89 » Sal Şub 02, 2021 2:03 pm

coraline yazdı: Sal Şub 02, 2021 10:31 am Merhaba,

Başlık ilk açıldığında yazan "1998'den itibaren alınan tüm yerleştirme belgesi kabul edilir" bilgisi hala geçerli mi? Ben 2010 yılında gazetecilik bölümünü kazandım bir yıl okudum. 2010 yılındaki belgemle başvurabilir miyim? https://www.deutschstudent.com/portfoli ... ienkolleg/ buradaki bilgiye göre de 10 yıl geçerlidir diyor.

Ben 2008 kazandı belgemle 19/20 kış dönemi lisans için FU Berlin'den kabul aldım.

coraline

Mesaj gönderen coraline » Sal Şub 02, 2021 3:09 pm

Mnrl89 yazdı: Sal Şub 02, 2021 2:03 pm Ben 2008 kazandı belgemle 19/20 kış dönemi lisans için FU Berlin'den kabul aldım.
Şu an umut oldunuz bana :) teşekkür ederim. Ben de Freie Universität “Media and Communication Studies” bölümünü istiyorum. Sanırım Gazetecilik bu bölüme denk gelir. Size özelden birkaç soru sorabilir miyim?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Şub 02, 2021 3:47 pm

coraline yazdı: Sal Şub 02, 2021 10:31 am Merhaba,

Basvuru yapabilirsiniz. O 10 yil kurali da cok üniversitede artik gecerli degil.
www.deutschstudent.com