Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri 13 - Visumtagebuch

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Kas 13, 2012 12:42 am

yurt basvurusu yaptinmi?
Bu arada kursunla ilgili herhangi bir problemin yok, 2 ocakta basliyorsun merak etmene gerek yok. :)

osman

Mesaj gönderen osman » Sal Kas 13, 2012 1:39 pm

[quote]baran91 tarafindan yazilan metin:

Merhaba arkadaslar.Ankara buyukelciliginden basvurdugum dil kursu+universite egitimi vizem 24.gunde elime ulasti,burdan okudugum ve ogrendigim bir cok sey sayesinde.Herkese cok tesekkurler.Insallah Almanya\'ya geldigimde tanisma firsatim olur :)[/quote]

hayirli olsun. sen master icin mi yoksa lisans icin basvurdun? herhangi dil serdifikan varmiydi.birde hangi bolumede okuyacaksin?

murat181818

Mesaj gönderen murat181818 » Sal Kas 13, 2012 4:38 pm

[quote]baran91 tarafindan yazilan metin:

Cok tesekkur ediyorum.Insallah bekleyenler de kavusurlar vizelerine :) Dil kursu Essen\'de,simdi kalacak yer aramaya basladim :) Gecenlerde de sormustum eger bilginiz olursa bana da haber verin diye.Oda bulmak istiyorum acikcasi :) Bakalim hayirlisi[/quote]

Hayilri ugurlu olsun egitim hayatinda basarilar
So geht nicht !

baran91

Mesaj gönderen baran91 » Sal Kas 13, 2012 11:13 pm

cok tesekkurler :) Lisans icin basvurdum,dil sertfikam yoktu.Dil kursuna gidecegim zaten.Bilgisayar muhendisliginde okuyacagim :) Tesekkurler physiker cevap icin :)

opeliaa

Mesaj gönderen opeliaa » Çrş Kas 14, 2012 2:02 pm

Merhabalar arkadaslar,
Ben master icin kabul almama, bloke hesap acmama ramen, 1 ekimde yaptigim basvuru hala sonuclanmadi. Bana en fazla 6 hafta surer demislerdi ve 6 hafta oldu. Ankarayi ariyorum ama birturlu kimse cevap vermiyor. Sizce bu durumda ne yapmaliyim? Daha baska bilgi alabilecegim bir yer varmidir?
Tesekkur ederim.

reco

Mesaj gönderen reco » Çrş Kas 14, 2012 2:27 pm

bugun dilkursu vizesi icin Izmir Alman konsoloslugundan basvurumu yaptim ama ilginc anlarla karsilastim. 4 numarada oturan kel, gozluklu beyfendi ile gorusmemi yaptim ancak adamin bana dedigi ilk seylerden biri D tipi visa olan bu vizenin almanya da uzatilamayacagi. Evraklarimi almamak icin biraz sikistirdi ancak daha sonra konsolosla gorusmeye gitti ve dondugunde gayet normal bir sekilde gorusmeye devam ettik. Anlasilan biraz sikintili benim durum. karari Yabancilar polisi verecek dedi ! ne diorsunuz, nedir sansim?

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Çrş Kas 14, 2012 2:36 pm

[quote]opeliaa tarafindan yazilan metin:

Merhabalar arkadaslar,
Ben master icin kabul almama, bloke hesap acmama ramen, 1 ekimde yaptigim basvuru hala sonuclanmadi. Bana en fazla 6 hafta surer demislerdi ve 6 hafta oldu. Ankarayi ariyorum ama birturlu kimse cevap vermiyor. Sizce bu durumda ne yapmaliyim? Daha baska bilgi alabilecegim bir yer varmidir?
Tesekkur ederim.[/quote]

Soz konusu ankara ise hersey olabilir.Normal arama ankara icin yeterli olmaz ben 1 saattten evvel actiklarini hic gormedim.Mail de atabilirsiniz ama is artik nereye gidecekseniz oranin yabancilar polisine kalmis.

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Çrş Kas 14, 2012 2:39 pm

[quote]reco tarafindan yazilan metin:

bugun dilkursu vizesi icin Izmir Alman konsoloslugundan basvurumu yaptim ama ilginc anlarla karsilastim. 4 numarada oturan kel, gozluklu beyfendi ile gorusmemi yaptim ancak adamin bana dedigi ilk seylerden biri D tipi visa olan bu vizenin almanya da uzatilamayacagi. Evraklarimi almamak icin biraz sikistirdi ancak daha sonra konsolosla gorusmeye gitti ve dondugunde gayet normal bir sekilde gorusmeye devam ettik. Anlasilan biraz sikintili benim durum. karari Yabancilar polisi verecek dedi ! ne diorsunuz, nedir sansim?[/quote]

Dil kursu vizesinin belli bir suresi var ondan sonra uzatilamiyor.Yani sonrasinda eger orada egitim dusunuyorsaniz tekrar turkiyeye gelmelisiniz.
Bu vizeyi almak her zaman daha zordur.Gercekten iyi gerekce sunmussaniz almanca ogrenimi icin sansiniz var tabi.

opeliaa

Mesaj gönderen opeliaa » Çrş Kas 14, 2012 3:12 pm

Cok tesekkur ederim eren_f2007. Denedim ama bir turlu kimse acmadi. Peki eger vizeyi daha gec vereceklerini ogrenirsem, gidip konsolosluktan pasaportumu geri alabilir miyim? Ayrica bu servislerinin kalitesizligi ile ilgili nereye sikayet edebiliriz bir fikri olan var mi? Yani bir mail adresine cevap vermeyen ya da telefona bakmayan bir konsolosluktan ne hayir beklenebilir.

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Çrş Kas 14, 2012 5:01 pm

bu kadar bekledikten sonra pasaport istemek mantikli olmaz bence.Cunku normal sure gecmis bile.Ben 23 nisandan beri vize almaya ugrasiyorum Ankaradan ve halen bana normal islemler yapiliyor diyorlar;)

murat181818

Mesaj gönderen murat181818 » Çrş Kas 14, 2012 5:28 pm

[quote]eren_f2007 tarafindan yazilan metin:

bu kadar bekledikten sonra pasaport istemek mantikli olmaz bence.Cunku normal sure gecmis bile.Ben 23 nisandan beri vize almaya ugrasiyorum Ankaradan ve halen bana normal islemler yapiliyor diyorlar;)[/quote]

Senin bekleme sureni bence tez haline geitrlim eren D:
So geht nicht !

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Çrş Kas 14, 2012 7:18 pm

Gecmis gorusmeleri okuyan gorusmeye girmemis uyelerin moralini bozan , umutsuzluga iten uye olarak kalacam galibaB)

reco

Mesaj gönderen reco » Prş Kas 15, 2012 4:00 am

[quote]reco tarafindan yazilan metin:

bugun dilkursu vizesi icin Izmir Alman konsoloslugundan basvurumu yaptim ama ilginc anlarla karsilastim. 4 numarada oturan kel, gozluklu beyfendi ile gorusmemi yaptim ancak adamin bana dedigi ilk seylerden biri D tipi visa olan bu vizenin almanya da uzatilamayacagi. Evraklarimi almamak icin biraz sikistirdi ancak daha sonra konsolosla gorusmeye gitti ve dondugunde gayet normal bir sekilde gorusmeye devam ettik. Anlasilan biraz sikintili benim durum. karari Yabancilar polisi verecek dedi ! ne diorsunuz, nedir sansim?[/quote]

Dil kursu vizesinin belli bir suresi var ondan sonra uzatilamiyor.Yani sonrasinda eger orada egitim dusunuyorsaniz tekrar turkiyeye gelmelisiniz.
Bu vizeyi almak her zaman daha zordur.Gercekten iyi gerekce sunmussaniz almanca ogrenimi icin sansiniz var tabi.[/quote]

oturuma cevrilmedigini biliyorum ama adam biraz ters davrandi. almamaya calisti ama sakiinligim ve durumu duzeltme durumum sayesinde gitti 5 dakika kosolosa danisti ve geri geli normal bir tonda devam ettik. ama adamlar hala almamak vize vermemek icin cirpiniyorlar. hani cidden kurs felan olmasa al ulkeni basina cal diyecegim, Istanbul kadar mi olur yani! neyse sonunda aldi ve top yabancilar polsinde dedi. barkodo verdi ve alani terkettim...

sharkdiver1992

Mesaj gönderen sharkdiver1992 » Prş Kas 15, 2012 2:02 pm

Belki isinize yarar,birini bilgilendirir diye oykumu paylasmak istiyorum.

25 gun sonunda vizemi aldim :) D tipi vize,90 gunluk. Aciklama ;
Studium Viadrina Frankfurt, Aufenthaltsanzeige nach Einreise

19 ekim gunu basvurumu yaptim.

Ben Istanbulda Marmara Universitesinde Almanca Isletme Enformatigi okuyordum,daha dogrusu okumuyordum. Ailesel sebeplerden de oturu 4 senedir ogrenci gibi gorunmeme ragmen sinavlara bile girmedim,cok kotu bir not ortalamasi tabi dogal olarak...
Almanya\'da Viadrina Universitesinde Ingilizce Uluslararasi Isletme bolumunden kabul aldim. Bunun altini cizmek istedim cunku sartli kabul falan degil,direk Zulassungsbescheinung.

Universite transkriptim rezalet otesi Ama lise not ortalamam ve universiteye giris puanim yuksek..

19 Ekim gunu basvurumu yaptim.Yalniz konsoloslukta berbat bir moddaydim. Telas icerisinde ne TOEFL belgemi verebildim konsolosluga,ne motivasyon mektubumu sordular ne de ekstra yaptigim aktivitelere dahil belgeleri verebildim.

Buna ragmen konsolosluk calisani gayet rahatti.Hic negatif bir olay yasanmadi.

Bu arada,okul 15 ekimde basladi ama yasanan aksiliklerden oturu ben ancak 19 ekimde basvuruda bulunabildim. Buna karsin okul benim icin ozel bir mektup hazirlayip "Bizim icin sorun yoktur. Lutfen ogrencimizin isini en kisa zamanda halledin ki daha fazla gecikmesin" tarzi bir yazi yazdilar. Bunu da tabi konsolosluga sundum.

Sali gunu UPS\'ten paketimin yola ciktigina dair SMS aldim. O heyecanla saliyi carsambaya baglayan gece uyku uyuyamadim tabi :) Carsamba gunu paket geldiginde ise hayal kirikligi yasadim cunku pasaportum gelmedi. Konsolosluktan yazi gelmis,bunun icin bir de ekstradan bir 20 lira daha vermem de cabasi...

Konsolosluktan gelen yazida ozetle ; "Vizenize dair bazi seyleri acikliga kavusturmak adina konsoloslugumuzun 3 numarali gisesine bu belgeyle gelin. 4 hafta icinde gelmezseniz basvurunuz reddedilecektir" yaziyordu.

Stres icinde,belki fazladan belge isterler diye onlarca belgeyi aldim,bir copy center bulup ikiser tane cogalttirdim. Konsolosluga vardigimda saat 15.30\'du. Iceride kimse kalmamisti.3 numarali giseye gittim ve kadin belgelerimi buldu.

"Seni bu belgeleri imzalatmak icin cagirdik" dedi..Erklarung yazan belgenin iki nushasini imzaladim. Sonrasinda soyle bir konusma oldu:
Kadin : Ne zaman gideceksin Almanya\'ya?
Ben : Olabildigince erken..Okul zaten basladi
Kadin : Dur o zaman,bakayim simdi cikartabiliyo muyum vizeyi
Ben : Tesekkur ederim
Kadin : Disarida bekle birazdan cagiririm seni

15 dakikalik beklemenin sonunda vizemi aldim :)

Kadin bir ara "en fazla 3 semester kalabilirsin" gibi birsey soyledi..Ben de o an gecistirdim,zaten stres altindaydim..Ama boyle birsey yoktur heralde :)

Herkese bol sans arkadaslar

new

Mesaj gönderen new » Prş Kas 15, 2012 2:44 pm

dosyam alman yabanci polisinin elinde bu surecten sonra kac gun beklerim bilgisi olan var mi

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Prş Kas 15, 2012 4:49 pm

cgrymnl tebrikler, egitim hayatinda basarilar.

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Prş Kas 15, 2012 4:51 pm

[quote]new tarafindan yazilan metin:

dosyam alman yabanci polisinin elinde bu surecten sonra kac gun beklerim bilgisi olan var mi[/quote]

tahmini 2-3 hafta surebilir yabancilar polisinin yogunluguna bagli.

selda17

Mesaj gönderen selda17 » Prş Kas 15, 2012 11:40 pm

Herkese merhaba,

Ben de 1 kasimda vize gorusmemi gerceklestirdim. Gazi universitesinde kimya muhendisligi okuyorum. Gectigimiz donem Duisburg-Essen universitesinde makine muhendisliginde erasmus yaptim. Oradayken ayni okulun ayni bolume basvuruda bulundum ve kabul belgemle beraber vize basvurumu yaptim. Yine ayni universiteden A1 dil sertifikam var. Vize gorusmesinde gorevli neden gitmek istiyorsun, bolumunu neden degistirmek istiyorsun, neden yine Duisburg gibi sorular sordu. Ben de hep makine muhendisligi okumak istedigimi ancak OSS de bunun gerceklesmedigini, Duisburg u ve oradaki hocalari tanidigim icin yine orayi sectigimi, gelecekte de akademik kariyer dusundugumu soyledim. Amir de belgelerimi kontrol ettikten sonra gorevli, onlar acisindan bir sorun cikmadgini ve belgelerimi yabancilar polisliginin inceleyecegini ancak bunun uzun bir zaman alabilecegini soyledi.
Gorusmemden 2 gun sonra belgelerim Almanya\'ya varmis mi diye kontrol icin aradigimda eksik belge oldugunu soylediler. Konsolosluga gittim yeniden baska bir gorevliyle konustum ve bana yanlis bilgi verilmis olabilecegini belgelerimin online olarak Almanya\'ya gonderildigini soylediler. Daha sonra konsolosluk tarafindan arandim ve hem posta ile hem online olarak belgelerin yollandigi ve 27 ekimde belgelerin yabancilar polisligine ulasacagi soylendi.
Yabancilar polisligi ile pek cok kez iletisime gectim. Bilgisayardan adimi bulmalarina ragmen, dosyami bulamiyorlar. Ayrica dosyamin Essen e mi Duisburg a mi gonderildigini ogrenemiyorum.
Sizlere danismak istiyorum. Dosyami takip edemiyorum, hangi yabancilar polisligi inceleyecek bilmiyorum. Bir eksik var bir eksik yok derken acaba bir sorun mu var?
Ayrica okul 15 ekimde basladi. Yani ben cok gec kaldim. Bu okul icin bir sorun degil ancak yabancilar polisi bunu bilmiyor. Vize almak acisindan sansim sizce nedir?
Tesekkurler :)

sharkdiver1992

Mesaj gönderen sharkdiver1992 » Cum Kas 16, 2012 7:23 am

cgrymnl tebrikler, egitim hayatinda basarilar.[/quote]

Tesekkurler

osman

Mesaj gönderen osman » Cum Kas 16, 2012 1:36 pm

[quote]new tarafindan yazilan metin:

dosyam alman yabanci polisinin elinde bu surecten sonra kac gun beklerim bilgisi olan var mi[/quote]

iyi gunler \'\'new\'\'\'dosyanin yabanci polislerin eline gecmesini nasil anladin. (almanyadaki akrabalarin sayesindemi.) birde dosyalarin kac gunde yabanci polislerine gitti. hangi konsolosluga basvurdun.

Kilitli