Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2024

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
cantholdus

Re: Vize Ani Defteri - 2024

Mesaj gönderen cantholdus » Sal Nis 09, 2024 10:13 am

Xavier96 yazdı: Sal Nis 09, 2024 2:15 am Merhaba, aynı gün arkadaşımla gittim vizeye. Şansıma benim ki 3 hafta önce geldi ancak arkadaşımda sizin ile aynı durumda. O da bu durumun saçmalığından şikayetçi. Konsolosluğa ulaşamıyoruz ne mail ne telefondan. Almanya'da Duisburg'un yabancılar şubesine de mail attık. Otomatik mesaj ile geri dönüş sağladılar. Görüşmede bize 6 hafta sürebileceğini söylediler. Bu perşembe tam 6 hafta olmuş olucak. Umarım sizinki de ve arkadaşımınki de haftaya ulaşır.
Edit : Biz de 1 Nisan giriş talebinde bulunmuştuk.
umarım öyle olur

optima999

Mesaj gönderen optima999 » Sal Nis 09, 2024 2:22 pm

250 gün. Ben bu kadardır bekliyorum. 36f, 41f için de 100 gün üstü bekleyenler var.
cantholdus yazdı: Sal Nis 09, 2024 10:12 am kaç gün anormal bir süredir ?
daha ne kadar beklenilebilir , alt tarafı 36f vizesi , 10 yıllık vize mi veriyorlarda bütün plan program alt üst oluyor,
41F eşli başvuru - Stuttgart
Başvuru tarihi - 11.07.23
Randevu atama - 02.08.23
Evrak teslimi - 11.08.23
Başvuru sahibi pasaport teslim - 13.09.23
Ek evrak talebi - 16.02.24
Eş pasaport teslim - 20.05.24

vildan90

Mesaj gönderen vildan90 » Sal Nis 09, 2024 2:46 pm

Herkese merhaba,

Ben yüksek lisans kabülü aldım ve eşimle birlikte gideceğim. Birkaç sorum olacak.
Forumda çok fazla sayfa olduğu için sorumun cevabının olup olmadığına bakma fırsatım olmadı.

Öncelikle randevu tarihimiz beklediğimizden çok daha önce atandı. Eşim Almanca kursuna devam ediyor ama muhtemelen A1 sertifikası götüremeyeceğiz görüşmeye. Üniversite mezunu olan eşlerin bu sertifakadan muaf olduğunu yazıyor ama bunu uyguluyorlar mı? Bu konu üzerinde ısrarcı olabilir miyiz?

Bir de expatriodan bloke hesap açacağım ama sağlık sigortasının eşim için geçerli olmasını nasıl sağlayabilirim? Onun için ayrıca bir sigorta şirketine mi başvurmayılım?

Herkese hızlı ve hayırlı bir vize süreci diliyorum.
İstanbul 41F eşli başvuru - Dortmund
Başvuru->22 Mart 2024
Atama tarihi-> 8 Nisan 2024
Randevu Tarihi-> 2 Mayıs 2024

optima999

Mesaj gönderen optima999 » Sal Nis 09, 2024 2:54 pm

Merhaba,

Muaf oldukları yazmıyor, entegre olmalarına kanaat getirilirse gerek olmaz minvalinde bir şey yazıyordu. Genelde bu belge isteniyor. Konsolosluk istemese bile yabancılar dairesi isteyebilir. Sonrasında sınava girip bu belgeyi atmanız sürecinizi uzatabilir. Zaten sınavlara yer bulmak zor olabiliyor.

Eşiniz için ayrı olarak seyahat sağlık sigortası satın alacaksınız. Almanyaya geldiğinizde 30 yaş altındaysanız sizin public sigortanıza ücretsiz kaydolabilecek.
vildan90 yazdı: Sal Nis 09, 2024 2:46 pm Herkese merhaba,

Ben yüksek lisans kabülü aldım ve eşimle birlikte gideceğim. Birkaç sorum olacak.
Forumda çok fazla sayfa olduğu için sorumun cevabının olup olmadığına bakma fırsatım olmadı.

Öncelikle randevu tarihimiz beklediğimizden çok daha önce atandı. Eşim Almanca kursuna devam ediyor ama muhtemelen A1 sertifikası götüremeyeceğiz görüşmeye. Üniversite mezunu olan eşlerin bu sertifakadan muaf olduğunu yazıyor ama bunu uyguluyorlar mı? Bu konu üzerinde ısrarcı olabilir miyiz?

Bir de expatriodan bloke hesap açacağım ama sağlık sigortasının eşim için geçerli olmasını nasıl sağlayabilirim? Onun için ayrıca bir sigorta şirketine mi başvurmayılım?

Randevu atama - 02.08.23
Evrak teslimi - 11.08.23

Kullanıcı avatarı
hashoshaf

Mesaj gönderen hashoshaf » Sal Nis 09, 2024 2:56 pm

vildan90 yazdı: Sal Nis 09, 2024 2:46 pm Herkese merhaba,

iData memurlarinin “buna gerek yok artik, bilgi formu guncellenmedi” dedigi durum cok var Aile Birlesimi basligi altinda. Goturseniz garanti olur ama goturmeden de isi rast gidenler var.
Eşli 36F 2. Lisans - İstanbul - Bremen
iData başvuru: 10.11.23
Atama: 06.02.24
Randevu tarihi: 27.02.24
Eksik evrak (kira söz.): 28.03.24
Eksik evrak teslimi: 10.04.24
UPS mesajı: 04.05.24
Öğrenci ve eş vize gelişi: 06.05.24

someoneoutthere

Mesaj gönderen someoneoutthere » Sal Nis 09, 2024 4:41 pm

Arkadaşlar selam. Bu form sitesinden vize sürecimde çok faydalandım. Bu sürece başlamadan bulsaydım bazı pişman olduğum şeyler hiç olmayabilirdi. Bu siteyi bulanlar da aynı benim gibi yararlansınlar isterim o yüzden size tüm vize sürecimi detaylıca anlatmak istedim.

36F - İstanbul Dil okulu + Münih Hochschule'den ön kabul (VPD)

Danışman şirketi bulmamla başlayan bu süreç tam olarak 1 yıl sürdü. Danışmanım Almanya'da sadece bir dil okuluyla çalıkmaya başladığı için tüm başvuru süreçlerimi o dil okulu ile beraber yürüttük. Buradaki pişmanlığım bu dil okulunu almanyadaki en pahalı dil okulu oluşunu bilmemek oldu. Eğer bu süreci başlatmak istiyorsanız dil okullarını iyi araştırın lütfen :D .Fakat şöyle bir gerçekte var danışmanım olmadan bu süreci yürütmem çok çok daha zor olurdu. Çünkü en ufak belge veya talep bile çok karmaşık bir hal alıyordu.

Dil okulu beni bir değerlendirmeye soktuktan sonra kabul aldım. Ve benden üniassiste başvurmak için birkaç belge istediler:
- Lise transkriptim (apostilli) + almanca çevirisi (noter onaylı tercumandan çeviri ve noter onayı+apostilli)
- Lise diplomam (apostilli) + almanca çevirisi (noter onaylı tercumandan çeviri ve noter onayı+apostilli)
- Ösym sonuç tablosu (noter onaylı + apostilli) + almanca çevirisi (noter onaylı tercumandan çeviri ve noter onayı+apostilli)
- Ösym yerleşti belgesi (noter onaylı + apostilli) + almanca çevirisi (noter onaylı tercumandan çeviri ve noter onayı+apostilli)
- Pasaport fotokopisi (noter onaylı + apostilli)
- İngilizce CV
-ve birkaç ufak form belge

Bu belgeleri almanya'ya kargoladım. Tüm bu noter ve çeviri işlerini gerçekten çok masraflıydı buna hazırlıklı olmalısınız. Ve tüm bu belgelerin hepsinden 3'er tane istenmişti hepsi noter onaylı apostilli olacak şekilde. Bu kadar çok istemelerinin nedeni okula kesin başvuru dönemi de olacak olmasıydı. Siz de noter'e yolunuz düşerse kendi ihtiyacınız olan kadarını çıkarın. noterdeki çalışanlar bu işleri bilmemesine rağmen yorum yapıp aklınızı karıştırabilir. Benim çok karıştırdılar dolayısı ile çok uğraştım tekrar tekrar gitmek zorunda kaldım. Ayrıyetten tüm bu belgelerden birer tane bana kalacak şekilde ekstra yaptırdım sonrasında lazım olabilir diye.

Daha sonrasında Münih Hochschuleden VPD belgem geldi ve vizeye başvurmak için tek bir belgeye ihtiyacım kaldı o da Dil sertifikasıydı. Danışmanım İstanbul üzerinden vize alacağım için Goetheden A2 sertifikası almamın yeteceğini belirtti. Yaklaşık 4 ay boyunca sıfırdan Almanca çalıştım. Telefondan bazı uygulamalar ve arkadaşımdan aldığım test kitaplarını kullandım. Ayrıca bilgisayardan kelime ezberlemek için iyi olan bir uygulamadan Goethe'nin tüm A2 kelimelerini ezberledim. Bu kelimeleri Goethe'nin sitesinde bulabilirsiniz. Sınava 1 hafta kala Goethe'nin örnek denemesini çözdüm ve internetten bulduğum yazma ve konuşma pratiklerini yaptım. A2 sınavından geçicek kadar not almama yetti.

A2 sınav sonucu açıklanır açıklanmaz hemen vizeye başvurdum. 3 aylık bekleme süresinden sonra randevu tarihi verildi. Randevu zamanına kadar vizede gerekli olan belgeleri toplamaya başladım:
- I-data vize randevu kağıdı
- Vize için gerekli belge listesi
- Bloke hesap açtım ve parayı yatırdım burdan 06 confirmation belgesi ve Kontoauszug aldım ( 3'er fotokopi)
- Dil okulundan booking confirmation belgesi (3 fotokopi)
-Dil okulunun yazdığı visa letter (3 fotokopi)
-Goethe A2 sertifikası ( orjinali + 2 fotokopi)
-Goetheden B1 kursuna kayıt belgesi + rezervasyon onayı ( 3'er fotokopi)
-Goetheden alınmış devam eden öğrenci belgesi ( 3 fotokopi) ( bu belgeyi mail atarak ya da arayarak isteyebilirsiniz. ıkına ıkına veriyorlar o yüzden sıkıştırıp durmaksızın arayın. Benden önce bunun için ücret istediler ama sonra acelam var hemen istiyorum diyince ücretsiz mail ile yolladılar.)
-Niyet mektubu (biri ıslak imzalı orijinal + 2 fotokopi) + almanca çevirisi (noter onaylı tercüman kaşesi yeterli) (biri kaşeli orjinal + 2 fotokopi)
-Lise transkriptim (apostilli) + almanca çevirisi (noter onaylı tercumandan çeviri ve noter onayı+apostilli) (1' er belge orjinal + 2'şer belge fotokopi)
-Lise diplomam (apostilli) + almanca çevirisi (noter onaylı tercumandan çeviri ve noter onayı+apostilli) (1' er belge orjinal + 2'şer belge fotokopi)
-Ösym sonuç tablosu (noter onaylı + apostilli) + almanca çevirisi (noter onaylı tercumandan çeviri ve noter onayı+apostilli) (1' er belge orjinal + 2'şer belge fotokopi)
-Ösym yerleşti belgesi (noter onaylı + apostilli) + almanca çevirisi (noter onaylı tercumandan çeviri ve noter onayı+apostilli) (1' er belge orjinal + 2'şer belge fotokopi)
-VPD belgesi (3 fotokopi)
- Pasaport fotokopisi ( 3 fotokopi)
- 3 aylık sağlık sigortası (ingilizce) ( 3 fotokopi)
- İngilizce CV ( 3 fotokopi)
- E-devletten Üniversite öğrenci belgesi ( 3 fotokopi)+ noter onaylı tecüman çevirisi ( 1 tanesı ıslak imzalı + 2 fotokopi)
- E-devletten Üniversite transkripti (İngilizce) (3 fotokopi)
- E-devletten Almanca sabıka kaydı belgesi ( 3 fotokopi)
- Vize'de doldurulan form ( 2 adet elle doldurulmuş)
- 3 tane yeni çekilmiş vesikalık ( 2 tane yazıyordu ben 3 götürdüm ve şansıma 3. yü istemişlerdi)
- Pasaport + vize harcı

Evet çok belgeyle girdim fakat işimi hiç riske atmamış oldum gerek duyulmayacak olsa bile elimde tüm belgeler vardı. Niyet mektubumu çok uzun ve detaylı yazdım neredeyse 3 sayfa kadar. Olumlu olumsuz tüm her şeyi dürüst bir şekildeydi. En en önemlisi ön kabul aldığım okulu çok istediğimi tam gerektiği gibi anlattım. Görüşme gününden önce almanca sorulabilecek tüm soruları buldum ve ne cevap verebilirim diye çalıştım:

-kendimi tanıtan ufak bir paragraf
-Warum möchten Sie nach Deutschland gehen?
-Waren Sie schon einmal in Deutschland? Haben Sie dort Verwandte?
-Was ist Ihr Sprachniveau? Welches Sprachniveau haben Sie auf Deutsch und English? Wo haben Sie gelernt? Wie lande schon lernen Sie Deutsch?
-Wie Werden Sie dort Ihren Unterhalt bezahlen oder finanzieren?
-Wann fahren Sie nach Deutschland?
-Wo beliben Sie in Deutschland oder Wo werden Sie sich in Deutschland aufhalten?
-Warum möchten Sie einen Sprachkurs besuchen?
-Welchen Sprachkurs werden Sie in Deutschland besuchen? Wie lange wird es dauern?
-Was planen Sie nach der Sprachschule?
-Was haben Sie nach dem Abitur gemacht?
-Könnten Sie uns kurz etwas über Ihr Bildungsleben erzahlen?
-An Welcher universitat un in welchem Fachbereich wollen Sie studieren? An welcher universitat in deutschland planen Sie zu studieren?
-Warum Masterstudium in Deutschland?
-Werden Sie dort Teilzeit arbeiten?
-Warum diese Stadt?
-Warum haben Sie sich für Diese Universitat entschieden?
-Warum dieser Fachbereich?
-Was werden Sie nach dem Bachelor Studium machen?
-Was machen Sie, wenn Sie abgelehnt werden?
-Schreiben Sie ein paar Vorlesungen aus dem Fachbereich an, den Sie studieren möchten.

Bu soruları hem konuşacak gibi hem de yazacak gibi çalıştım. Görüşme günü başkonsoloslukta sabah 10.20 saatine verilmişti. Ben 9'u geçerken kapı önüne geldiğimde bana 9.30- 9.45 gibi gel alırız içeriye dediler. 9.40 geçe kapı önüne geldim çantamı bir platforma bıraktım, k-9 köpeği gelip kokladı. daha sonrasında içeriye geçtim. Kapı önünde cama pasafortumu yapıştırmamı istediler daha sonrasında kapıyı açtılar. içerde çantamı bıraktım, cüzdan içine kadar her yerine baktılar ve sonrasında telefonumu kapatıp dolaba bırakmam istendi. üstümü aradıktan sonra görüşme salonu içerisine aldındım.
İçerisi aynı banka gibi 6-7 tane görüşme yapılan yerler vardı ve herkes herkesi duyabiliyordu. girişteki belge düzenleyen kadın saat sırasına göre isminizi söyleyip yanına çağırıyor. Tüm belgeleriniz ona veriyorsunuz ve hepsini düzenleyip gerekli olanları size düzgün bir şekilde veriyor. geri kalan belgeleri çantanıza geri koyuyorsunuz. Girişin hemen sağında masa üzerinde kağıt ve kargo poşeti var. kağıda pasaportun teslim yerini ve kimlerin teslim alacağını yazıyorsunuz ardından kağıdı kargo poşetinin şeffaf yerine yerleştiriyorsunuz. Görüşme için herhangi bir sıra yoktu ama insanlar kim önce geldi takip edip konuşuyorlar zaten ona göre müsait bir görevli önüne oturuyorsunuz. Bir süre sıra bekledikten sonra sıra bana geldi. O süre boyunca tüm görüşme yapanları dinleyip sorulan sorularla kafanızda alıştırma yapabilirsiniz. Sabah saatinden mi olsa gerek tüm herkesin keyfi çok yerineydi. Danışmanım beni çok kötü geçecek hazır ol, ağlamak yok diye uyardığığ için kafamda dehşet seneryolar kuruyordum fakat hiç o kadar stres yapmama gerek yokmuş. Yine de siz en kötüsüne hazır olun. Görüşme yapacağınızla aranızda bir cam var ve belgelerinizi önünüzde olan çukura koyuyorsunuz karşınızdakı kişi de kendi tarafına çekiyor. Görüşme yaptığım kadın çok sakin ve güler yüzlüydü hal hatır sordu rahat mıyım diye kontrol etti . Daha sonrasında belgeleri bilgisayara işlemeye başladı. Sorduğu sorular şunlardı ve türkçeydi.
- Vize tipi ne?
- Almanyada akrabam var mı?
- Nerede konaklayacaksın?
- Ne okuyacaksın?
- Neden ön kabul aldığım okulla dil okulum çok uzak yerlerde?
- Okuyacağın bölümden 3 tane ders say?
- Neden bu bölüm?
- Türkiyedeki derslerini saydıracak mısın?
- .... gibi basit sorular

Daha sonrasında tüm işlemler bittikten sonra dil seviyen A2 biraz konuşabilir misin kendini tanıt lütfen dedi. Ben de zaten kafamda hazırladığım kendimi tanıtmayı hemen söylemeye başladım. 4-5 cümle kurduktan sonra avusturya hakkında bir şey söylediğim için hangi şehir diye sordu viyana dedim. Kendisi orada doğum büyüdüğü için çok sevindi ve türkçe neden orda okumuyorsun çok daha güzel dedi. ben de evet güzel ama en başıdan beri almanyada okumak istediğimi belirttim. Tüm işlemlerin bittiğini söyledi sil sertifikamın orjinali ve pasaportum dışında ki belgelerin orjinalini geri verdi ve iyi günler diledi. Böylece vize görüşmem sonlanmış oldu. 1 ay dolmadan sms geldi ve ertesi gün elime pasaportum olumlu şeklide ulaştı. 7 ay için başvurmuştum 6 ay verdiler.

Tüm bu süreç konusunda ben çok tedirgin eden ama çözüme ulaştığım bazı şeyler şunlardı:
- Türkiyedeki üni GPA almanya için hazırlanırken çok düşmüştü neredeyse 1.50 lere kadar inmişti. Bundan dolayı ön kabul alamayacağım veya vize alamayacağım diye çok korkmuştum. Fakat nedenini niyet mektubumda detaylı bir şekilde anlatarak almancaya ve almanyaya gitmeye ne kadar yoğunlaştığımdan bahsetmiştim. Bununla alakalı sadece dil okulum ön değerlendirme yaparken düşük demişti fakat lise diplomam ve yks sonucum iyi olduğundan sorun yaşamadım.
- Goethe B1 kursunda düzenli ve iyi bir öğrenci olamadığım için vizede sorun çıkacak sandım olmadı.
- Vizede çok kötü davranacaklar sandım stresten uyuyamadım olmadı.
- vizede 36F olması gerekirken I-data belgesinde 37F diyordu. vizede 36F için geldim dedim hiçbir aksilik olmadı.
-Goethe A2 sınavını geçememedim sandım çok kötü geçmişti ama kaygılarım boşa çıktı yeterli seviyede geçtim.
-Almanca doğru dürüst cümle kuramıyorum ve bana vizede engel olacak sandım olmadı.
- Vizem zamanında gelmeyecek diye korktum fakat yedek plan olarak vizem red gelirse veya uzarsa ben almanca öğrenmeye devam edip en azından almanyada dil kursu süremi kısaltıp bir an önce üniversiteye kesin başvuru yaparım planı kurdum ve uygulamaya başladım.

Çok şükür benim zorlu vize sürecim bu şekilde bitti ve şimdi hiç bilmediğim bir yerde çok daha zorlu bir sürecin başına vardım. Umuyorum bu yazıdan yararlanabilirsiniz. Hepinize hem vize sürecinde hem de daha sonrası için büyül başarılar diliyorum. :)
Vize Türü: 36F / İstanbul - Freiburg
İDATA Başvuru : 15.11.2023
Randevu Atama: 06.02.2024
Randevu Tarihi : 28.02.2024
Ups maili : 26.03.2024
Pasaport geliş : 27.03.2024 (Onaylandı)

cantholdus

Mesaj gönderen cantholdus » Sal Nis 09, 2024 5:43 pm

optima999 yazdı: Sal Nis 09, 2024 2:22 pm 250 gün. Ben bu kadardır bekliyorum. 36f, 41f için de 100 gün üstü bekleyenler var.
41 f e eşli başvurmuşsun, bir de 250 gün ,100 gün bekliyorum diyorsun…
kendi pasaportunun 1 ay içinde gelmiş neyi bekliyorsun onu anlamadım?

optima999

Mesaj gönderen optima999 » Sal Nis 09, 2024 6:33 pm

Okuduğunu anlamada problemin var. 100 gün üstü beklerim demedim, bekleyenler var dedim. Eşimin vizesi için 250 gündür bekliyoruz işte. Bunda anlamayacak ne var?
cantholdus yazdı: Sal Nis 09, 2024 5:43 pm 41 f e eşli başvurmuşsun, bir de 250 gün ,100 gün bekliyorum diyorsun…
kendi pasaportunun 1 ay içinde gelmiş neyi bekliyorsun onu anlamadım?
Randevu atama - 02.08.23
Evrak teslimi - 11.08.23

cantholdus

Mesaj gönderen cantholdus » Sal Nis 09, 2024 6:45 pm

optima999 yazdı: Sal Nis 09, 2024 6:33 pm Okuduğunu anlamada problemin var. 100 gün üstü beklerim demedim, bekleyenler var dedim. Eşimin vizesi için 250 gündür bekliyoruz işte. Bunda anlamayacak ne var?
Dostum eşli olduğundan dolayı 250 gündür eşinin pasaportunun onaylanmasını bekliyorsun, kendi pasaportunun işlemleri 1 ay içinde tamamlanmış…
Ben eşli falan da başvuru yapmadım, yakındığım konu da bu yüzden, bu tür vizelerin 1 ay içinde sonuçlanması gerekiyor, tıpkı başvuru sahibi olarak senin pasaportunun 1 ay içinde sonuçlanması gibi,ki konsolosluğun sayfasında da buna benzer bir yazı bulunmakta..
Anlaşılan sürece o kadar hakim de değilsin. Kendi durumunu benimle kıyaslayabiliyorsun…

tarikcuci

Mesaj gönderen tarikcuci » Çrş Nis 10, 2024 12:29 am

cantholdus yazdı: Sal Nis 09, 2024 6:45 pm Dostum eşli olduğundan dolayı 250 gündür eşinin pasaportunun onaylanmasını bekliyorsun, kendi pasaportunun işlemleri 1 ay içinde tamamlanmış…
Ben eşli falan da başvuru yapmadım, yakındığım konu da bu yüzden, bu tür vizelerin 1 ay içinde sonuçlanması gerekiyor, tıpkı başvuru sahibi olarak senin pasaportunun 1 ay içinde sonuçlanması gibi,ki konsolosluğun sayfasında da buna benzer bir yazı bulunmakta..
Anlaşılan sürece o kadar hakim de değilsin. Kendi durumunu benimle kıyaslayabiliyorsun…
kardeşim tamam gerginsin anladık da neden ortamı da geriyorsun? 4-6 hafta ortalama bekleme süresi var belki dijital iletimin geç yapıldı belki vize istediğin tarih henüz geçmemiş olduğu için bayram sonrasına bıraktılar. herkesin vize sürecinde farklı dinamikler işliyor sen sabret gelir en kısa zamanda vizen inşallah
Vize Türü: 36F Yüksek Lisans / Siegen
İDATA Başvuru : 21.11.2023
Randevu Tarihi : 04.03.2024 (İstanbul Konsolosluğu)
Dijital İletim Tarihi : 05.03.2024
Vize Geliş Tarihi: 04.04.2024

Vize Başlangıç: 02.04.2024-01.10.2024 Multi

tarikcuci

Mesaj gönderen tarikcuci » Çrş Nis 10, 2024 12:30 am

someoneoutthere yazdı: Sal Nis 09, 2024 4:41 pm Arkadaşlar selam. Bu form sitesinden vize sürecimde çok faydalandım. Bu sürece başlamadan bulsaydım bazı pişman olduğum şeyler hiç olmayabilirdi. Bu siteyi bulanlar da aynı benim gibi yararlansınlar isterim o yüzden size tüm vize sürecimi detaylıca anlatmak istedim.

Danışman şirketi bulmamla başlayan bu süreç tam olarak 1 yıl sürdü. Danışmanım Almanya'da sadece bir dil okuluyla çalıkmaya başladığı için tüm başvuru süreçlerimi o dil okulu ile beraber yürüttük. Buradaki pişmanlığım bu dil okulunu almanyadaki en pahalı dil okulu oluşunu bilmemek oldu. Eğer bu süreci başlatmak istiyorsanız dil okullarını iyi araştırın lütfen :D .Fakat şöyle bir gerçekte var danışmanım olmadan bu süreci yürütmem çok çok daha zor olurdu. Çünkü en ufak belge veya talep bile çok karmaşık bir hal alıyordu.

Dil okulu beni bir değerlendirmeye soktuktan sonra kabul aldım. Ve benden üniassiste başvurmak için birkaç belge istediler:
- Lise transkriptim (apostilli) + almanca çevirisi (noter onaylı tercumandan çeviri ve noter onayı+apostilli)
- Lise diplomam (apostilli) + almanca çevirisi (noter onaylı tercumandan çeviri ve noter onayı+apostilli)
- Ösym sonuç tablosu (noter onaylı + apostilli) + almanca çevirisi (noter onaylı tercumandan çeviri ve noter onayı+apostilli)
- Ösym yerleşti belgesi (noter onaylı + apostilli) + almanca çevirisi (noter onaylı tercumandan çeviri ve noter onayı+apostilli)
- İngilizce CV

Bu belgeleri almanya'ya kargoladım. Tüm bu noter ve çeviri işlerini gerçekten çok masraflıydı buna hazırlıklı olmalısınız. Ve tüm bu belgelerin hepsinden 3'er tane istenmişti hepsi noter onaylı apostilli olacak şekilde. Bu kadar çok istemelerinin nedeni okula kesin başvuru dönemi de olacak olmasıydı. Siz de noter'e yolunuz düşerse kendi ihtiyacınız olan kadarını çıkarın. noterdeki çalışanlar bu işleri bilmemesine rağmen yorum yapıp aklınızı karıştırabilir. Benim çok karıştırdılar dolayısı ile çok uğraştım tekrar tekrar gitmek zorunda kaldım. Ayrıyetten tüm bu belgelerden birer tane bana kalacak şekilde ekstra yaptırdım sonrasında lazım olabilir diye.

Daha sonrasında Münih Hochschuleden VPD belgem geldi ve vizeye başvurmak için tek bir belgeye ihtiyacım kaldı o da Dil sertifikasıydı. Danışmanım İstanbul üzerinden vize alacağım için Goetheden A2 sertifikası almamın yeteceğini belirtti. Yaklaşık 4 ay boyunca sıfırdan Almanca çalıştım. Telefondan bazı uygulamalar ve arkadaşımdan aldığım test kitaplarını kullandım. Ayrıca bilgisayardan kelime ezberlemek için iyi olan bir uygulamadan Goethe'nin tüm A2 kelimelerini ezberledim. Bu kelimeleri Goethe'nin sitesinde bulabilirsiniz. Sınava 1 hafta kala Goethe'nin örnek denemesini çözdüm ve internetten bulduğum yazma ve konuşma pratiklerini yaptım. A2 sınavından geçicek kadar not almama yetti.

A2 sınav sonucu açıklanır açıklanmaz hemen vizeye başvurdum. 3 aylık bekleme süresinden sonra randevu tarihi verildi. Randevu zamanına kadar vizede gerekli olan belgeleri toplamaya başladım:
- Bloke hesap açtım ve parayı yatırdım burdan 06 confirmation belgesi ve Kontoauszug aldım ( 3'er fotokopi)
-Goetheden alınmış devam eden öğrenci belgesi ( 3 fotokopi) ( bu belgeyi mail atarak ya da arayarak isteyebilirsiniz. ıkına ıkına veriyorlar o yüzden sıkıştırıp durmaksızın arayın. Benden önce bunun için ücret istediler ama sonra acelam var hemen istiyorum diyince ücretsiz mail ile yolladılar.)
-Niyet mektubu (biri ıslak imzalı orijinal + 2 fotokopi) + almanca çevirisi (noter onaylı tercüman kaşesi yeterli) (biri kaşeli orjinal + 2 fotokopi)
-Lise transkriptim (apostilli) + almanca çevirisi (noter onaylı tercumandan çeviri ve noter onayı+apostilli) (1' er belge orjinal + 2'şer belge fotokopi)
-Lise diplomam (apostilli) + almanca çevirisi (noter onaylı tercumandan çeviri ve noter onayı+apostilli) (1' er belge orjinal + 2'şer belge fotokopi)
-Ösym sonuç tablosu (noter onaylı + apostilli) + almanca çevirisi (noter onaylı tercumandan çeviri ve noter onayı+apostilli) (1' er belge orjinal + 2'şer belge fotokopi)
-Ösym yerleşti belgesi (noter onaylı + apostilli) + almanca çevirisi (noter onaylı tercumandan çeviri ve noter onayı+apostilli) (1' er belge orjinal + 2'şer belge fotokopi)
- E-devletten Üniversite öğrenci belgesi ( 3 fotokopi)+ noter onaylı tecüman çevirisi ( 1 tanesı ıslak imzalı + 2 fotokopi)
- 3 tane yeni çekilmiş vesikalık ( 2 tane yazıyordu ben 3 götürdüm ve şansıma 3. yü istemişlerdi)
- Pasaport + vize harcı

Evet çok belgeyle girdim fakat işimi hiç riske atmamış oldum gerek duyulmayacak olsa bile elimde tüm belgeler vardı. Niyet mektubumu çok uzun ve detaylı yazdım neredeyse 3 sayfa kadar. Olumlu olumsuz tüm her şeyi dürüst bir şekildeydi. En en önemlisi ön kabul aldığım okulu çok istediğimi tam gerektiği gibi anlattım. Görüşme gününden önce almanca sorulabilecek tüm soruları buldum ve ne cevap verebilirim diye çalıştım:

-Was ist Ihr Sprachniveau? Welches Sprachniveau haben Sie auf Deutsch und English? Wo haben Sie gelernt? Wie lande schon lernen Sie Deutsch?
-Wo beliben Sie in Deutschland oder Wo werden Sie sich in Deutschland aufhalten?
-Welchen Sprachkurs werden Sie in Deutschland besuchen? Wie lange wird es dauern?
-An Welcher universitat un in welchem Fachbereich wollen Sie studieren? An welcher universitat in deutschland planen Sie zu studieren?
-Warum diese Stadt?
-Schreiben Sie ein paar Vorlesungen aus dem Fachbereich an, den Sie studieren möchten.

Bu soruları hem konuşacak gibi hem de yazacak gibi çalıştım. Görüşme günü başkonsoloslukta sabah 10.20 saatine verilmişti. Ben 9'u geçerken kapı önüne geldiğimde bana 9.30- 9.45 gibi gel alırız içeriye dediler. 9.40 geçe kapı önüne geldim çantamı bir platforma bıraktım, k-9 köpeği gelip kokladı. daha sonrasında içeriye geçtim. Kapı önünde cama pasafortumu yapıştırmamı istediler daha sonrasında kapıyı açtılar. içerde çantamı bıraktım, cüzdan içine kadar her yerine baktılar ve sonrasında telefonumu kapatıp dolaba bırakmam istendi. üstümü aradıktan sonra görüşme salonu içerisine aldındım.
İçerisi aynı banka gibi 6-7 tane görüşme yapılan yerler vardı ve herkes herkesi duyabiliyordu. girişteki belge düzenleyen kadın saat sırasına göre isminizi söyleyip yanına çağırıyor. Tüm belgeleriniz ona veriyorsunuz ve hepsini düzenleyip gerekli olanları size düzgün bir şekilde veriyor. geri kalan belgeleri çantanıza geri koyuyorsunuz. Girişin hemen sağında masa üzerinde kağıt ve kargo poşeti var. kağıda pasaportun teslim yerini ve kimlerin teslim alacağını yazıyorsunuz ardından kağıdı kargo poşetinin şeffaf yerine yerleştiriyorsunuz. Görüşme için herhangi bir sıra yoktu ama insanlar kim önce geldi takip edip konuşuyorlar zaten ona göre müsait bir görevli önüne oturuyorsunuz. Bir süre sıra bekledikten sonra sıra bana geldi. O süre boyunca tüm görüşme yapanları dinleyip sorulan sorularla kafanızda alıştırma yapabilirsiniz. Sabah saatinden mi olsa gerek tüm herkesin keyfi çok yerineydi. Danışmanım beni çok kötü geçecek hazır ol, ağlamak yok diye uyardığığ için kafamda dehşet seneryolar kuruyordum fakat hiç o kadar stres yapmama gerek yokmuş. Yine de siz en kötüsüne hazır olun. Görüşme yapacağınızla aranızda bir cam var ve belgelerinizi önünüzde olan çukura koyuyorsunuz karşınızdakı kişi de kendi tarafına çekiyor. Görüşme yaptığım kadın çok sakin ve güler yüzlüydü hal hatır sordu rahat mıyım diye kontrol etti . Daha sonrasında belgeleri bilgisayara işlemeye başladı. Sorduğu sorular şunlardı ve türkçeydi.
- Vize tipi ne?
- Ne okuyacaksın?
- Neden bu bölüm?

Daha sonrasında tüm işlemler bittikten sonra dil seviyen A2 biraz konuşabilir misin kendini tanıt lütfen dedi. Ben de zaten kafamda hazırladığım kendimi tanıtmayı hemen söylemeye başladım. 4-5 cümle kurduktan sonra avusturya hakkında bir şey söylediğim için hangi şehir diye sordu viyana dedim. Kendisi orada doğum büyüdüğü için çok sevindi ve türkçe neden orda okumuyorsun çok daha güzel dedi. ben de evet güzel ama en başıdan beri almanyada okumak istediğimi belirttim. Tüm işlemlerin bittiğini söyledi sil sertifikamın orjinali ve pasaportum dışında ki belgelerin orjinalini geri verdi ve iyi günler diledi. Böylece vize görüşmem sonlanmış oldu. 1 ay dolmadan sms geldi ve ertesi gün elime pasaportum olumlu şeklide ulaştı. 7 ay için başvurmuştum 6 ay verdiler.

Tüm bu süreç konusunda ben çok tedirgin eden ama çözüme ulaştığım bazı şeyler şunlardı:
- Türkiyedeki üni GPA almanya için hazırlanırken çok düşmüştü neredeyse 1.50 lere kadar inmişti. Bundan dolayı ön kabul alamayacağım veya vize alamayacağım diye çok korkmuştum. Fakat nedenini niyet mektubumda detaylı bir şekilde anlatarak almancaya ve almanyaya gitmeye ne kadar yoğunlaştığımdan bahsetmiştim. Bununla alakalı sadece dil okulum ön değerlendirme yaparken düşük demişti fakat lise diplomam ve yks sonucum iyi olduğundan sorun yaşamadım.
- Goethe B1 kursunda düzenli ve iyi bir öğrenci olamadığım için vizede sorun çıkacak sandım olmadı.
- vizede 36F olması gerekirken I-data belgesinde 37F diyordu. vizede 36F için geldim dedim hiçbir aksilik olmadı.
-Goethe A2 sınavını geçememedim sandım çok kötü geçmişti ama kaygılarım boşa çıktı yeterli seviyede geçtim.
-Almanca doğru dürüst cümle kuramıyorum ve bana vizede engel olacak sandım olmadı.
- Vizem zamanında gelmeyecek diye korktum fakat yedek plan olarak vizem red gelirse veya uzarsa ben almanca öğrenmeye devam edip en azından almanyada dil kursu süremi kısaltıp bir an önce üniversiteye kesin başvuru yaparım planı kurdum ve uygulamaya başladım.

Çok şükür benim zorlu vize sürecim bu şekilde bitti ve şimdi hiç bilmediğim bir yerde çok daha zorlu bir sürecin başına vardım. Umuyorum bu yazıdan yararlanabilirsiniz. Hepinize hem vize sürecinde hem de daha sonrası için büyül başarılar diliyorum. :)
keşke bu kadar belgeye noter tasdiği ve apostil yaptırmasaydınız ben sadece üni diplomama noter tasdiği ve apostil yaptırdım diğer belgeierimin asıllarını ve yeminli tercümelerini götürdüm sadece ve yine de vizem onaylandı
Vize Türü: 36F Yüksek Lisans / Siegen
İDATA Başvuru : 21.11.2023
Randevu Tarihi : 04.03.2024 (İstanbul Konsolosluğu)
Dijital İletim Tarihi : 05.03.2024
Vize Geliş Tarihi: 04.04.2024

Vize Başlangıç: 02.04.2024-01.10.2024 Multi

cantholdus

Mesaj gönderen cantholdus » Çrş Nis 10, 2024 2:24 am

tarikcuci yazdı: Çrş Nis 10, 2024 12:29 am kardeşim tamam gerginsin anladık da neden ortamı da geriyorsun? 4-6 hafta ortalama bekleme süresi var belki dijital iletimin geç yapıldı belki vize istediğin tarih henüz geçmemiş olduğu için bayram sonrasına bıraktılar. herkesin vize sürecinde farklı dinamikler işliyor sen sabret gelir en kısa zamanda vizen inşallah
Umarım herkesin vizesi eline ulaşır kardeşim, 1 Nisan başlangıç tarihi seçmiştim.
Herkes gergin malum bu işlerde… İnsan ister istemez dert ediniyor.

vildan90

Mesaj gönderen vildan90 » Çrş Nis 10, 2024 1:07 pm

optima999 yazdı: Sal Nis 09, 2024 2:54 pm Merhaba,

Muaf oldukları yazmıyor, entegre olmalarına kanaat getirilirse gerek olmaz minvalinde bir şey yazıyordu. Genelde bu belge isteniyor. Konsolosluk istemese bile yabancılar dairesi isteyebilir. Sonrasında sınava girip bu belgeyi atmanız sürecinizi uzatabilir. Zaten sınavlara yer bulmak zor olabiliyor.

Eşiniz için ayrı olarak seyahat sağlık sigortası satın alacaksınız. Almanyaya geldiğinizde 30 yaş altındaysanız sizin public sigortanıza ücretsiz kaydolabilecek.
Anladım, çok teşekkürler. Demek ki görevlilerin inisiyatifine kaldık şu an ama haziranda bir sınav bulduk ona girecek. Eksik belge istediklerinde hızlıca göndeririz diye düşünüyorum. Umarım işimiz çok uzamaz.

Maalesef 30 yaş üzerindeyiz o yüzden ikimize ayrı bir şirketten sağlık sigortası yapacağız. Bloke hesabı ayrıca açacağım.
Başvuru->22 Mart 2024

vildan90

Mesaj gönderen vildan90 » Çrş Nis 10, 2024 1:08 pm

hashoshaf yazdı: Sal Nis 09, 2024 2:56 pm iData memurlarinin “buna gerek yok artik, bilgi formu guncellenmedi” dedigi durum cok var Aile Birlesimi basligi altinda. Goturseniz garanti olur ama goturmeden de isi rast gidenler var.
Teşekkürler.

Randevumuzda ne diyecekler bakalım, göreceğiz.
Başvuru->22 Mart 2024

Shaigilgeous

Mesaj gönderen Shaigilgeous » Çrş Nis 10, 2024 9:09 pm

someoneoutthere yazdı: Sal Nis 09, 2024 4:41 pm Arkadaşlar selam. Bu form sitesinden vize sürecimde çok faydalandım. Bu sürece başlamadan bulsaydım bazı pişman olduğum şeyler hiç olmayabilirdi. Bu siteyi bulanlar da aynı benim gibi yararlansınlar isterim o yüzden size tüm vize sürecimi detaylıca anlatmak istedim.

- İngilizce CV

- Pasaport + vize harcı

-Warum diese Stadt?

- Vize tipi ne?
- Ne okuyacaksın?
- Neden bu bölüm?

Merhaba aynı şehre gideceğiz, muhtemelen dil kursumuz da aynı. Sizinle nasıl iletişim kurabilirim
Vize Türü: 36F İstanbul
İDATA Başvuru : 11.12.2023
Randevu Atama: 20.02.2024
Randevu Tarihi : 11.03.2024

aysukoksal

Mesaj gönderen aysukoksal » Prş Nis 11, 2024 12:53 am

vildan90 yazdı: Çrş Nis 10, 2024 1:08 pm Teşekkürler.

Randevumuzda ne diyecekler bakalım, göreceğiz.
Merhaba, biz de aynı şekilde eşim sınava giremeden (kursa gidiyodu ve sınava kayıt olmuştu) Ankara idatada randevuya gittik. Oradaki görevli eş için A1 belgesi istenmiyor bilgi formu güncellenmedi dedi. Yabancılar dairesi eksik belge olarak seyahat sağlık sigortası istedi ama A1 belgesini sormadılar. Sürecimiz hala devam ediyor ama belki de A1 belgesini istemeyecekler. Biz vize evrakları arasına A1 sınavının gününün alındığına dair belgeyi koymuştuk.
Sigortayı Barmer’den yaptırdık. Bunun haricinde seyahat sigortası da yaptırın çünkü enrollment belgesini de sunmazsanız yaptırdığınız öğrenci sigortasını kabul etmiyorlar tek başına.
iData Randevu Talep: 8.01.2024
Randevu Atama Maili: 02.02.2024
Randevu Günü: 14.02.2024
Eksik Evrak Maili: 26.02.2024
Eksik Evrak İletim: 26.02.2024
Dijital İletim: 26.02.2024

Hector0000

Mesaj gönderen Hector0000 » Prş Nis 11, 2024 11:51 am

İzmir 44f dil kursu vizesine başvuran bir kadın 28.08.2023 tarihinde başvuruda bulundu. 28.02.2024 tarihinde vize görüşmesi atandı. Ben 02.08.2023 tarihinde randevu talebi oluşturdum neredeyse 9 ay olacak randevum atanmadı. Kanıt fotoğrafını paylaşamıyorum, IDATA dil kursu şikayetvar diye aratırsanız görebilirsiniz. Bu nasıl iş bilen biri yazabilir mi?

triyanda

Mesaj gönderen triyanda » Prş Nis 11, 2024 7:32 pm

Merhaba, 20 mart istanbul idata'dan 23f ile randevu isteğinde bulundum. Normalde iş başlama tarihim 20 Mayıs ama henüz vize başvuru tarihi bile atanmadı. Bu tarihlerde istanbul'dan 23f ile istek yapan oldu mu?Ne kadar sürüyo bu atamaların yapılması? Sanırım işe başlama tarihinin ertelenmesi gerekicek.

Ardawx

Mesaj gönderen Ardawx » Cum Nis 12, 2024 7:41 am

Merhaba Herkese,

Bu sene kış dönemi için Duisburg Essen Üniversitesine başvuru yapacağım. 2022 de Ankara üniversitesi dilbilim bölümüne başladım. Şu an 2. Sınıfım. İlk sene not ortalamam 3. İdi fakat 2. Sınıfa başladıktan sonra dilbilimi sevmediğim için bırakma kararı aldım ve 2. Sınıf 1. Dönem Vizelerden sonra ankaradan istanbula geri döndüm ve tekrardan yks ye hazırlanmaya başladım. Yaz dönemi için de ders kaydımı yaptırmadım. Öncelikle sormak istediğim sorular şunlar.

1. Dilbilimden direkt başvuru mu yapmalıyım yoksa yeni kazandığım üniversite üzerinden mi belgelerimi uniasist üzerinden başvurumu yapayım?(Not: yaz dönemi için kayıt yaptırmadığım için yaz dönemi aktif öğrenci kaydım bulunmuyor.)

2. Başvuru Essen uni için 15 temmuzda bitiyor yks belgem o vakite kadar gelmiyor diye düşünüyorum çünkü genelde ağustosun ortasında yayınlanıyor tercih sonuçları. Bu yüzden dilbilim lisansım üstünden başvuru yapacağım fakat şu anda pasif olduğum ve son yıla ait notum olmadığı için sorun olur mu?

NOT: terkardan dilbilime(linguistics) e başvuru yapmayacağım. Anglophone Studies Ve turkistik bölümüne başvuracağım

vildan90

Mesaj gönderen vildan90 » Cum Nis 12, 2024 2:14 pm

aysukoksal yazdı: Prş Nis 11, 2024 12:53 am Merhaba, biz de aynı şekilde eşim sınava giremeden (kursa gidiyodu ve sınava kayıt olmuştu) Ankara idatada randevuya gittik. Oradaki görevli eş için A1 belgesi istenmiyor bilgi formu güncellenmedi dedi. Yabancılar dairesi eksik belge olarak seyahat sağlık sigortası istedi ama A1 belgesini sormadılar. Sürecimiz hala devam ediyor ama belki de A1 belgesini istemeyecekler. Biz vize evrakları arasına A1 sınavının gününün alındığına dair belgeyi koymuştuk.
Sigortayı Barmer’den yaptırdık. Bunun haricinde seyahat sigortası da yaptırın çünkü enrollment belgesini de sunmazsanız yaptırdığınız öğrenci sigortasını kabul etmiyorlar tek başına.
Merhaba, çok teşekkürler. Biz de barmer ile görüşüp sigorta yaptıracağız. Seyahat sağlık sigortası da yaptırmamız gerekiyormuş yeni öğrendim ben de onu.
Aksi gibi randevumuz 2 mayısta ama sınav kaydı 3 mayısta başlıyor:)

Motivasyon mektubunda biraz belirttim durumu. Orada basit sorular sorulduğunda cevap da verir

Umarım sizin de süreciniz bir an önce güzel bir şekilde sonlanır
Sormak istediğim soru var aslında size. Ev buldunuz mu ya da ev aramaya başladınız mı?
Beni en çok endişelendiren konu bu aslında.

Sevgiler
Başvuru->22 Mart 2024