Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2023

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Özgür Ada Pınar

Re: Vize Ani Defteri - 2023

Mesaj gönderen Özgür Ada Pınar » Çrş Ağu 09, 2023 2:46 pm

Merhaba ausbildun icin vize almada sorun yasaniyormus galiba Türklere vermeyebiliyorlarmis ne kadar dogru acaba gitmeyi dusunuyorum biilen birisi varsa cok sevinirim

Özgür Ada Pınar

Mesaj gönderen Özgür Ada Pınar » Çrş Ağu 09, 2023 3:41 pm

Bir mühendislik bölümüne yerleştim ama dondurum ausbildunga başlamak istiyorum. Vize konusunda sıkıntı çıkardıklarını duyuyorum hep, bu sürece girmeli miyim yoksa kapılar gerçekten kapalı mı? Son zamanlarda ausbildung vizesi alabillen birileri yanıtlayabilirse çok sevinirim.

namıkkemal

Mesaj gönderen namıkkemal » Çrş Ağu 09, 2023 3:49 pm

Arkadaşlar 36f güncel vize başvuru ücreti 75 euro değil mi? Konsoloslukta sıkıntı yaşamayalım

ugurcnoztrk

Mesaj gönderen ugurcnoztrk » Çrş Ağu 09, 2023 3:52 pm

namıkkemal yazdı: Çrş Ağu 09, 2023 3:49 pm Arkadaşlar 36f güncel vize başvuru ücreti 75 euro değil mi? Konsoloslukta sıkıntı yaşamayalım
evet randevunuz nereden istanbuldansa ne zaman atandi acaba

painhatesad

Mesaj gönderen painhatesad » Çrş Ağu 09, 2023 5:41 pm

ekintzi yazdı: Çrş Ağu 09, 2023 3:54 am randevu icin basvuru online yapiliyor ama randevu icin türkiyeye dönmek zorundasiniz en azindan1 günlügüne

ve izmirden yapmanizi önermem 1 sene kaybedersiniz direkt :)
oradayken oturum iznine basvuramiyorum yani degil mi ? sormak istedigim buydu

ekintzi

Mesaj gönderen ekintzi » Çrş Ağu 09, 2023 8:20 pm

painhatesad yazdı: Çrş Ağu 09, 2023 5:41 pm oradayken oturum iznine basvuramiyorum yani degil mi ? sormak istedigim buydu
hayir basvuramiyorsunuz
izmir 36f
28agustos vize görüsmesi
28eylül dijital iletim
29eylül ek evrak istendi
ek evrak gönderimi 5ekim
vize gelis 26ekim
berlin/b1 goethe

Kullanıcı avatarı
herrülker
İletişim:

Mesaj gönderen herrülker » Çrş Ağu 09, 2023 9:10 pm

Dostlar selamlar,

Randevu talep tarihi itibariyle 164 gündür bekleyişteyim. 129 ve 152. günde ek belge talep ettiler aynı gün içinde gönderdim. Sonrası ek olarak 2 mail daha gönderdim. Kiralayacağım odanın sahibinin gönderdiği,sigorta ve dil kursunun gönderdiği mailleri ilettim. En son 2 gün önce süreç hakkında bilgi almak için arama yapıp 1 saate yakın telefonda beklememe rağmen ulaşmadığım ile ilgili bir mail gönderdim. Benimle aynı tarihte başvurup sonuçlanan arkadasları düşündüğümüzde sizce Konsolosluğa gidip son durum hakkında bilgi almak mümkün olurmu ? Bursa'da ikamet ediyorum git gel yaklaşık 1000 tl gibi bir masraf olacak, sizce bu masrafı yapmaya değermi ?

dogaozkan

Mesaj gönderen dogaozkan » Çrş Ağu 09, 2023 9:25 pm

colakbasri yazdı: Cum Tem 28, 2023 12:31 am 22/05/2023: randevu başvurusu (36F)
02/06/2023: randevu ataması
23/06/2023: randevu tarihi
25/07/2023: ups’den mesaj
27/07/2023: pasaportun elime geçmesi

Sonunda vizem geldi, vize görüşmesine Ankarada girdim genel olarak rahat geçti. Yazılı soru soruldu 9 tane, üçünü anlayamadım anlamadıklarımı sordum memura gülerek cevapladı. Soruların hepsini ortalama 2-3 cümleyle Almanca cevapladım 2-3 soruya da gereksiz uzun yazdım. Hatta sonradan gereksiz bilgi vermese miydim diye endişelendim. Yaklaşık 1 ay beklemeyle geçen süre sonunda vizeyi aldım. Gürkan abinin desteği çok büyük, liseden 5 yıl önce mezun olup, üniversiteye 4 yıl önce kayıt yaptırıp üzerine bir de derslere ve sınavlara bir kez bile girmediğim, çöp bir öğrenci profili ile başvurduğum için acaba red verirler mi diye korkuyordum ama sağolsun Gürkan abi hep içimi rahatlattı süreç boyunca, sorduğum her soruya cevap verdi. Özetle vizesini bekleyen herkese Allah kolaylık versin. Süreç gerçekten insanı yıpratıyor.

Merhaba, oradaki dil kursuna hangi seviyeden kaydoldunuz ve Almanca dil belgeniz var mıydı acaba

gmşf

Mesaj gönderen gmşf » Çrş Ağu 09, 2023 9:27 pm

Randevu talep tarihi itibariyle 210 gündür eşimle birlikte bekliyoruz. 2 kez ek belge istendi birkaç gün içerisinde gönderdik. 3 kez bilgi almak için mail attık ilgili ausländerbehörde'den hbr beklediklerini söylediler. 1 kez konsolosluğa gittik kapıdan bilgi vermeyeceklerini sürecin 6 ay ( bazen daha uzun surebilecegini) söylediler ...

dogaozkan

Mesaj gönderen dogaozkan » Çrş Ağu 09, 2023 9:46 pm

36F, Ankara Büyükelçiliği
Randevu Başvuru: 14.06.23
Randevu Atanma Tarihi: 14.07.23
Randevu Tarihi: 24.07.23

Maalesef vize başvurum reddedildi. Duisburg Essen Üniveristesi ISE Makine Mühendisliği bölümünden şartlı kabulüm var ve öncesinde dil şartını sağlamak amacıyla dil okuluna gitmek için 36F vizesine başvurdum. Başvurduğum bölüm için B1 Almanca ve B1 ingilizce gerekiyor. Üçüncü semestera başlamak için ise B2 Almanca seviyesi isteniyor. Vize görüşmesine giderken İngilizce için IELTS C1 belgem vardı fakat Almanca herhangi bir belgem yoktu. Kursa gitmeyip online kurslar yardımıyla kendi kendime Almanca çalışmıştım. Orada kaydolduğum dil kursuna da B1 seviyesinden başlayacak şekilde kaydolmuştum. Orada kaydolduğum dil kursuyla Almanca seviyem hakkında bir belgem olmadığı ve bana seviye tespit sınavı yapmalarını istediğim hakkında konuşup bu konuşmaları çıktı alıp vize görüşmesinde göstermiştim. Verdikleri kağıttaki sorulara İngilizce yanıt verdim. Daha sonra görevli kendimi Almanca tanıtmamı istediğinde tanıttım. Almanca birkaç soru daha sordu, 2-3 tanesini anlamasam da çoğunu anladım ve anladığım kadarını cevapladım. Bana bölüm derslerimle ilgili hiç soru sormadılar -ki sorma ihtimallerine karşı ezberlemiştim-, sadece neden bu bölüm diye sordular yanıtladım. Eksik belgem olmamasına rağmen başvurum reddedilince çok şaşırdım. Ret yazımda bir okuldan kabulüm olmadığı yazıyordu ki şartlı kabul belgemi görüştüğüm kişiye gösterdiğimi çok net hatırlıyorum. Almanca öğrenmek için bir çabamın olmadığını ve de bölüm derslerini ciddi bir şekilde incelemediğimi düşündüklerini belirtmişler ve 2. maddeden dolayı reddedilmişti. Bunun üstüne idatadan yeni bir randevu başvurusunda bulundum ve ordaki dil kursuna başlangıç seviyemi A1 olarak değiştirdim. Dil sertifikası almam en az 2 ay süreceği için yetişeceğini düşünmüyorum. Sizce bir sonraki başvurumda neleri farklı yaparsam şansım artar?

Agah

Mesaj gönderen Agah » Çrş Ağu 09, 2023 9:59 pm

dogaozkan yazdı: Çrş Ağu 09, 2023 9:46 pm 36F, Ankara Büyükelçiliği

Maalesef vize başvurum reddedildi. Duisburg Essen Üniveristesi ISE Makine Mühendisliği bölümünden şartlı kabulüm var ve öncesinde dil şartını sağlamak amacıyla dil okuluna gitmek için 36F vizesine başvurdum. Başvurduğum bölüm için B1 Almanca ve B1 ingilizce gerekiyor. Üçüncü semestera başlamak için ise B2 Almanca seviyesi isteniyor. Vize görüşmesine giderken İngilizce için IELTS C1 belgem vardı fakat Almanca herhangi bir belgem yoktu. Kursa gitmeyip online kurslar yardımıyla kendi kendime Almanca çalışmıştım. Orada kaydolduğum dil kursuna da B1 seviyesinden başlayacak şekilde kaydolmuştum. Orada kaydolduğum dil kursuyla Almanca seviyem hakkında bir belgem olmadığı ve bana seviye tespit sınavı yapmalarını istediğim hakkında konuşup bu konuşmaları çıktı alıp vize görüşmesinde göstermiştim. Verdikleri kağıttaki sorulara İngilizce yanıt verdim. Daha sonra görevli kendimi Almanca tanıtmamı istediğinde tanıttım. Almanca birkaç soru daha sordu, 2-3 tanesini anlamasam da çoğunu anladım ve anladığım kadarını cevapladım. Bana bölüm derslerimle ilgili hiç soru sormadılar -ki sorma ihtimallerine karşı ezberlemiştim-, sadece neden bu bölüm diye sordular yanıtladım. Eksik belgem olmamasına rağmen başvurum reddedilince çok şaşırdım. Ret yazımda bir okuldan kabulüm olmadığı yazıyordu ki şartlı kabul belgemi görüştüğüm kişiye gösterdiğimi çok net hatırlıyorum. Almanca öğrenmek için bir çabamın olmadığını ve de bölüm derslerini ciddi bir şekilde incelemediğimi düşündüklerini belirtmişler ve 2. maddeden dolayı reddedilmişti. Bunun üstüne idatadan yeni bir randevu başvurusunda bulundum ve ordaki dil kursuna başlangıç seviyemi A1 olarak değiştirdim. Dil sertifikası almam en az 2 ay süreceği için yetişeceğini düşünmüyorum. Sizce bir sonraki başvurumda neleri farklı yaparsam şansım artar?
Gercekten cok uzucu gecmis olsun hocam. Kabul ile alakali okulunuzun international office birimine yazin ve konsoloslugun bu bilgiyi teyit edemedigini bildirin onlar belki yardimci olurlar. Almanca için ise belki goethe kursuna filan kayit yapabilirsiniz bunu belgelerseniz muhtemelen sorun olmayacaktir. Ayrica osd goethe veya diger gecerli sinavlarin a1 veya a2 sinavina girerseniz bence cok daha guzel olur. bu sinavlar da surekli yapiliyor.Yani aslinda belirtilen eksiklikleri tamamlarsaniz bence kabul alabilirsiniz.

dogaozkan

Mesaj gönderen dogaozkan » Çrş Ağu 09, 2023 10:09 pm

Agah yazdı: Çrş Ağu 09, 2023 9:59 pm Gercekten cok uzucu gecmis olsun hocam. Kabul ile alakali okulunuzun international office birimine yazin ve konsoloslugun bu bilgiyi teyit edemedigini bildirin onlar belki yardimci olurlar. Almanca için ise belki goethe kursuna filan kayit yapabilirsiniz bunu belgelerseniz muhtemelen sorun olmayacaktir. Ayrica osd goethe veya diger gecerli sinavlarin a1 veya a2 sinavina girerseniz bence cok daha guzel olur. bu sinavlar da surekli yapiliyor.Yani aslinda belirtilen eksiklikleri tamamlarsaniz bence kabul alabilirsiniz.
Teşekkür ederim hocam cidden çok şaşırdım çünkü daha önce şartlı kabulle gidip belgeleri tam olup da reddedilen kimseyi duymamıştım. Burada Goethe yerine başka bir kursa kaldolsam sıkıntı olur mu sizce? Çünkü genelde kontenjanları dolu oluyor ve almıyorlar. Bahsettiğiniz sınavlara da 1 ay önceden başvurmak gerekiyor ve sonuçları da da kısa sürede gelmiyormuş 1 ay civarı sürüyormuş daha önce randevu tarihim vs hızlı geldiği için yine öyle bir şey olursa muhtemelen yetişmeyecek. Burdaki bir dil kursuna kaydolursam oradaki kursa kayıt seviyemi yine değiştirmem mi gerekir sizce? Artık A1 seviyesinden başlamak istediğim için sorun çözülmüştür diye düşünmüştüm ama yanılıyor muyum? Sonuçta dil yeterliliğim olsa şartlı kabul almazdım cidden neden böyle oldu anlayamadım.

dogaozkan

Mesaj gönderen dogaozkan » Çrş Ağu 09, 2023 10:15 pm

isilwen yazdı: Çrş Tem 26, 2023 4:01 pm Bugün vizem elime ulaştı arkadaşlar

36F - Ankara
16.05.2023: Idata randevu talevi
03-04.06.2023: Randevu atama tarihi (hangi gün atama yapıldığını hatırlayamadım)
19.06.2023: Vize görüşmesi
21.06.2023: Ek belge talebi (dil kursu kayıtları başlamadığı için kayıt olamamıştım bunu görüşmede memura bildirdim, bu belgeyi sizden büyük ihtimalle isteriz dedi. 21.06 tarihinde telefonla arayıp okuyacağım dil kursunun başlangıç bitiş tarihleri ve haftada kaç saat olduğuna dair yazılı belge göndermemi istediler.)
23.06.2023: Ek belgenin gönderilmesi
26.07.2023: Kargoya verildi bildirimi ve aynı gün pasaport teslimi

Sprachkurs yazılmış vizeye ama bunun bir sorun olmadığını okumuştum forumda.
Herkese başarılar diliyorum.
Merhaba, dil kursuna hangi seviyeden başlamak üzere kaydoldunuz ve Almanca dil belgeniz var mıydı acaba?

alexmikael

Mesaj gönderen alexmikael » Çrş Ağu 09, 2023 10:15 pm

Öncelikle geçmiş olsun bence en çok şansınızı arttıracak faktör Almanca bilginizi bir belge ile kanıtlamak olur. Bu belgenin Alman konsolosluğu tarafından geçerliliği olan bir belge (Goethe, Telc gibi) olmasına özen gösterirseniz vize görüşmesinde belgeye bir bahane üretemezler diye düşünüyorum ama tabi ki ne kadar yüksek seviye Almanca belgesi ile giderseniz o kadar şansınız artar. Ayrıca sınavlar her ay oluyor 1- 2 ay içinde bu işi halledebilirsiniz. Ayrıntılı araştırma yapmanızı öneririm ben sadece tahmin ve düşüncelerimi yazdım yanlış yönlendirmek istemem.

dogaozkan

Mesaj gönderen dogaozkan » Çrş Ağu 09, 2023 11:09 pm

alexmikael yazdı: Çrş Ağu 09, 2023 10:15 pm Öncelikle geçmiş olsun bence en çok şansınızı arttıracak faktör Almanca bilginizi bir belge ile kanıtlamak olur. Bu belgenin Alman konsolosluğu tarafından geçerliliği olan bir belge (Goethe, Telc gibi) olmasına özen gösterirseniz vize görüşmesinde belgeye bir bahane üretemezler diye düşünüyorum ama tabi ki ne kadar yüksek seviye Almanca belgesi ile giderseniz o kadar şansınız artar. Ayrıca sınavlar her ay oluyor 1- 2 ay içinde bu işi halledebilirsiniz. Ayrıntılı araştırma yapmanızı öneririm ben sadece tahmin ve düşüncelerimi yazdım yanlış yönlendirmek istemem.
Maalesef Goethe ve Telc için yetkili kurumlarla konuştuğumda Ağustos ayında sınav yapmadıklarını söylediler. O yüzden uzun süreceğini söyledim. Ağustos ayında neden sınav yapmadıklarını da anlamadım.

colakbasri

Mesaj gönderen colakbasri » Çrş Ağu 09, 2023 11:09 pm

dogaozkan yazdı: Çrş Ağu 09, 2023 9:25 pm Merhaba, oradaki dil kursuna hangi seviyeden kaydoldunuz ve Almanca dil belgeniz var mıydı acaba
Merhaba b1 telc sertifikası ile başvurdum

Agah

Mesaj gönderen Agah » Çrş Ağu 09, 2023 11:19 pm

dogaozkan yazdı: Çrş Ağu 09, 2023 10:09 pm Teşekkür ederim hocam cidden çok şaşırdım çünkü daha önce şartlı kabulle gidip belgeleri tam olup da reddedilen kimseyi duymamıştım. Burada Goethe yerine başka bir kursa kaldolsam sıkıntı olur mu sizce? Çünkü genelde kontenjanları dolu oluyor ve almıyorlar. Bahsettiğiniz sınavlara da 1 ay önceden başvurmak gerekiyor ve sonuçları da da kısa sürede gelmiyormuş 1 ay civarı sürüyormuş daha önce randevu tarihim vs hızlı geldiği için yine öyle bir şey olursa muhtemelen yetişmeyecek. Burdaki bir dil kursuna kaydolursam oradaki kursa kayıt seviyemi yine değiştirmem mi gerekir sizce? Artık A1 seviyesinden başlamak istediğim için sorun çözülmüştür diye düşünmüştüm ama yanılıyor muyum? Sonuçta dil yeterliliğim olsa şartlı kabul almazdım cidden neden böyle oldu anlayamadım.
Mevcut seviyeniz ile a2 sinavini grcebileceginize inaniyorsaniz dogrudan sinava kayit olun bir cok sehirde yapiliyor olmadi cevre illere bakin yakin bir yerden bulup direkt gidin almanca belgesi sunabilirseniz sorun cikartabileceklerini sanmiyorum. Ama dedigim gibi referansiniz ret gerekceleri. Konsolosluk neden sizin kabulunuzu teyit edememis buna da odaklanmaniz lazim bu arada basvuru tarihinden ne kadar sure sonra red verildi?

dogaozkan

Mesaj gönderen dogaozkan » Çrş Ağu 09, 2023 11:27 pm

Agah yazdı: Çrş Ağu 09, 2023 11:19 pm Mevcut seviyeniz ile a2 sinavini grcebileceginize inaniyorsaniz dogrudan sinava kayit olun bir cok sehirde yapiliyor olmadi cevre illere bakin yakin bir yerden bulup direkt gidin almanca belgesi sunabilirseniz sorun cikartabileceklerini sanmiyorum. Ama dedigim gibi referansiniz ret gerekceleri. Konsolosluk neden sizin kabulunuzu teyit edememis buna da odaklanmaniz lazim bu arada basvuru tarihinden ne kadar sure sonra red verildi?
24 temmuzda görüşmeye gittim 1 ağustosta ret yazısı geldi. Üniversite kabulümü randevu sırasında gösterişim ama ret yazısında kabulümün olmadığıyla ilgili bir mail atmıştım konsolosluğa ama 1 haftadır bir cevap alamadım. Almanya itirazları kabul etmeyeceğini açıklamamış olsa itiraz ederdim onu da yapamıyorum...

Asya3405

Mesaj gönderen Asya3405 » Çrş Ağu 09, 2023 11:32 pm

Öncelikle çok geçmiş olsun. Vize konsolosluğu Almanca sertifikasına çok önem gösteriyor. En azından biraz bildiğini kanıtlaman gerekiyor. Keşke verdiği formu Almanca doldursaydın senin için daha iyi olurdu . Şuan tek yapman vizenin kabul ettiği kurumlardan dil sertifikası alman ve tekrardan başvurman. Hakkında hayırlısı. Bu arada bende yakında giricem form kağıdında hatırladığın kadarıyla neler yazıyordu söyler misin ? Hangi soruları sordular ?

Agah

Mesaj gönderen Agah » Çrş Ağu 09, 2023 11:49 pm

dogaozkan yazdı: Çrş Ağu 09, 2023 11:27 pm 24 temmuzda görüşmeye gittim 1 ağustosta ret yazısı geldi. Üniversite kabulümü randevu sırasında gösterişim ama ret yazısında kabulümün olmadığıyla ilgili bir mail atmıştım konsolosluğa ama 1 haftadır bir cevap alamadım. Almanya itirazları kabul etmeyeceğini açıklamamış olsa itiraz ederdim onu da yapamıyorum...
Hocam kesinlikle bir sorun var buna odaklanmakta fayda var. Ayrica evet Almanya, türkiyenin de dahil oldugu bir kaç ulkede itiraz olayini askiya aldi. Siz dedigim gibi kabul aldiginiz okula yazin ve basvurunuzun bu gerekce ile red edildigini belirtin. En saglikli bilgiyi onlar verecektir. Almanca bilgisi icin ise dedigim gibi cevre illerden bir sinav almaya calisin. Belge olmasi elinizi guclendirir. Umarim en kisa surede sorunu cozer ve vizenizi alirsiniz.

Kilitli