Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 16

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Deniz2051

Re: Vize Ani Defteri - 16

Mesaj gönderen Deniz2051 » Sal Ara 13, 2016 10:32 pm

sayko yazdı:vizem dün cikmis bugün elime ulaştı. 5 aylık vize vermişler. Neden 5 ay, belki yeni bir yila girdigimiz içindir bilemiyorum. Viz görüşmesi bekleyen arkadaşlara güzel bir motivasyon mektubu, a1 sertifikası ve sakin olmalarını tavsiy ederim. Umarım hayallerinizin peşinden koşup, mutlu olursunuz.

Hayırlı olsun sayko! :)
Bochum'da görüşmek üzere :)

sayko

Mesaj gönderen sayko » Sal Ara 13, 2016 10:55 pm

Teşekkürler deniz, görüşürüz :)

fuatbaslik

Mesaj gönderen fuatbaslik » Sal Ara 13, 2016 11:54 pm

sayko yazdı:vizem dün cikmis bugün elime ulaştı. 5 aylık vize vermişler. Neden 5 ay, belki yeni bir yila girdigimiz içindir bilemiyorum. Viz görüşmesi bekleyen arkadaşlara güzel bir motivasyon mektubu, a1 sertifikası ve sakin olmalarını tavsiy ederim. Umarım hayallerinizin peşinden koşup, mutlu olursunuz.
Hayırlı olsun . Umarım bizde böyle haberler alırız :)

Kullanıcı avatarı
RtnCbk

Mesaj gönderen RtnCbk » Sal Ara 13, 2016 11:59 pm

@sayko süper haber. :) Bende 5 Aralık'ta görüştüm. Umarım 2 hafta içinde gelir.
"Hepimiz yıldız tozuyuz."

astateoftrances

Mesaj gönderen astateoftrances » Çrş Ara 14, 2016 12:16 am

kiss25 yazdı:Herkese selam , benim de vizem geldiğine göre buraya yazma vaktim de geldi. Çünkü buradaki anıları sürekli takip ettim , faydalandım , şimdiyse birilerine yardımcı olma , fayda sağlama sırası bana geldi diye düşünüyorum(umarım birilerine yararlı , umut verici olur.). 15 Kasım 2016'da İstanbul'da vize görüşmesine girdim ve 9 Aralık 2016'da yani bugün vizem elime ulaştı. Vize görüşmem sabah 9.30'daydı. Sabah 6 gibi İstanbul'da Alman konsolosluğunun önünde indik otobüs servisinden.

Not 1 : Randevunuz 9.30 da ise ve İstanbula bir aksaklık olur diyerekten bir kaç saat önce inecekseniz benim gibi tedbirinizi alın. Çünkü koskoca metropolde bir tek yer bile açık değildi. Metro wc'si dahil. Soğukta benim gibi apaçık tek başınıza kalırsınız Taksim meydanının ortasında.

Devam edeyim. 65 Euro nakit götürmeyi atladığımız için önce döviz bürolarının açılmasını bekledik. 65 Euro tedarik ettikten sonra saat 9 gibi konsolosluğa girdim. Telefonunuzu almıyorlar. Yanınızda birisi varsa size eşlik eden ilk kapıdan beraber girseniz bile 2 dakika içerisinde çok ters bir biçimde yanınızdaki insanı kovuyorlar. Yanımda babam vardı o dışarı çıktıktan sonra ceplerimi boşalttım dedektörden geçtim. ve tekrar eşyalarımı cebime koyup içeriye ups kargoya doğru devam ettim.

Not 2 : Arkadaşlar rahat olun. Konsolosluktan içeriye elimde çubuk krakerle girdim ve içeride de yemek yemeye devam ettim. Rahat olun kısaca. (Suyunu çıkarmadan tabi :mrgreen: )

Upsye ödemeyi yaptım. Evrakları düzenleyen bayanın yanına gittim evraklarımı düzenledi. 1 numaraları gişeye geçin dedi. Hiç sıra yoktu. Daha doğrusu orada ben ve çalışanlardan hariç sadece 1 kişi vardı oda vize görüşmesi yapıyordu yanımda. Koltuğa oturdum ve vize memuru geldi diyaloğu anlatmaya başlıyım :
+: ben
-: vize memuru

- : Merhaba , hoşgeldiniz.
+ : Merhaba, hoşbulduk. (tebessümlü bir şekilde. Not 3 : Konuşma süresince gayet sakin ve güleryüzlüydüm.)
- : Belgelerinizi pasaportunuzu alacağım. 60 Euro getirdiniz mi ?
+ : Evet getirdim. Buyrun. (bi yer var oraya bırakıyorsunuz onlarda oradan alıyor.)

Bi hevesle başladımda diyaloğu tam hatırlayamadım :D . Ben bana sorduğu soruları hatırladığım kadarıyla yazayım.

- : Almanya'ya ne için gideceksiniz ?
+ : Dil eğitimi ve lisans için.
- : Güzel. Gideceğin okulu araştırdın mı ?
+ : Evet araştırdım. Hochschule Konstanza gideceğim. (şartlı kabul aldığım okul)
- : Peki Konstanz nerede bulunuyor biliyor musun ?
+ : Evet , Almanya'nın en güneyinde İsviçreye komşu.
- : (Kafa sallayıp onaylarcasına gülümsedi). Evet güzel.
- : Ne kadar okuyacaksın ?
+ : 7 sömestr okuyacağım .
- : Araştırmışsın çokça galiba .
+ : Evet , benim için oldukça önemli elektrik elektronik mühendisliği dedim . ( Not 4 : Olup olmadık bilgi vermeyin sordukça cevaplayın başınız ağrımasın sonra.)
- : (Durdu , evrakları incelemeye döndü) Ama kabul belgende öyle yazmıyor sen ne okuyacağını biliyor musun ?
(Not 5 : Panik yapmayın. Sakince cevap verin böyle bir şeyler karşılaşırsanız.)
+ : Evet . Elektrik elektronik mühendisliği okuyacağım , ama yurt dışında daha çok elektrik mühendisliği diye geçiyor. Burada bilgisayar mühendisliğine orada computer science deniliyor. ( Bunu derken heralde yani biliyorum tarzında başını sallayıp güldü :D ). Öyle bir şey olabilir dedim.
- : Peki bana 4 ders sayabilir misin ?
+ : Tabi . ( 4 tane ders saydım. Bölüm dersleri sayabiliyosanız bölüm dersleri sayın , 4 bölüm dersi söyledim 2 tanesini anlamadı , sonrasında matematik ve fizik dedim. Dersleri Almanca söylemeye çalışın.)
- : (Biraz evraklara baktı bilgisayara bişeyler yazdı.) A 1 belgen yok . Neden ?
*****Evet arkadaşlar herhangi bir dil sertifikası olmadan gittim sınava *****
+: Evet , Almancayı Almanya'da en iyi şekliyle öğrenmek istediğim için burada kursa gitmedim.
- : Peki Almanca biliyor musun hiç ?
+ : Evet lisede Almanca görmüştüm A1 seviyesinde olduğunu düşünüyorum.
- : Bir kaç soru sorabilir miyim ?
+ : Tabiki.
----Almanca olarak : Kaç yaşındasın , Annenin ve babanın adı ne , Nerede ikamet ediyorsun ? Sorularını sordu 1-2 yerde bocaladım ama sonradan düzeltip doğru cevapları verdim hatta gülüştük o esnada.
- : İngilizce biliyor musun ?
+ : Evet.
- : Ne seviyede ?
+ : A2 , B1 arası.
- : A2 mi B1 mi ?
+ : A2 diyelim.- Ama Dünya'nın herhangi bir yerinde İngilizcemle sıkıntı yaşamadan hayatımı idame ettirebilirim gibisinden bir şey söyledim orada.- (Aslında ingilizcem fena değildir ama B1 dersem olmadık bir soru sorar ve cevaplayamam diye A2 dedim. Cevap veremiyor durumuna düşmek istemedim. Ne olur ne olmaz. )
Peki dedi konuşma arasında parmak izlerimi aldı. Teşekkürler bu kadar dedi. Teşekkür ederim dedim ve yine gülümseyerek kalktım. Ve bunun sonunda 3 hafta sonra vizem geldi. Nasipse 15 Ocakta Heidelberg'e gidip , 16 Ocakta da F+U dil kursunda başlıyorum. Yalnız gider gitmez tam olarak yapmam gereken şeylere tam hakim değilim. Bu konu hakkında da biri yardımcı olursa sevinirim. Forum da değişince dolaşırken zorlanıyorum biraz :lol: .

Ve Not 6 : Herhangi bir sorunuz olursa bana yapılan gibi ben de seve seve cevaplarım. Darısı vize bekleyenlerin başına. Saygılar , sevgiler.
hayirli olsun :)
ben de 1 hafta once Heidelberg'e geldim ve FU'da egitim goruyorum. Burada nerede kalacaksin? Ben yurt ayarlamistim fakat yer olmadigini soyleyip bir ailenin yanina verdiler.
burasi cok guzel ve tarihi bir sehir umarim seversin :)

fuatbaslik

Mesaj gönderen fuatbaslik » Çrş Ara 14, 2016 12:22 am

Bu arada kargodan mesaj nasıl geldi size ?

sayko

Mesaj gönderen sayko » Çrş Ara 14, 2016 1:22 am

Tesekkurler arkadaslar darısı başınıza : ) kargodan bana mesaj gelmedi.

Deniz2051

Mesaj gönderen Deniz2051 » Çrş Ara 14, 2016 1:33 am

sayko yazdı:Tesekkurler arkadaslar darısı başınıza : ) kargodan bana mesaj gelmedi.
Bana da gelmedi, konsolosluğa mail atmıştım ne oldu vize diye. Şans ya, tam da kargoya verildiği gün mesaj atmıştım :)

arinc

Mesaj gönderen arinc » Çrş Ara 14, 2016 6:32 pm

Arkadaşlar size bir şey sormak istiyorum. Sağlık sigortasının başlama tarihinden önce vizeyi yollama gibi bir durumları oluyor mu acaba? Mesela vize o tarihte başlar ama daha erken kabul çıması gibi.

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Çrş Ara 14, 2016 6:55 pm

astateoftrances yazdı:hayirli olsun :)
ben de 1 hafta once Heidelberg'e geldim ve FU'da egitim goruyorum. Burada nerede kalacaksin? Ben yurt ayarlamistim fakat yer olmadigini soyleyip bir ailenin yanina verdiler.
burasi cok guzel ve tarihi bir sehir umarim seversin :)
Teşekkür ederim :D Ben FU'nun yurdunda kalıcam kaydımı yaptırdım , parayı da yatırdım. Yurdu ayarlamana rağmen mi seni ailenin yanına verdiler ? Sınıf nasıl memnun musun , hocalar , eğitim , insanlar falan ? Bir de heidelberge ulaşımı nasıl sağladın ? Frankfurtan gitmeyi düşünüyorum da henüz uçak bileti almadım. Aslında ö.m. atıcaktım bu sorular için de kaldırmışlar galiba eğer mümkünse mailini ya da face'ini yazabilir misin bir kaç sorum olacakta orasıyla ilgili. Teşekkürler şimdiden :)
Arkadaslar ben erkegim =)

astateoftrances

Mesaj gönderen astateoftrances » Prş Ara 15, 2016 6:21 pm

kiss25 yazdı:Teşekkür ederim :D Ben FU'nun yurdunda kalıcam kaydımı yaptırdım , parayı da yatırdım. Yurdu ayarlamana rağmen mi seni ailenin yanına verdiler ? Sınıf nasıl memnun musun , hocalar , eğitim , insanlar falan ? Bir de heidelberge ulaşımı nasıl sağladın ? Frankfurtan gitmeyi düşünüyorum da henüz uçak bileti almadım. Aslında ö.m. atıcaktım bu sorular için de kaldırmışlar galiba eğer mümkünse mailini ya da face'ini yazabilir misin bir kaç sorum olacakta orasıyla ilgili. Teşekkürler şimdiden :)
mailimi yazmistim fakat kaldirmislar sanirim :shock:

en yakin havalimani buraya Frankfurt am Main (80 km). Ben havalimanindan FU'nun anlastigi bir sirketle evime geldim. Ucret karsiliginda seni havalimanindan alip evine birakiyorlar. Evet yurt ayarlamama ragmen boyle oldu fakat iyi de oldu aslinda. Dun yurdun accomodation bolumuyle konustugumda Subat-Mart'a kadar butun yurtlarin dolu oldugunu soylediler. Ben memnunum hocalar da gayet iyi herkes cok yardimsever, ama kurstaki ogrencilerin 100 de 9999'u ya uzak dogulu ya da arap ulkelerinden geliyor sanirim :D Iyi insanlar ama hepsi. Odev cok oluyor, zaten 2.30'a kadar kurs bir de sonra eve git odev yap derken gun bitiyor.
buraya gelince bana mesaj at dicem ama mesaj bolumu yok mailim de silinmis :mrgreen: umarim karsilasiriz, iyi sanslar!

herr_sieben

Mesaj gönderen herr_sieben » Cum Ara 16, 2016 2:02 pm

Moderatör Uyarısı: Lütfen mesajınızı uygun başlıklar altında yazınız.

kdrplt

Mesaj gönderen kdrplt » Cum Ara 16, 2016 6:19 pm

Merhaba arkadaşlar, yoğunlaştırılmış dil kursu vizesi ortalama kaç günde çıkar, bilgisi olan var mı? İstanbul'da başvuracağım,kurs Mannheim'da...Teşekkürler

busrauysal

Mesaj gönderen busrauysal » Cmt Ara 17, 2016 10:55 am

Merhaba bende f+u da bir hafta önce başladım maalesef hoca dışında herşey rezalet. Yurtlar dolu olduğu için türk bir aileye verdiler. Evde hiç almanca konuştuklarını duymadım. Duş kullanımı günde 7 dakika. Ve haftalık 165 euro ödüyorum. Onun dışında ne zaman sekreterliğe gidip bişey sorsam tersleniyorum.

Kullanıcı avatarı
erennnsahin

Mesaj gönderen erennnsahin » Cmt Ara 17, 2016 11:41 am

kdrplt yazdı:Merhaba arkadaşlar, yoğunlaştırılmış dil kursu vizesi ortalama kaç günde çıkar, bilgisi olan var mı? İstanbul'da başvuracağım,kurs Mannheim'da...Teşekkürler
Ortalama 4-6 hafta içinde çıkıyor genel olarak vizeler. Ama sadece dil kursu kaydı ile vize alma ihtimalinin düşük olduğunu belirtmek isterim. Bu tabi biraz şanş işi ama şansını ciddi oranda arttırmak istiyorsun Almanya'da bir okuldan kabül alman gerekiyor... Bu aralar vize başvurusu yapanlara iyi bir eğitim geçmişin yoksa veya karşı tarafa gerçekten eğitim için gittiğini hissettiremezsen gidip orada kaçak yaşıyacak gözüyle bakıyorlar. Herşey gönlünce olsun,başarılar.

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Cmt Ara 17, 2016 12:53 pm

busrauysal yazdı:Merhaba bende f+u da bir hafta önce başladım maalesef hoca dışında herşey rezalet. Yurtlar dolu olduğu için türk bir aileye verdiler. Evde hiç almanca konuştuklarını duymadım. Duş kullanımı günde 7 dakika. Ve haftalık 165 euro ödüyorum. Onun dışında ne zaman sekreterliğe gidip bişey sorsam tersleniyorum.

Peki sen yurt parasını ödemişmiydin peşin olarak ? Ona rağmen mi seni aile yanına verdiler ? Ben de Ocak 15'te gidiyorum. Çok karamsar bir tablo verdin :D. Benim beraber çalıştığım danışmanlıkta Büşra isimli birini Heidelberge göndermişti geçenlerde , Antalyalıydı kendisi acaba o olabilir misin ? :D
kdrplt yazdı:Merhaba arkadaşlar, yoğunlaştırılmış dil kursu vizesi ortalama kaç günde çıkar, bilgisi olan var mı? İstanbul'da başvuracağım,kurs Mannheim'da...Teşekkürler
Ben de İstanbul'da başvurmuştum vizeye benimki 3. haftasındayken elime ulaştı vize ancak bazı arkadaşlarımızın 2 ay beklediği de oluyor. Evraklarının tam olmasına dikkat et , bir de 15 Kasımda başvurdum , ne zaman gideceksin diye sordu 15 Ocak dedim , dediğim gibi 3 hafta içinde yollardılar.

Not : Benimki dil kursu değil öğrenci vizesi lisans için başta yanlış okumuşum senin yazdığını.

kdrplt

Mesaj gönderen kdrplt » Cmt Ara 17, 2016 2:51 pm

Ortalama 4-6 hafta içinde çıkıyor genel olarak vizeler. Ama sadece dil kursu kaydı ile vize alma ihtimalinin düşük olduğunu belirtmek isterim. Bu tabi biraz şanş işi ama şansını ciddi oranda arttırmak istiyorsun Almanya'da bir okuldan kabül alman gerekiyor... Bu aralar vize başvurusu yapanlara iyi bir eğitim geçmişin yoksa veya karşı tarafa gerçekten eğitim için gittiğini hissettiremezsen gidip orada kaçak yaşıyacak gözüyle bakıyorlar. Herşey gönlünce olsun,başarılar.
Ben de İstanbul'da başvurmuştum vizeye benimki 3. haftasındayken elime ulaştı vize ancak bazı arkadaşlarımızın 2 ay beklediği de oluyor. Evraklarının tam olmasına dikkat et , bir de 15 Kasımda başvurdum , ne zaman gideceksin diye sordu 15 Ocak dedim , dediğim gibi 3 hafta içinde yollardılar.
Teşekkür ederim cevaplarınız için..

busrauysal

Mesaj gönderen busrauysal » Cmt Ara 17, 2016 8:56 pm

kiss25 yazdı:Peki sen yurt parasını ödemişmiydin peşin olarak ? Ona rağmen mi seni aile yanına verdiler ? Ben de Ocak 15'te gidiyorum. Çok karamsar bir tablo verdin :D. Benim beraber çalıştığım danışmanlıkta Büşra isimli birini Heidelberge göndermişti geçenlerde , Antalyalıydı kendisi acaba o olabilir misin ? :D

Not : Benimki dil kursu değil öğrenci vizesi lisans için başta yanlış okumuşum senin yazdığını.

Evet o benim :D Bende bu kadar karamsar konuşmak istemezdim :D Bunu danışmanlık hizmeti veren firmayla da paylaştım. Bana yurtların genelde dolmadığını vizeyi aldıktan sonra tercih yapabileceğimizi söylediler ama öyle olmadı. Aile yanı seçeneğini de mecburiyetten kabul ettim ama parayı yatırdıktan sonra ailenin türk olduğunu öğrendim. Bunun yanında kursta da sekreterlikte kime soru sorsam oflayıp duruyor. Belki de benim şansıma öyle insanlar denk gelmiştir. İnşallah sen benim gibi düsünmezsin :)

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Pzt Ara 19, 2016 10:26 am

busrauysal yazdı:Evet o benim :D Bende bu kadar karamsar konuşmak istemezdim :D Bunu danışmanlık hizmeti veren firmayla da paylaştım. Bana yurtların genelde dolmadığını vizeyi aldıktan sonra tercih yapabileceğimizi söylediler ama öyle olmadı. Aile yanı seçeneğini de mecburiyetten kabul ettim ama parayı yatırdıktan sonra ailenin türk olduğunu öğrendim. Bunun yanında kursta da sekreterlikte kime soru sorsam oflayıp duruyor. Belki de benim şansıma öyle insanlar denk gelmiştir. İnşallah sen benim gibi düsünmezsin :)
İnşallah , ben yurdun parasını vizeye girmeden önce yatırmıştım ama bakalım hayırlısı olsun. Gelince görüşürüz o zaman :D

fuatbaslik

Mesaj gönderen fuatbaslik » Pzt Ara 19, 2016 7:06 pm

fuatbaslik yazdı:Merhaba Arkadaşlar. Şimdi sizlere Ankara Almanya Konsolosluğunda yaptığım yüksek lisans vize görüşmesi hakkında bilgiler vereceğim.Sabah 9:00 da olan randevum için 8:45 te oradaydım. Saat 9:30 da içeri aldılar.İçeri girdikten sonra hemen sağ taraftaki Ups kargodan dosya aldım.(Pasaportumu bana tekrar göndermeleri için).Daha sonra belge düzenlemeleri kısmına geldim. Orada ki bayan belgelerimin birer fotokopisini daha çekti orjinalleri bana verdi.(yani her belgenin 2 şer fotokopisini istiyorlar.) Belgelerimi düzenledikten sonra sıra numarasını aldım. Sıram geldi içeri girdim. Hemen 1 numaralı kapıdaki bayanla görüştüm. Görüşme detaylarına girmeden önce kendimden bahsedeyim . 3 Ay Almanya'da kaldım. Frankfurt'ta dil kursundan aldığım A2.1 belgemi de konsolosluğa sundum. Clausthal TU'nden şartlı kabul belgem var ve Yüksek lisans yapmak istiyorum. Deutsche Bankta da Bloke hesabım var. Bayan ilk başta rutin şeyleri sordu.liseye ve üniversiteye ne zaman başladığımı sordu. Daha sonra neden Makine Mühendisliği, neden Clausthal TU istediğimi ve ileride ki hedeflerimi sordu. Ben de gayet açık ,rahat ve net bir şekilde sorulara cevap verdim. Almanya da master yaptıktan sonra Türkiye'ye dönmeyi düşünüyor musun dedi ? Ben de tabi ki de Almanya'da donanımlı olduktan sonra kesinlikle döneceğim dedim.Gerçekten dönmek istediğinizi rahat ve güzel bir dille söyleyince mimiklerinden bana katıldığını gördüm . Bence görüşme esnasında önemli bir husus bu. Daha sonra bir akraban var mı dedi ? Bende amcamın orada yaşadığını söyledim . Daha sonra Fraknkurt'ta A2.1 e kadar mı geldiniz dedi ? Ben de evet dedim . Sanırım buradan da devam etmek istiyorsunuz dedi. Ben de kesinlikle öyle dedim . Konuşma genel olarak soru cevap şeklinde geçti. Sonra dili ne kadar öğrenmek istediğimi hissettirmek için Almanca mülakat falan yapacak mısınız , konuşacak mıyız dedim ? Bakalım konuşabilecek misin dedi(gülerek). Almanca diliyle bana almanca konuşabiliyor musun dedi. Ben de evet Almanyada iken orada dil kursu yaptığım zamanlarda öğrendim diye bir cevap verdim.(Almancayla).Sonra tekrar gülerek Almanca zor bir deldi bende ona katıldığımı söyledim . Ama akılları karıştırmak istemiyorum kesinlikle ben istedim diye Almanca konuştuk. Yani genel olarak sorular Türkçeydi .Daha sonra bayan içeri gitti. Bir 10 dakika kadar bekledim . Sorularım bu kadar belgelerini Yabancılar Polisin'e göndereceğim sonuçlanması 5-6 haftayı bulur dedi ve görüşme sonra erdi. Açıkçası içeri girene kadar heyecanlıydım . Ama içeriye girdiğim an rahat ve sorulara net bir şekilde cevap vererek güzel bir görüşme geçirdim diye düşünüyorum. Bu konuda benden daha tecrübeli arkadaşlardan vize alıp alamama konusunda yorumlarını bekliyorum . Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

VE SONUNDA ..
Merhaba arkadaşlar . 25 kasımda başvurduğum ulusal vizem bugün itibariyle 24 günde elimde darısı tüm bekleyenlerin başına :)

Kilitli