Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ehliyet

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
Fastlane621

Ehliyet

Mesaj gönderen Fastlane621 » Cum Oca 20, 2017 12:11 am

Merhabalar

Turkiyede aldığımız ehliyet Almanya'da nekadar zaman geçiyor.

burak0992

Re: Ehliyet

Mesaj gönderen burak0992 » Cum Oca 20, 2017 12:48 am

6 ay
Be different,make a difference...

kagan.aytekin

Mesaj gönderen kagan.aytekin » Pzt Eyl 11, 2017 12:20 pm

ulusal vizeyle(12 ay) gelmis ve Türk ehliyetine sahip biri olarak araba satın alabiliyor muyum?

Ayrıca dilekçe verilerek ehliyetin geçerililik süresinin 6 ay uzatılabileceğini duydum, bu doğruysa Alman ehliyeti çıkartmam gerekmeyecek. Bu şekilde ehliyetinin süresini uzatmış olan biri beni doğrulayabilir mi?

Son olarak Türkiye'de stajyer sayılan ehliyetler için burada da benzer bir kullanım mı gerekecek? Bu durum ehliyetin geçerliliğini herhangi bir şekilde etkiler mi?

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Pzt Eyl 11, 2017 12:49 pm

kagan.aytekin yazdı: Pzt Eyl 11, 2017 12:20 pm ulusal vizeyle(12 ay) gelmis ve Türk ehliyetine sahip biri olarak araba satın alabiliyor muyum?

Ayrıca dilekçe verilerek ehliyetin geçerililik süresinin 6 ay uzatılabileceğini duydum, bu doğruysa Alman ehliyeti çıkartmam gerekmeyecek. Bu şekilde ehliyetinin süresini uzatmış olan biri beni doğrulayabilir mi?

Son olarak Türkiye'de stajyer sayılan ehliyetler için burada da benzer bir kullanım mı gerekecek? Bu durum ehliyetin geçerliliğini herhangi bir şekilde etkiler mi?
Merhaba TR ehliyeti ile araç satin almada problem yokmus fakat zorunlu trafik sigortasi veya voll/halb kasko yaparken sistem sizden ehliyet numarasi istiyormus Alman ehliyetine sahip olmadiginiz icin orda problem cikiyormus bir arkadasim boyle anlatmisti durumu.

kagan.aytekin

Mesaj gönderen kagan.aytekin » Pzt Eyl 11, 2017 9:39 pm

hunterqb yazdı: Pzt Eyl 11, 2017 12:49 pm Merhaba TR ehliyeti ile araç satin almada problem yokmus fakat zorunlu trafik sigortasi veya voll/halb kasko yaparken sistem sizden ehliyet numarasi istiyormus Alman ehliyetine sahip olmadiginiz icin orda problem cikiyormus bir arkadasim boyle anlatmisti durumu.
merhaba, arabayı başka bi eyalette yaşayan akrabamın üzerine alarak bu durumun üstesinden gelmeyi hedefliyorum, sıkıntı çıkmaması ümidiyle 🤞

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Pzt Eyl 11, 2017 10:09 pm

kagan.aytekin yazdı: Pzt Eyl 11, 2017 9:39 pm merhaba, arabayı başka bi eyalette yaşayan akrabamın üzerine alarak bu durumun üstesinden gelmeyi hedefliyorum, sıkıntı çıkmaması ümidiyle 🤞
Selamlar TR ehliyeti ile 6 aydan sonra kullanmaya devam ettiginiz tespit edilir veya yakalanirsaniz cezasi agir diye duymustum mahkemelik olup para cezasi aliyorsunuz bir arkadasimin basina geldi.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Çrş Eyl 13, 2017 11:49 pm

6 ay eger almanyada 12 aydan fazla kalinmayacaksa 12 aya uzatilir. bunu ilgili alman kurumun kendi resmi web sayfasinda okumustum. yani gidip ilgili belgenle beraber gidip basvurdugun takdirde uzatilir. bunun icin büyük ihtimal sana ekstra bir belge verirler diye tahmin ediyorum ama ehliyetinin tercümesi büyük ihtimal gerekir basvuruda.

sigorta olayini bilmiyorum ama sorun olmamasi gerek türk ehliyeti. her halükarda sigortayi kendi üzerine yapmamani tavsiye ederim. almanyada trafik ve kasko sigortalari risk orani üzerinden hesaplanir ve yeni basvuru olacagi icin yani üzerine daha önce hic arac olmadigi icin %100 risk faktöründen baslatirlar ve sigorta primi yüksek olur. eger orda arac sahibi tanidigin varsa SF Klasse'si(kazasizlik sinifi) yüksek ise daha ucuza sigorta yaptirirsin ve kendini de sürücü olarak ekletebilirsin sigortaya.

kagan.aytekin

Mesaj gönderen kagan.aytekin » Cmt Eyl 16, 2017 10:34 pm

welly275 yazdı: Çrş Eyl 13, 2017 11:49 pm 6 ay eger almanyada 12 aydan fazla kalinmayacaksa 12 aya uzatilir. bunu ilgili alman kurumun kendi resmi web sayfasinda okumustum. yani gidip ilgili belgenle beraber gidip basvurdugun takdirde uzatilir. bunun icin büyük ihtimal sana ekstra bir belge verirler diye tahmin ediyorum ama ehliyetinin tercümesi büyük ihtimal gerekir basvuruda.

sigorta olayini bilmiyorum ama sorun olmamasi gerek türk ehliyeti. her halükarda sigortayi kendi üzerine yapmamani tavsiye ederim. almanyada trafik ve kasko sigortalari risk orani üzerinden hesaplanir ve yeni basvuru olacagi icin yani üzerine daha önce hic arac olmadigi icin %100 risk faktöründen baslatirlar ve sigorta primi yüksek olur. eger orda arac sahibi tanidigin varsa SF Klasse'si(kazasizlik sinifi) yüksek ise daha ucuza sigorta yaptirirsin ve kendini de sürücü olarak ekletebilirsin sigortaya.
çok teşekkürler doyurucu bilgiler için :)