Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 16

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
rozva

Re: Vize Ani Defteri - 16

Mesaj gönderen rozva » Prş Mar 23, 2017 11:41 am

rozva yazdı:Nihayet vize tecrübemi sizlerle paylaşabileceğim.

Bu sabah 9.30 gibi elçiliğe gelip, güvenlik, UPS zarfı, sıra numarası vs. işleri hallettikten sonra sonunda sıra bana geldi. Tüm evraklarımı eksizsiz hazırlamıştım. Herkesin getirmekle mükellef olduğu kabul mektubu, diploma, Sperrkonto gibi belgelerin haricinde bende spesifik olarak Goethe B1 sertifikası, bölümümdeki hocamın ve Trabzon fahri konsolosunun referans mektupları vardı (fahri konsolosluk referansını biz getirmiyoruz, faks yoluyla elçiliğe gönderiliyor).

Güleryüzlü bir görevliye rastladım. Evrakları incelerken pasaportumda yer alan eski vesikalık resmim (3 yıl önceki) ile yeni çektirdiğim resmi karşılaştırdıktan sonra eski resmi benim yüzüme doğrultup “yaşlanmışsın” dercesine gülümsedi. Belgeleri karıştırmaya devam ederken Trabzonlu musun dedi, evet dedim. Almanca seviyen ne dedi. B1 dedim. Maşallah görevlinin yüzünden bir saniye dahi olsa tebessüm eksik olmadı :). “Daha önceden red almışsın. Sebebi neydi” diye sorunca, “Dil kursu vizesine başvurmuş, fakat bloke hesap veya sponsorum olmadığından red almıştım” dedim. Parmak izimi de aldıktan sonra, “Belgelerinde hiçbir problem yok. Şimdi sana birkaç soru sorduktan sonra seni göndereceğim” dedi.

+ Liseyi ne zaman bitirdin?
- 2011’de.
+ Sonra neler yaptın?
- Mezun olur olmaz tarih bölümüne başladım.
+ 2015 mezunusun o halde.
- Evet.
+ Peki mezun olduktan sonra bugüne kadar neler yaptın?
- Almanya’da Almanca öğrenmek maksatlı dil kursu vizesine başvurdum, fakat az önce dediğim gibi red aldım. Sonra bir süre kendi kendime, sonra özel ders desteği alarak B1 sertifikası alıp, Regensburg’tan kabul alıp vizeye başvurdum.
+ Almanya’da yakın akraban var mı?
- Hayır ama üçüncü dereceden var. Annemin dayısının oğlu vs.
+ Bir Trabzonlunun Almanya’da nasıl akrabası olmaz, hayret.
- İlginç evet :).
+ Peki son bir soru soracağım. Neden Regensburg üniversitesi? (İşte zurnanın zırt dediği yer burası).
- Çalışmak istediğim yakınçağ tarihi alanında alanında yetkin isimler var deyip okuldan bir iki tane isim bile verdim fakat tekrar sordu:
+ Hayır yani neden burada okumak istiyorsunuz?
Deyince kem küm ettim. Yani şey, müracaat ettiğim okullardan biri buydu. Sonuçta iyi hocalar da var. Gibisinden bir şeyler geveledim, ama lafı toparlayamadım (Halbuki motivasyon mektubumda yazdıklarımı rahatlıkla özetleyebilir, “yakınçağ tarihi”ni Almanya tarihi bağlamında konu bakımından sınırlandırabilir ve neden Regensburgu tercih ettiğimi biraz daha izah edebilirdim. Ah kafam!) Tamam deyip 60 euro rica etti.
- Bir de rica etsem son bir soru sorabilir miyim?
+ Tabii ki buyrun.
- Regensburg’ta 18-20 Nisan tarihleri arasında kayıt yaptırmadığım takdirde ön kaydım yanacak...demeye kalmadan yine gülümseyerek araya girdi:
+ “O konuda şu an bir şey söyleyemem ama iki üç hafta içinde mail yoluyla size gelişmeleri haberdar ederim. Eksik belgeniz bence yok, ancak şef başka belgeler de talep ederse sizi ararım” deyip beni uğurladı.

Sonuç olarak kem küm olayı hariç son derece olumlu bir görüşmeydi. Bugünden itibaren 35 gün içinde vizem gelmez ise Regensburg ön kaydım yanacak. Bekleyelim, görelim.

Umarım sizlerin de vize randevuları olumlu geçer.
Tekrar merhaba arkadaşlar. Nihayet 9. günün sonunda vizem elime ulaştı. Dün akşam UPS'den "pasaportunuz konsolosluktan telim alınmıştır" şeklinde bir mesaj alınca, daha önce bu kadar kısa sürede vizesi gelen çok az sayıda arkadaş olduğundan dolayı red çıkma ihtimali üzerine de düşünmedim değil :D . Hülasası size tavsiyem;
Evraklarınız eksiksiz olsun. Gerçekten eğitim için Almanya'ya gideceğiniz hususunda karşınızdaki edin ve size soru sorulduğunda net cevaplar verebilmeniz için okulunuzu, okulunuzun bulunduğu şehri, derslerinizi, çalışma alanınızı vs. iyi araştırın. Bir de tabii ki rahat ve güleryüzlü olun.
Her şey gönlünüzce olsun...

alihan92

Mesaj gönderen alihan92 » Prş Mar 23, 2017 12:22 pm

rozva yazdı:Tekrar merhaba arkadaşlar. Nihayet 9. günün sonunda vizem elime ulaştı. Dün akşam UPS'den "pasaportunuz konsolosluktan telim alınmıştır" şeklinde bir mesaj alınca, daha önce bu kadar kısa sürede vizesi gelen çok az sayıda arkadaş olduğundan dolayı red çıkma ihtimali üzerine de düşünmedim değil :D . Hülasası size tavsiyem;
Evraklarınız eksiksiz olsun. Gerçekten eğitim için Almanya'ya gideceğiniz hususunda karşınızdaki edin ve size soru sorulduğunda net cevaplar verebilmeniz için okulunuzu, okulunuzun bulunduğu şehri, derslerinizi, çalışma alanınızı vs. iyi araştırın. Bir de tabii ki rahat ve güleryüzlü olun.
Her şey gönlünüzce olsun...

Tebrik ederim Mert, emeklerinin karşılığını almışsın, 9. günde gelmesi de ayrı bir güzel olmuş. Şu anki heyecanının tadını çıkar:)

rozva

Mesaj gönderen rozva » Prş Mar 23, 2017 1:38 pm

alihan92 yazdı:Tebrik ederim Mert, emeklerinin karşılığını almışsın, 9. günde gelmesi de ayrı bir güzel olmuş. Şu anki heyecanının tadını çıkar:)
Çok sağ ol Alihan, senin de yolun açık olsun. Eminim ki sen de emeklerinin karşılığını alacaksın.

ulashes

Mesaj gönderen ulashes » Prş Mar 23, 2017 1:40 pm

Dostum tebrikler emeğinin karşılığını almışsın.Forumda zaten baya yazılarını görmüştüm hakettin. Bundan sonraki hayatında başarılar.
Phantasie ist wichtiger als wissen denn wissen ist begrenzt.

rozva

Mesaj gönderen rozva » Prş Mar 23, 2017 10:15 pm

ulashes yazdı:Dostum tebrikler emeğinin karşılığını almışsın.Forumda zaten baya yazılarını görmüştüm hakettin. Bundan sonraki hayatında başarılar.
Çok sağ ol. Senin de yolun bahtın açık olsun.

kayabey

Mesaj gönderen kayabey » Pzr Mar 26, 2017 4:19 am

Arkadaslar Selamlar.

Ben Berlin Teknik Universitesinden Ingilizce master a kabul mektubumu ve sperrkonto,diploma vs tum belgelerimle vize basvurusu yaptim.
Konsolosluktaki gorevli bana almanca biliyomusun diye sordular,
bende hayir Almanca bilmiyorum bolumum ingilizce ama hizli ogrenen biriyim,cabucak ogrenirim diye cevapladim.Guldu.
Sonra tum evraklarima bakti ve 4 -6 hafta arasi cevap gelir dedi.
Bukadar.baska hicbi soru sormadilar.Parmak izimi aldilar ve gonderdiler.
Sizce bi sakatlik cikarmi? Onceden tecrubesi olan varmi?

burak0992

Mesaj gönderen burak0992 » Pzr Mar 26, 2017 12:13 pm

kayabey yazdı:Arkadaslar Selamlar.

Ben Berlin Teknik Universitesinden Ingilizce master a kabul mektubumu ve sperrkonto,diploma vs tum belgelerimle vize basvurusu yaptim.
bende hayir Almanca bilmiyorum bolumum ingilizce ama hizli ogrenen biriyim,cabucak ogrenirim diye cevapladim.Guldu.
Muhtemelen vizen gelir ingilizce master kabulu olduğu için içini rahat tut:)
Be different,make a difference...

kayabey

Mesaj gönderen kayabey » Pzr Mar 26, 2017 10:20 pm

burak0992 yazdı:Muhtemelen vizen gelir ingilizce master kabulu olduğu için içini rahat tut:)
umarim kardes.Ruyalarima giriyor

Denizz

Mesaj gönderen Denizz » Pzt Mar 27, 2017 12:31 am

Merhaba arkadaşlar bende başvuru, hazırlık, mülakat süreçlerini atlatmış ve sonunda vizesini almış biri olarak yaşadıklarımı paylaşayım dedim.
-Öncelikle ingilizce bölüme başvurdum ve almanca dil belgem yok. konsoloslukta da A1 seviyesinde olduğumu belirttim, daha önce kursa gitmiştim.
- Ortalamam 3 üzeri. master eğitimi için HS Kempten dan kabul aldım. Yaşım 28 ve yaklaşık 3 yıldır çalışıyorum.
- Bloke hesap ile vizeye başvurdum. Gürkan Bey'den motivason yazısı ve vize görüşmesi için danışmanlık aldım. Sağolsun verdiği bilgilerin ve motivasyon yazısının çok yardımı olduğunu düşünüyorum.
- 16 Şubat'ta Ankara'da görüşmeye girdim 15 mart'ta da telefonla arayarak pasaportumu istediler. Kargo ile gönderdiğim pasaportum konsolosluğa 20 Martta; bana ise 23 martta geri ulaştı. Ben başvuru formunda vize başlangıç tarihi 22.06.17 yazmama rağmen fark etmemişler ve 23.03.17 den itibaren 6 aylık vize vermişler. Hemen gidemeyeceğim için çok da artısı olmadı düzeltmek istedim hatta fakat kadın telefonda şimdi çarpı koymayalım vizene oraya gidince uzatırsın dedi bende kabul ettim.
- görüşme sırasında Türkçe'si bozuk bir Alman kadın ile mülakat yaptık. Kendisi büyük çoğunluğu belgelerimi incelemek, bilgisayara bir şeyler yazmakla geçirdi. Kontrol bittikten sonra ise aslında her şey tamam ama sorular sormak zorundayım dedi kibarca. Bir kaç defa tekrarlayınca bunu bende tabi sorun, memnuniyetle cevaplarım dedim şaşırmıştım açıkçası. Klasik lise, üni, staj tarihlerini sordu. en çok eğitim geçmişimde neler yaptığımı, nerelerde boşluk olduğunu boşluk varsa neler yaptığımla ilgilendi. daha sonra da neden bu okul, bitirdikten sonra ne yapacaksın gibi sorulardı. hepsini yanıtladıktan sonra cevaplarımı imzaladım ve görüşmeden ayrılmadan önce 4-6 hafta beklemem gerekiyor değil mi dedim. kadın ise hayır hayır 3-4 hafta dedi. teşekkür ederek odadan çıktım. Ve sonunda yaklaşık 1 ay gibi bir sürede vizeme kavuştum.

Umarım isteyen herkes bir gün vizesine ulaşır. Sorularınız olursa elimden geldiğince yanıtlarım.

Denizz

Mesaj gönderen Denizz » Pzt Mar 27, 2017 12:33 am

kayabey yazdı:Arkadaslar Selamlar.

Bende Burak'a katılıyorum. Almanca bilmemeni çok sorun etmezler İngilizce okuyacağın için. Geçmiş olsun.

ersin35

Mesaj gönderen ersin35 » Sal Mar 28, 2017 1:04 pm

merhaba arkadaşlar uzun beklemenin ardında vizeme kavuştum umarım bekleyen arkadaşlar en kısa zamanda vizelerini alırlar....:D
''Vakit varken tomurcukları topla. Zaman hala ucup gidiyor ve bugün gülümseyen bu çiçek yarın ölüyor olabilir.''

Carpediem

herr_sieben

Mesaj gönderen herr_sieben » Sal Mar 28, 2017 1:21 pm

hayırlı olsun kardeşim kabul falan varmıydı sende yoksa sadece dil için mi basvuru yaptın

sevinctommy

Mesaj gönderen sevinctommy » Çrş Mar 29, 2017 1:40 am

orhun_93 yazdı:Merhaba öncelike hayırlı olsun.
Bremen unıversıtesı size master sartlı kabulu kac gun sonra gonderdı belırlı tarıhlerı ve basvuru tarıhınızı hatırlıyor musunuz ? sımdıden tesekkur ederım tekrardan hayırlı olsun.
Tebrik äderig. bremen universitesinden Hang bolumden yuksek lisans icin satli kabul aldin?

orhun_93

Mesaj gönderen orhun_93 » Çrş Mar 29, 2017 2:42 pm

sevinctommy yazdı:Tebrik äderig. bremen universitesinden Hang bolumden yuksek lisans icin satli kabul aldin?
Dostum bremen unıversıtesı kabul gondermedı sebep olarak kabul vermeden once bıreysel olarak gıdıp bır sınava alacaklardı benı, dogal olarak orada olamadıgım ıcın ben de sınava gıremedım ve kabulu vermedıler

ersin35

Mesaj gönderen ersin35 » Cmt Nis 01, 2017 1:58 pm

Teşekkürler okul kabul + dil kursu kabulü.
''Vakit varken tomurcukları topla. Zaman hala ucup gidiyor ve bugün gülümseyen bu çiçek yarın ölüyor olabilir.''

Carpediem

herr_sieben

Mesaj gönderen herr_sieben » Cmt Nis 01, 2017 8:58 pm

ersin35 yazdı:Teşekkürler okul kabul + dil kursu kabulü.
hangi okul ve bölüm neydi ersin kardeş?

feri

Mesaj gönderen feri » Cum Nis 07, 2017 12:52 am

Arkadaşlar merhaba, türkiyede tıp birinci sınıf okuyorum ve almanyada altı yılda uzman doktor olunduğunu öğrenince bir senemi dile vermeyi göze alıp oraya geçmeye karar verdim. ki zaten benim abim kardeşim eş dost akraba orda olduğu için çok hızlı bir karar oldu ve hemen pasaport çıkardım vize için gerekli belgeleri şartlı kabul için de dil sertifikası hariç istenen diğer belgeleri hazırladım çevirmekle kalmayıp garantiye alıp onaylattım. her şeyi hallettim sanıyordum geriye başvurmak kalmıştı kiiii acı gerçeği öğrendim. keşke en başından bu siteyi açmış olsaydım :roll: b1 sertifikası :? kaldı ki ben a1 bile değilim. mesajını okuduğum bir arkadaş üç ayda bu seviyeye ulaşmış buradan tebriklerimi iletiyorum. istenince oluyor demiş çok haklı ama benim derslerim bu aralar fazla yoğun. malum son demler..
kısacası bunu yapabilir miyim bilmiyorum. sormak istediğim şu ben kursa gitmeden(okulla saatleri çakışacağından dolayı) DSH sınavına ilk girişte a2 b1 gibi bir seviye alabiliyor muyum? yani benden hehangi bir kurs kaydı ve b1 için önce a1 sonra a2 gibi bir aşama isterler mi?
son olarak kayıt olacğım berlin humdolt üniversitesinin dil kursu 400 euro karşılığında resmi davetiye gönderiyormuş. bu davetiyeyi alıp başvursam ve motivasyon mektubuna almancayı daha hızlı öğrenmek istediğim için türkiye yerine almanyada kursagitmek istediğimi yazsam olumlu bir sonuç alabilir miyim?
davetiyeyi alıp şansımı mı denemeliyim yoksa garantiye alıp sıkı bir şekilde çalışıp sertifika mı almalıyım?
kafamda deli sorular :D yardımcı olursanız çok sevinirim

burak0992

Mesaj gönderen burak0992 » Pzt Nis 10, 2017 10:44 pm

bussari yazdı:Ben lise son sınıf öğrencisiyim. Bu sene başvuru yapmayı düşünüyorum lisans için. Başvuru için lise hocalarımın referans mektubu yazması gerekiyor mu? Konuştuğum eğitim danışmanları birbirlerinden farklı şeyler söylüyor kafam karıştı.
Referans mektubuna gerek yok.
Be different,make a difference...

nepharyl_

Mesaj gönderen nepharyl_ » Prş Nis 20, 2017 8:35 pm

Arkadaşlar merhaba. 28 Martta vize görüşmem vardı. Bölümüm İngilizce Öğretmenliği, üniversiteye devam ediyorum. Öncelikli olarak dil kursu vizesine başvurdum çünkü şartlı kabulüm yoktu. Active English'ten aldığım A2 sertifikamla gittim, bayan kabul etti. Eksik belgem olduğundan 2 gün sonra geri gidip onları götürmem istendi. Akşam üstü konsolosluktan arandım ve aynı bayan -esmer, genç, çok tatlı bir bayan, 2. gişe - bana bölümüm İngilizce olduğu için benim başvurumun " farklı " olabileceğini söyleyince umutlandım. 2 gün sonra götürdüm eksik belgeyi ve farklı bir bayanla görüştüm. Kendisi bana Active English sertifikasının sayılmadığını, ÖSD ya da Goethe almam gerektiğini artık TELC'in de kabul edilmediğini söyledi. Dosyaların burada kalsın, sertifika ile şartlı kabul de almaya çalış dedi.

Durumla ilgili birkaç sorum var:

1- Neyi farklı olabilir başvurumun? %80 ingilizce ancak DSH istiyor bölümüm sonuçta.
2- Dil kursu için gitmekti öncelikli planım, neden şartlı kabul istediler onun için dersiniz? Hemen başlayacağım üniye demedim, DSH'ya gireceğim dedim yalnızca.
3- 28 Mart'tan beri belgelerim konsoloslukta, eksik olarak durmakta. Dil kursumu -yeni, eskisi Bochum'du ve Nisan 21de sınava girmem gerekliydi- Haziran 1 için Aachen'dan aldım ve ödemesini yaptım. Şartlı kabulüm halen yok, başvurdum ancak cevap gelmedi, uni-assist işleme bile almadı hatta henüz. 28 Martta başvurduğum vizenin tüm belgeleri tamamlayacağım tarihi 2 Mayıs olacak. Kurs 1 Haziran'da başlayacak. Yetişme şansı var mı dersiniz? Hanımefendi olumlu konuşmuştu ancak ben çok stresliyim. Param yanacak eğer gidemezsem 15 Mayıs'ta haber etmem gerekiyor. İnisiyatif kullanıyor mu konsolosluk?
4- Son olarak işe yarar mı bilmiyorum ancak Almanca B1 bitirdim, ancak B1 sertifikasını bilmem alabilecek miyim. İngilizcemse C1 ve Fransızcam da var. Bayan bu yüzden olumlu yaklaşmıştı biraz, size de aktarmak istedim.

Şimdiden çok teşekkür ediyor, uzun mesaj için de özür diliyorum. Sevgiler...

sevinctommy

Mesaj gönderen sevinctommy » Prş Nis 20, 2017 8:36 pm

Merhaba Arkadaşlar sizce benim görüşmem nasil geçmiş ve sonuç Nasil olur?

Bugun konsolosluga gittim. 9.30 da olan randevüme 8.45 gibi girdim içeri, evrakları bir görevli kontrol edip siraya aldıktan sonra, sıra numarası aldım sıra numaram 9 'du. Beklemeye başladim. 1 nolu bankodan sıram geldi. Girdim selam verdim, evraklarımı teslim ettim. Görevli incelemeye başladı staj belgem en üste olduğu için (Bremen unide staj yapıyorum) Benim stajyer vizeme başvurduğumu sandı, düzeltme yaptım, Ben Almanya'dan geliyorum Ocak 2017 itibariyle staj yapıyorum. Breme üniden kabul aldım. Görevli şaşirdi eeee neden buraya geldin? Sen Almanya'da yabancılar ofisine gitmeliydin dedi, ben de gittiğimi fakat onların benim vize statüsü değişiklik olduğu için Türkiye'deki Konsolosluktan öğrenci vizesine başvurmam gerektiğini söylediler dedim.
Bana Almanca biliyormusun diye sordu? Ben de evet dedim bu açıkladığımı Almanca olarak acıkladım. Görevli bir saniye dedi yaklaşık 20 dk sonra geldi . Siz Türkiye'de zaten lisans okumuşsunuz orada tekrardan bir lisansa başvurmanız olumsuz bir sonuç almanıza neden olabilir dedi.
Ben evet ben Türkiye'de okudum fakat okumak istediğim bölüm ve okuduğum birbiriyle çok ilişkili olduğu için lisans başvurusunda bulundum.
Bana sen bilirsin fakat olumsuz olabileceğini söylüm dedi . Bende ben başvurmak istiyorum dedim ( çok kıbarca)
Evraklarıma baktı tekrardan pc' ye bişeyler yazmaya başladı. Ben oldenburg'da oturduğum içim oranın yabancılar ofisine belgelerimi atması gerekiyordu. Fakat görevli çok kararsız kaldı. İşlemleri girdi 60 € istedi bende verdim. 5 € da biraz yırtık olduğu için başka var mi diye sordu? Yok dedim fakat gidip yenisini getirebilirim diye tamam git getir dedi. Bir telaşla bankaya gidip geldim.

Sonra sana bişeyler sorucam dedi, ve görüşmemiz Almanca olarak devam etti;
1. Lise'yi ne zaman okudun ?
2007 başladım 2011 mezun oldum dedim.
2. Üniye ne zaman başladin dedi?
Ben 2011 Eylül ayında farklı kültür ve sistemlere olan ilgimden dolayı hedeflemiş olduğum Uluslararası İlişkilere başladım.
3. Kaç tane bölüm vardi dedi?
Ben Almanyada yaygın olan kombin şeklinde değil sadece bir alanda okudum.
4. Hangi yıllarda okudun?
2011 başladım bir yıl İngilizce eğitim aldım , ve şubat 2017 de tek ders sınavıyla mezun oldum.
5. Neden Almanya'da okumak istiyorsun?
Lisans eğitimimde toplamda 4 kere öğrenci programıyla Amerika ve bir dönem Almanya'da Erasmus yaptım , tecrübelerim ve araştırmalarım sonucunda Batı kültürü ve tarihi ilgimi çok çekti ve Almanya'daki derslerin işleyişi yoğunlukla semınar ve exercise ( özellikle sosyal bilimler ) formatında işlendiğinden Ögrenci daha Aktif oluyor ve bu da uzun vadede Alman eğitim sistemini Dünyadaki kaliteli üniversitelerinden yapıyordur, Alman üniversitelerden alınan serfikalar Tüm Dünya'da kabul görüp ve saygınlığı vardır.

2. Ana nedenim kişisel ben İngilizce yi öğrenmek zorunda olduğum için ögrendim fakat Almancayı istediğimden ve ilgim çok olduğundan öğreniyorum , çok iyi öğrenip çocukluğumda çok begendım Brüder Grimm ve beni etkilemiş diğer yazarların ( örnekler verdim) eserlerini orijinal dilinde okumak istiyorum dedim.ve suanda B1 seviyesinde bir dil kursuna gidiyorum dedim.

6. Neden Uluslararası ilişkiler den sonra tarıh dedı?( Bunu tam olarak Almanca anlatamadim Türkçe anlattım) Uluslararsı ılsıkılerın bir çok disiplinlerle ilişikidir. Bunların en önemli Tarih ve. cok baglantılı oldugunu devletler arası ılıskılerın saglıklı bır sekılde analız edılebılmesı ıcın sosyal ve sıyası tarıhın önemınden bahsettım.

Bremen ünıversıtesi Almanya'daki 11 excellent biri ve bilim üniversitesi.
Alacağım derslerı söledım.Ve Bölümden bır kac tane prof'un alanında uzman oldugunu ısım belırterek calısmalarıı ınceleme fırsatı yakaladım ve onlardan dersler alacagımı belırttım.Bremn üniversitesinde nasıl tarıh eğitimi verildiğini anlattım (kısaca).Dillere ilgim cok fazla var Bremen üniversitesi dil merkezınde cok fazla sayıda dıl ögrenımı var ve ben okurken bir cok dılı ögrenmek istediğimi belirttim
7. Neden 2.ingilizce değil Almanca ?
Çünkü ben kültürün yapisini ve tarihi öğrenmek istiyorum bunun en iyi şekli Almanca öğrenip kültürle her zaman iç içe olma .
.Son kapanısta ögrenımden sonra günümüzde cok basarılı bır karıyer ıcın tek bir bölümün yetmedıgını ve Lisansa basvurmamın sabebı Avrupa tarıhını yogun bır sekılde ogrenmek ıstedgımı belırttım. Ingılızceyı ogrenmek zorunda olduugm ıcın almancaı ögrenemk ıstedıgım ıcın ögrenıyorum dedım.
.
Ögrenım sonrası Türkıyedekı Avrupa bakanlıgında karıyerıme devam etmek ıstedgımı belırttım.Bakanlıkta Uluslasrası ılıskıler ve tarıh alanlarında egıtımlı almanca ıngılızce ve dıger dılllerı bılen nıtelıkte uzman aradıklarını belırttım
Kadın cok guzel cok arastırmıssın dedı.

Pasaportumu almam gerekıyordu;10 yıllık Amerıkan vızemın fotokopısını cekım mı dedım kadın yok dedı ben notunu aldım.(Bunu belırtme amacım asıl hedefımın ögrenım oldugunu vurgulamaktı)
Görevli gülümseyerek sana şans diliyorum görüyorum ki iyi hazırlamışsın deri.
.
Ingılızcemı C1 ve Almanca sevıyemı B1 olarak yazdı .
. ( Görüşme sırasında oturduğum sandalye kırıldı, evet evet :))) ve Parmak izi verirken parmagimi erken cektim görevli gülümsedi sen bilirsin hemen çekme dedi:))

Kilitli