Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 16

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
ferze

Re: Vize Ani Defteri - 16

Mesaj gönderen ferze » Prş Oca 19, 2017 10:51 pm

Selo35 yazdı:Merhaba Arkadaşlar yaklaşık olarak 2 ay oluyor Red almıştım buna İtiraz ettim
-yaklaşık 3 hafta sonra Mail ile İnceleniyor bilgisi geldi.
-yaklaşık 1 hafta Mailden sonra telefonla beni arayıp gitmek istediğim tarihe Pasaportumu getirmem rica edildi.
-Pasaportu verdikten sonra ortalama 2 hafta sonra tekrar telefonla arayıp pasaportunuz hazır gelip alabilirsiniz dendi.

Bugün 6 aylık vizemi almış olarak bulunmaktayım.Ortalama İtiraz süreci 1.5 ay sürdü.
umarım yarıdmcı olurum aynı duruma düşenler için.

Herkese başarılar dilerim.
Hocam bana da dün mail geldi de şöyle yazılmış. "İtiraz dilekçeniz elimize ulaştı. Dosyanız yeniden incelenecektir ve buna istinaden size bir kararname gönderilecektir. İs yoğunluğundan işlem süresi en az 8 hafta sürebilir." Sana da mi böyle yazılmıştı. Zira ben kararname kısmına takıldım. Bir yazı gösterdiklerinde genelde red oluyor çünkü. Senin mail nasıldı tam olarak ?

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Cmt Oca 21, 2017 8:44 pm

freckledgirl yazdı:Merhabalar! Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Benim YGS puanım 430 LYS puanım 375-380 gibi bir şey. B2 seviyesinde ingilizcem var şuan Almanca kursuna gidiyorum A1'i yarıladım. Sizce durum nasıl haha herkese soruyorum artık
Bence üniversite kabulü olmazsa olmaz direk , neden riske atıyorsunuz ki okula basvurun en geç 6 haftaya cevap gelir bu sırada hem belge alırsınız. Şartlı kabul olmazsa %100 red diye bakıyorum ben olaya , bence böyle yani
Arkadaslar ben erkegim =)

Kullanıcı avatarı
cawwwit
İletişim:

Mesaj gönderen cawwwit » Çrş Oca 25, 2017 1:36 pm

Merhaba Arkadaslar,
Ben makine mühendisliği mezunuyum. Almanya da dil eğitimi+master için vizeye başvurmuştum. 13 aralıkta vize görüşmem vardı,uzun bir bekleyişin ardından bugün vizem elime ulaştı. O kadar çok red verme olayı felan okudum ki stres olmuştum.Ama şükür 40 gün sonunda ( noel tatili içinde) vizemi elime aldım.Vize görüşmem İzmir deydi gayet iyi geçmişti.Belgelerim dışında herhangi bir soru bile sormamıştı görüştüğüm nazik abla :) Almanca birşeyler konuşmamı da istemedi.Dualarım benim gibi vize bekleyen stres olan arkadaşaların çabları boşa çıkmaz inş,hakkettiklerini alırlar umarım.sevgiler

Aklımdayken artık ilk planım blog açmak :) bilen ilginenen varsa yardımcı olabilir :D .
time to go !

Vrlakkus

Mesaj gönderen Vrlakkus » Çrş Oca 25, 2017 1:46 pm

MERHABA ARKADAŞLAR
Sonunda buraya yazı yazabildiğim için çok mutluyum. Bugün yanı 25.01.2017 tarihinde görüşmeyi gerçekleştirdim.Saat 10 da olan görüşmeme yoğunluk nedeniyle 11 gibi girebildim.Belge düzenleme kısmını geçiyorum. Sıra bana geldi istanbul da girdim görüşmeye bu arada karşımdaki kadın çok anlayışlıydı bütün belgelerime baktı ve tebrik etti muhteşemsin eksiğin yok dedi. Bir yerde takıldı kursun dortmundda essende niye kalıcaksın dedi bende kursumun dortmundda yurdu yok en yakın essen de var dedim zaten arasındaki mesafede yakın 38 km dedim çok iyi onu bile araştırdın hee dedi :D evet dedim a1 sertifikam vardı ösd den baktı 3 tane soru sordu üçünüde cevapladım . Sonra ingilizcen var mı dedi kendimi tanıtabilecek kadar var dedim ama herhangi bir kurumdan sertifikam yok dedim o da tanıt bakalım dedi tanıttım tam bir yerde takıldım o anda görevlinin telefonu çaldı bir dakika dedi sonra telefonu kapatıp devam ettik ama ingilizceyi unuttu o arada :D ingilizce bilgimede sertifikam olmadan a1 yazdı teşekkür ettim. Almanyaya girmek istediğim tarihi 25.02.2017 olarak yazdım forma ona baktı büyük ihtimalle yetişirsin dedi zaten olumlu geçmesinin en önemli etkeni buydu. İnşallah alabilirim vizeyi.. Burada hepinizin görüşmelerini okudum sizden çok bilgi edindim hepinize teşekkür ederim.. Sizde bu görüşmeyi okuyup değerlendirirseniz çok mutlu olurum..

Kullanıcı avatarı
erennnsahin

Mesaj gönderen erennnsahin » Çrş Oca 25, 2017 2:24 pm

Baya güzel bir görüşme geçirmişsin anlaşılan İstanbuldaki memurlar baya anlayışlı :) 30 ocaktada benim randevum var Ankara'da. Ankara'da geçen görüşmelerden son zamanda hiç olumlu şeyler duymadım ama bakalım bende buraya yazacağım güzel şeyler kısmetse.

Vrlakkus

Mesaj gönderen Vrlakkus » Çrş Oca 25, 2017 2:27 pm

İnşallah herşey dilediğin gibi olur erennnsahin Şimdiden başarılar diliyorum sana ..

HzlSzr

Mesaj gönderen HzlSzr » Prş Oca 26, 2017 6:15 am

Ben öncesinde başka bir ülkeden kabul almış, tüm hazırlıklarımı da oraya göre yapmıştım derken 15 Ağustos'ta kararımı Almanya yönünde değiştirmiştim ancak elimde ne vize başvurusu ne de bloke hesap için randevu vardı..Idata'yı aradım en erken randevuyu 23 Eylül'e verebiliriz dediler, dedim çok geç çünkü akademik dönem 1 Ekim'de, dersler 17 Ekim'de başlıyor, yetişemem dedim bizzat eliçiliğe gittim, durumu izah ettim ne oldu dersiniz 23 Eylül'ü beğenmemiştim ya 26 Eylül'e verdiler randevuyu :) Dilekçe yazdım, mail attım durumu anlatan ancak adaletli olmak adına tarihi öne alamayacaklarını söylediler, ardından elçiliğin konsolosluk bölümünün günün yalnızca belirli saatlerinde açık bir hattı var, dedim bir de orayı arayıp derdimi anlatayım derken kadın resmen yüzüme kapadı telefonu, o sinirle alman dışişlerine dahi yazdım bu görevlinin davranışını ve diğerlerinin kayıtsızlığını da anlatan, geri dönüş yaptılar ancak tarih değişmedi.. Neyse tüm evrakları yetiştirdim, Almanya'da oturacağım evin kira kontratına varıncaya dek ve görüşme esnasında da durumu (derslerin başlangıcına yetişmek istiyorum şeklinde) yeniden belirttim hatta kendimle Almanca bir de dilekçe getirmiştim derken görevli bunu alıp, gönderip, işleme almalarını beklemek 1 hafta sürer, buna gerek yok, ben senin bilgilerini şu an online gönderiyorum zaten dedi, klasik soruları sordu ( neden bu bölüm, ki Türkiye'de okuduğum alandan devam ediyordum ama yine de sordu, bitirdikten sonra ne yapacaksın dedi, PhD düşünüyorum dedim, benim bölümüm ingilizce'ydi, ingilizce ve almanca seviyemi sordu, söyledim, test etmeye kalkmadı :) ) ve ben biraz dominanttım sanırım, ama beni hiç konuşturmuyorsun dedi, gülüştük, ardından amirimle konuştum, normalde belgelerin gitmek istediğin şehrin yabancılar şubesine gittikten sonra minimum 3 hafta 2 gün belgelerini ellerinde tutma hakları var, eğer o sürede oradan bir yanıt gelmezse senin vizeni buradan biz basıp vereceğiz amirim sende bu yetkiyi kullanmak istiyor dedi, çok teşekkür ettim, 15 gün içerisinde de vizem elimdeydi. Vizenizin durumu vs. üzerine mühim bir sorunuz var ise tavsiyem kültür bölümüne yazmanız, oradan geri dönüş alma şansınız daha yüksek. Sonuç olarak eksiksiz belgelerle başvurun, görüşme esnasında özgüvenli yanıtlar verin. Ek olarak sigorta için AT11'im vardı, vize görüşmesi için sıkıntı olmadı zaten de biliyorsunuz bu belgeyi 6 aylık veriyorlar, sonra her 6 ayda bir yenilemek gerekiyor. Almanya'da oturum başvurusu yaparken sıkıntı olur mu acaba diyordum süresinden ötürü, hiçbir sıkıntı olmadı gayet öğrenim süremin tamamını uzatmalı dahi kapsayacak şekilde aldım oturumu. Hepnize bol şans, bu süreçte :)

ulashes

Mesaj gönderen ulashes » Prş Oca 26, 2017 1:13 pm

Babilonn44 hocam şu yazdığım motivasyon mektubu hakkında bilgi verirmisin sana zahmet.Örnekleri çok biliyorum ama hep aynı şeyler söyleniyor ama kağıtta nasıl ifade edildiğini bilmiyorum
Phantasie ist wichtiger als wissen denn wissen ist begrenzt.

Lopster

Mesaj gönderen Lopster » Prş Oca 26, 2017 2:02 pm

Vrlakkus yazdı:MERHABA ARKADAŞLAR
Sonunda buraya yazı yazabildiğim için çok mutluyum. Bugün yanı 25.01.2017 tarihinde görüşmeyi gerçekleştirdim.Saat 10 da olan görüşmeme yoğunluk nedeniyle 11 gibi girebildim.Belge düzenleme kısmını geçiyorum. Sıra bana geldi istanbul da girdim görüşmeye bu arada karşımdaki kadın çok anlayışlıydı bütün belgelerime baktı ve tebrik etti muhteşemsin eksiğin yok dedi. Bir yerde takıldı kursun dortmundda essende niye kalıcaksın dedi bende kursumun dortmundda yurdu yok en yakın essen de var dedim zaten arasındaki mesafede yakın 38 km dedim çok iyi onu bile araştırdın hee dedi :D evet dedim a1 sertifikam vardı ösd den baktı 3 tane soru sordu üçünüde cevapladım . Sonra ingilizcen var mı dedi kendimi tanıtabilecek kadar var dedim ama herhangi bir kurumdan sertifikam yok dedim o da tanıt bakalım dedi tanıttım tam bir yerde takıldım o anda görevlinin telefonu çaldı bir dakika dedi sonra telefonu kapatıp devam ettik ama ingilizceyi unuttu o arada :D ingilizce bilgimede sertifikam olmadan a1 yazdı teşekkür ettim. Almanyaya girmek istediğim tarihi 25.02.2017 olarak yazdım forma ona baktı büyük ihtimalle yetişirsin dedi zaten olumlu geçmesinin en önemli etkeni buydu. İnşallah alabilirim vizeyi.. Burada hepinizin görüşmelerini okudum sizden çok bilgi edindim hepinize teşekkür ederim.. Sizde bu görüşmeyi okuyup değerlendirirseniz çok mutlu olurum..

Çok güzel geçmiş,adınıza sevindim.Size sorduğu almanca 3 soru neydi,ingilizce kendinizi tanıtırken nelerden bahsettiniz ve son olarak hangi kısımda görüşmeye girdiniz konsoloslukta.Bunların cevabını verirseniz sevinirim :D

Vrlakkus

Mesaj gönderen Vrlakkus » Prş Oca 26, 2017 7:41 pm

Ingilizce basit duzeyde kendimi tanittim adim yasim turkiyeliyim falan almancada uc soru sordu adimi sordu almanyada hangi bolumu okumak.istiyosun diye sordu bide yasimi sordu . Istanbul da girdim gorusmeye 1. Kisimda girdim kadin cok guler yuzlu ve iyi niyetli birine benziyodu cok dua ettim onla goruseyim diye dualarim kabul oldu

Ausländer1

Mesaj gönderen Ausländer1 » Cum Oca 27, 2017 4:25 am

Merhaba arkadaşlar neredeyse vize defteri 16 nın tamamını okudum,anladığım kadarıyla çoğunluk öğrenci vizesine başvurmuş.Ben öğrenci aday vizesine başvursam bu konsolosluklarda yazılı olmayan kural diye söylenen A2-B1 benden istenir mi? Çünkü benim Almanca A1 var sadece.İngilizce C1 var ama ben kendimi B2 görüyorum.Ayrıca bahsi geçen motivasyon mektubu ve kurs kaydı da benden isteniyor mu acaba? Yanıtlar için şimdiden teşekkürler.

burak0992

Mesaj gönderen burak0992 » Cum Oca 27, 2017 1:01 pm

Ausländer1 yazdı:Merhaba arkadaşlar neredeyse vize defteri 16 nın tamamını okudum,anladığım kadarıyla çoğunluk öğrenci vizesine başvurmuş.Ben öğrenci aday vizesine başvursam bu konsolosluklarda yazılı olmayan kural diye söylenen A2-B1 benden istenir mi? Çünkü benim Almanca A1 var sadece.İngilizce C1 var ama ben kendimi B2 görüyorum.Ayrıca bahsi geçen motivasyon mektubu ve kurs kaydı da benden isteniyor mu acaba? Yanıtlar için şimdiden teşekkürler.
Öğrenci adayı vizesi öğrenci vizesi demek bir nevi zaten bende öğrenci vizesine başvurdum şartlı kabulüm vardı. Konsolosluk bana studienbewerbervisum verdi.
Be different,make a difference...

podolski1905

Mesaj gönderen podolski1905 » Cum Oca 27, 2017 4:53 pm

Bugün 20 aralıkta başvurduğum öğrenci vizemi aldım, bekleme süreci çok zorlu ve stresliydi.Herkese çok teşekkürler

Kullanıcı avatarı
erennnsahin

Mesaj gönderen erennnsahin » Pzt Oca 30, 2017 7:15 pm

Merhaba Arkadaşlar,

Bugün Ulusal Vize ( Eğitim + Dil Kursu ) randevumu gerçekleştirdim. Randevuyu anlatmadan önce sizlere , kendinizle durumu kıyaslayabilmeniz adına bazı bilgiler vereyim;

Randevu Yeri: Ankara
Okul Kabülü: TU Clausthal Şartlı Kabülü, Master, Makine Mühendisliği
Dil Becerisi : Almanca , A1 ÖSD , A2 Kurs Katılım Belgesi - İngilizce B2
Eğitim Geçmişim: Final Okulları Fen Lisesi 76 Diploma notu
İskenderun Teknik Üniversitesi Makine mühendisliği 3,10 Mezuniyet ortalaması
Lublin University of Technology 1 Dönem Erasmus 3,55 Dönem Ortalaması

Görüşme Öncesi

Sabah 9:30 daki randevuma, 8:45 elçilikte olduğum halde içeriye 10:45 de girebildim. Randevunuz olsa dair sıraya girip bekliyorsunuz. Suriyelilerden size sıra gelirse giriyorsunuz... Yoğun bir güvenlik aramasından geçtikten sonra yanınızdaki telefonunuzu kapıya teslim ediyorsunuz. Size bir kart veriyorlar o kartla çıkışta alıyorsunuz. İçeriye girer girmez sağda UPS den 20 lira karşılığı zarf alıyorsunuz ve görüşmeyi yapacağınız binaya giriyorsunuz. Girer girmez sağdaki masaya tüm evraklarınızı götürüyorsunuz ordaki bayan belgelerinizi bir düzene koyuyor zımbalıyor falan ve size geri verip sıra numarası almanızı söylüyor. Ardından sıra numaranızı alıp beklemeye başlıyorsunuz.

Görüşme Sırası

Öncelikle belirteyim görüşmeye gireceğiniz memur sizin strese girip veya heyecan yapıp yapmamanızda gerçekten çok etkili . Örnek olarak yan görüşme odasından şen şakrak kahkahalar gelirken, bizim oda gayet matem havası, cenaze taziye evi gibiydi. 1 numaları görüşme odasındaydım. Karşımda suratı asık kaşları çatık orta yaşlı bir hanımefendi ve el pençe duran bir çare ben... Belgeleri bayana verdim 5 dakika boyunca belgeleri inceledi karıştırdı bilgisayara birşeyler yazdı o süreçte bana hiç birşey sormadı. Ardından bana bazı sorular sormaya başladı ve cevaplarımı bilgisayara kaydetti;

- Neden Almanyaya gitmeyi istiyorsun?
- Okul bittikten sonra ne yapacaksın kariyer planın nedir?
- Okul Kabülün TU Clausthal'dan ama sen kursu Hamburgta yapacaksın, neden?
- Almanyada 1. Dereceden kaç akraban var?
- Garantörün neyin oluyor?
- Neden TU Clausthal ?
- Liseyi ne zaman bitirdin ?
- Üniversiteye hemen başladınmı?
- Üniversiteyi ne zaman bitirdin ?
- Mezun olduktan sonra ne yaptın?
- İngilizcen Nasıl ?

Bu sorulara bir bir cevap verdim çoğuna kafasıyla ve bazen sözlü olarak 'güzel' gibisinden tepki verdi. Bayanın Türkçesi sanki çok iyi değildi. Çok kibar ve tane tane konuşmama rağmen çoğu zaman tekrar etmek zorunda kaldım cevaplarımı. Bu soruların ve cevaplarımın yazılı olduğu bir kağıdı imzaladıktan sonra 60€ vize ücretini verdim ve dekontumu aldım.

İngilizcemin B2 olduğunu Work and Travel ve Erasmus Programlarına katılıp pratik anlamda kendimi geliştirdiğimi söyledim. Herhangi bir sertifikam yok ve beni orada test etmedi. Kağıda ingilizcemi B2 olarak yazmıştı.

Almanca A2 katılım belgemde, Hazirana 2017 kadar A2 kursumuza kayıtlıdır gibi bir yazı vardı. O sebeple Almanca seviyemle ilgili bana imzalattığı kağıda '' şuan A1 ve haziranda A2 olacak gibisinden bir yazı yazmıştı.''

Ve can alıcı noktaya geldik; görüşme bitti "teşekkürler biz sizi ekstra bir dosya lazım olursa veya eksik olursa ararız" dedi. Ardından ben " Sizce % kaç ihitimalle olumlu sonuçlanır ?" dedim. "Bir sorun gözükmüyor başvurunda, %85 ihtimalle olumlu yanıt alırsın " dedi. Teşekkür ederim dedim ve çıktım. Ve hala karşı tarafta bir gram tebessüm yok. :)

Görüşmeden Çıkardığım Size Verebileceğim Tavsiyeler;

-iDatandan aldığınız randevu saat kaçta olursa olsun 1.5 - 2 saat erken elçilikte olun ( Ankara için , özellikle randevunuz pazartesiyse )

-Karşınızdaki memurun tavrı duruşu ne olursa olsun hiç heyecan yapmayın suratınızda tebessümünüzü ve kibar dilinizi kaybetmeyin. Sakin olun.

-KESİNLİKLE AMA KESİNLİKLE bir Almanca sertifikasına sahip olarak gidin. Ve mümkünse Goethe, ÖSD, Telc gibi kurumlardan olsun. Üstüne basa basa soruyorlar çünkü. O kadar emek vereceksiniz bir sertifika yüzünden 1-0 yenik başlamayın.

-Kısa ve net cevaplar verin ve karşı taraf size bir soru yöneltmediği sürece birşey sormamaya özen gösterin.

Benden bu kadar arkadaşlar tüm görüşmeyi detaylı olarak sizlere ilettim umarım bir fikir sahibi olmuşsunuzdur. Artık bende bekleyenler kervanındayım. Bir sorunuz olursa sormaktan çekinmeyin elimden geldiğince yardımcı olurum.

Saygılar, İyi forumlar..

ersin35

Mesaj gönderen ersin35 » Sal Oca 31, 2017 1:32 pm

erennnsahin yazdı:Merhaba Arkadaşlar,

Bugün Ulusal Vize ( Eğitim + Dil Kursu ) randevumu gerçekleştirdim. Randevuyu anlatmadan önce sizlere , kendinizle durumu kıyaslayabilmeniz adına bazı bilgiler vereyim;

Randevu Yeri: Ankara
Okul Kabülü: TU Clausthal Şartlı Kabülü, Master, Makine Mühendisliği
Dil Becerisi : Almanca , A1 ÖSD , A2 Kurs Katılım Belgesi - İngilizce B2
Eğitim Geçmişim: Final Okulları Fen Lisesi 76 Diploma notu
İskenderun Teknik Üniversitesi Makine mühendisliği 3,10 Mezuniyet ortalaması
Lublin University of Technology 1 Dönem Erasmus 3,55 Dönem Ortalaması

Görüşme Öncesi

Sabah 9:30 daki randevuma, 8:45 elçilikte olduğum halde içeriye 10:45 de girebildim. Randevunuz olsa dair sıraya girip bekliyorsunuz. Suriyelilerden size sıra gelirse giriyorsunuz... Yoğun bir güvenlik aramasından geçtikten sonra yanınızdaki telefonunuzu kapıya teslim ediyorsunuz. Size bir kart veriyorlar o kartla çıkışta alıyorsunuz. İçeriye girer girmez sağda UPS den 20 lira karşılığı zarf alıyorsunuz ve görüşmeyi yapacağınız binaya giriyorsunuz. Girer girmez sağdaki masaya tüm evraklarınızı götürüyorsunuz ordaki bayan belgelerinizi bir düzene koyuyor zımbalıyor falan ve size geri verip sıra numarası almanızı söylüyor. Ardından sıra numaranızı alıp beklemeye başlıyorsunuz.

Görüşme Sırası

Öncelikle belirteyim görüşmeye gireceğiniz memur sizin strese girip veya heyecan yapıp yapmamanızda gerçekten çok etkili . Örnek olarak yan görüşme odasından şen şakrak kahkahalar gelirken, bizim oda gayet matem havası, cenaze taziye evi gibiydi. 1 numaları görüşme odasındaydım. Karşımda suratı asık kaşları çatık orta yaşlı bir hanımefendi ve el pençe duran bir çare ben... Belgeleri bayana verdim 5 dakika boyunca belgeleri inceledi karıştırdı bilgisayara birşeyler yazdı o süreçte bana hiç birşey sormadı. Ardından bana bazı sorular sormaya başladı ve cevaplarımı bilgisayara kaydetti;

- Neden Almanyaya gitmeyi istiyorsun?
- Okul bittikten sonra ne yapacaksın kariyer planın nedir?
- Okul Kabülün TU Clausthal'dan ama sen kursu Hamburgta yapacaksın, neden?
- Almanyada 1. Dereceden kaç akraban var?
- Garantörün neyin oluyor?
- Neden TU Clausthal ?
- Liseyi ne zaman bitirdin ?
- Üniversiteye hemen başladınmı?
- Üniversiteyi ne zaman bitirdin ?
- Mezun olduktan sonra ne yaptın?
- İngilizcen Nasıl ?

Bu sorulara bir bir cevap verdim çoğuna kafasıyla ve bazen sözlü olarak 'güzel' gibisinden tepki verdi. Bayanın Türkçesi sanki çok iyi değildi. Çok kibar ve tane tane konuşmama rağmen çoğu zaman tekrar etmek zorunda kaldım cevaplarımı. Bu soruların ve cevaplarımın yazılı olduğu bir kağıdı imzaladıktan sonra 60€ vize ücretini verdim ve dekontumu aldım.

İngilizcemin B2 olduğunu Work and Travel ve Erasmus Programlarına katılıp pratik anlamda kendimi geliştirdiğimi söyledim. Herhangi bir sertifikam yok ve beni orada test etmedi. Kağıda ingilizcemi B2 olarak yazmıştı.

Almanca A2 katılım belgemde, Hazirana 2017 kadar A2 kursumuza kayıtlıdır gibi bir yazı vardı. O sebeple Almanca seviyemle ilgili bana imzalattığı kağıda '' şuan A1 ve haziranda A2 olacak gibisinden bir yazı yazmıştı.''

Ve can alıcı noktaya geldik; görüşme bitti "teşekkürler biz sizi ekstra bir dosya lazım olursa veya eksik olursa ararız" dedi. Ardından ben " Sizce % kaç ihitimalle olumlu sonuçlanır ?" dedim. "Bir sorun gözükmüyor başvurunda, %85 ihtimalle olumlu yanıt alırsın " dedi. Teşekkür ederim dedim ve çıktım. Ve hala karşı tarafta bir gram tebessüm yok. :)

Görüşmeden Çıkardığım Size Verebileceğim Tavsiyeler;

-iDatandan aldığınız randevu saat kaçta olursa olsun 1.5 - 2 saat erken elçilikte olun ( Ankara için , özellikle randevunuz pazartesiyse )

-Karşınızdaki memurun tavrı duruşu ne olursa olsun hiç heyecan yapmayın suratınızda tebessümünüzü ve kibar dilinizi kaybetmeyin. Sakin olun.

-KESİNLİKLE AMA KESİNLİKLE bir Almanca sertifikasına sahip olarak gidin. Ve mümkünse Goethe, ÖSD, Telc gibi kurumlardan olsun. Üstüne basa basa soruyorlar çünkü. O kadar emek vereceksiniz bir sertifika yüzünden 1-0 yenik başlamayın.

-Kısa ve net cevaplar verin ve karşı taraf size bir soru yöneltmediği sürece birşey sormamaya özen gösterin.

Benden bu kadar arkadaşlar tüm görüşmeyi detaylı olarak sizlere ilettim umarım bir fikir sahibi olmuşsunuzdur. Artık bende bekleyenler kervanındayım. Bir sorunuz olursa sormaktan çekinmeyin elimden geldiğince yardımcı olurum.

Saygılar, İyi forumlar..
Eren kardeşim kendi iyi tanıtmışsın eminim ki vize alacaksın inş sende bizim gibi bekleyenler kervanına hoşgeldin :D
''Vakit varken tomurcukları topla. Zaman hala ucup gidiyor ve bugün gülümseyen bu çiçek yarın ölüyor olabilir.''

Carpediem

Smail.erkan

Mesaj gönderen Smail.erkan » Cum Şub 03, 2017 1:39 pm

Smail.erkan yazdı:Arkadaşlar merhaba,
Ben bugün Ankarada vize randevusuna girdim kesin bir dille A2 sertifikan olmadigi icin red verecez dediler ilk basda sonra ben ısrar ettim basvurmak icin ve almanca 10 soruluk bir kagıt verdiler( ceketinin rengi sabah ne yedin babanjn adi en sevdigin spor kulubu gibi) hepsini yaptım. Ama yinede red yiyecegime eminim bu araca goetheden a1 katılım belgem ingilizce b2 sertifikam vardı Paderborn ve Clautshal kabulum de var ama hiç onlara bakmayip direk a2 sertifika sordular haberiniz olsun ben yandım siz yanmayın Allah aşkına. Herkese iyi günler

Arkadaslar 16 Ocakta girdigim
Vize görüsmem dün sonuclanmış 3 aylık bize vermisler heralde burda gördügüm en erken vize alan kisiyim 16 günde vizem geldi çok şaşkınım yeni gireceklere tavsiyem saf görünün gülün psikolojik baskılara yenilmeyin hallolur herkese iyi günler

ferze

Mesaj gönderen ferze » Pzr Şub 05, 2017 3:49 pm

Arkadaşlar daha önce yazmıştım ama konsolosluktan 18 ocakta mail almıştım itiraz dilekçeniz inceleniyor. Buna istinaden size bir kararname gönderilecektir diye. Aralık 20sinde işleme alınmış dilekçem. Hala bir ses yok ama sizce ümitlenmeli miyim ? Daha önce böyle mail alan oldumu ?

Ausländer1

Mesaj gönderen Ausländer1 » Çrş Şub 08, 2017 1:16 am

sep yazdı:herkese merhaba,

8 aralıkta gerçekleştirdiğim vize görüşmesinden sonra 6 ocakta vizem elime ulaştı. Bremen üniversitesinden yüksek lisans için şartlı kabulüm var ve başlayacağım kursun gönderdiği belge var. Almaca dil sertifikam yok fakat özel ders aldığım hocamın verdiği referans mektubum var. Vize görüşmesinde de 2 senedir yoğun çalıştığım için kursa gidemediğimi bu sebeple özel dersi tercih ettiğimi açıkladım. bunun haricinde görüşme sırasında ilk dönem derslerimin ne olduğu, neden bremen üniversitesi gibi sorular sordu konsolosluk görevlisi ayrıca almanca ve ingilizce olarak basit bir şekilde kendimi tanıtmamı istedi.

umarım bu bilgiler yardımcı olur. bekleyenlere kolay gelsin.
Hayırlı olsun,ben de Bremen den master için başvuracaktım fakat Bremen den bugün mail aldım 'biz şartlı kabulü daha çok lisans için veriyoruz siz de lisans gibi başvurun,bu sizin ilerideki eğitiminizi etkilemez' dediler fakat bu durum vize görüşmesinde çelişkiye sebep olur diye Bremen den vazgeçmek üzereyim.Siz nasıl başvurdunuz acaba? Bremen master şartlı kabul başka bilen varsa cevaplayabilir mi?

Denizz

Mesaj gönderen Denizz » Pzt Şub 13, 2017 1:36 am

Merhaba, biraz alakasız bir soru olacak farkındayım ama konsoloslukta emanet bölümü var mıydı? Telefonu bıraktığımız yere pc de bırakabilir miyiz?
Teşekkürler şimdiden.

burak0992

Mesaj gönderen burak0992 » Pzt Şub 13, 2017 1:51 am

Denizz yazdı:Merhaba, biraz alakasız bir soru olacak farkındayım ama konsoloslukta emanet bölümü var mıydı? Telefonu bıraktığımız yere pc de bırakabilir miyiz?
Teşekkürler şimdiden.
Ankara'daki konsoloslukta emanet bölümü var. Ben telefonumu vermiştim fakat bilgisayarı bilemiyorum,telefona göre büyük olduğu için problem çıkabilir.
Be different,make a difference...

Kilitli