Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Bunun Dogrusu Nedir ?

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Serhan

Bunun Dogrusu Nedir ?

Mesaj gönderen Serhan » Cmt Oca 10, 2009 7:55 pm

BEn MEslek Lisesinde okuyorum Oss de ilk bolumu yapicam sadece yani sistem buymus oss de ozel uni tercih etmeyi planliyorum onlarin puanlari dusuk oldugu icin hani baraji asinca ozel universteyi tercih edebiliyoruz yaa Fakat ben sadece ilk bolumden sorumlu oldugum icin orayi yapicam
ama Hangi ozel universitenin puan listesine baksam hangi bolum olursa olsun say-2 soz-2 ea-2 turunde puani yaziyo
yani ben oss de baraji asinca ozel universte tercih edemyecekmiyim
Hani bu okullarin burslu olmayanlarin puanlari yoktu oyle denmisti onceki sitede (ya bunu bana birisi daha detayli aciklayabilr mi benim tek takildigim konu buda ne yapmam ne etmem gerekiyo ??? ;):(:o:D

Herkes Baska bisey soyluyo kafam karisti... Isin Asli Nedir ??

romeo-87

Bunun Dogrusu Nedir ?

Mesaj gönderen romeo-87 » Pzr Oca 11, 2009 12:58 am

sevgili serhan arkadasim,trde say 1 den bolum bulman cok zor,sen diger kibris ve klavuzda yer alan baska ulkelerin ozel bolumunu yaz,say 1 bolumleri sadece baraj puani ile alan uniler onlardir.

romeo-87

Bunun Dogrusu Nedir ?

Mesaj gönderen romeo-87 » Pzr Oca 11, 2009 1:00 am

aklina kabul ya etmezlerse diye bi soru gelmesin,almanya kabul ediyor,yani kibrisinkini kabul ettiginden eminim ama diger ulkeleri bilmiyorum

Serhan

Bunun Dogrusu Nedir ?

Mesaj gönderen Serhan » Pzr Oca 11, 2009 1:01 am

[quote]sevgili serhan arkadasim,trde say 1 den bolum bulman cok zor,sen diger kibris ve klavuzda yer alan baska ulkelerin ozel bolumunu yaz,say 1 bolumleri sadece baraj puani ile alan uniler onlardir.[/quote]

e ben 2. bolumu yapmiycakmisim istesem yapabilme imkanim var mi yani say-2 puanimda olur mu ??

Serhan

Bunun Dogrusu Nedir ?

Mesaj gönderen Serhan » Pzr Oca 11, 2009 1:22 am

Kibris Dogu Akdeniz Universtesinde Soyle Bisey YAziyor...

[quote]Universitemizdeki dort yillik lisans bolumlerini tercih etmek isteyen adaylar en az 165 ham puan, iki yillik onlisans bolumleri tercih etmek isteyen adaylar ise en az 145 ham puan almalidirlar. Bilindigi uzere ogrenciler OSS’deki basari puanlarina ve tercih ettikleri Universitelerin siralamalarina gore yerlestirilmektedirler. Dolayisiyle her yil ogrencilerin bolumlere giris puanlari degismektedir. Yani basari puanina gore siralama yapildigindan dolayi bir onceki doneme ait taban ve tavan puanlari bu donem icin ayni olmamaktadir.[/quote]

Yakin Dogu Universtesi puan turleri ve kontenjan listesinde soyle yaziyor
ek
ALan adi ucreti tur kont.
Bilgisayar ve Ogretim Tek Ogrt 5600euro SAY-1 80
Bilgisayar ve Ogretim Tek Ogrt (Tam Burs) - SAY-1 10

romeo-87

Bunun Dogrusu Nedir ?

Mesaj gönderen romeo-87 » Pzr Oca 11, 2009 1:56 am

dostum hangi bolumden baraji asarsan o bolumde tercih hakkin doguyor tabi dort yilliktan bahsediyorum.kendin guveniyorsan ikinci blum yap,ikinci bolum yaparsan trdeki ozel unilerden de bolum secersin ama yinede normal bir puan alman lazim.siralma meselesine gelince ikinci bolum ve birde trdeki uniler tabiki siralamadan etkilenmeni sagliycaktir.ama diger dedigim kibris ozel unileri icin siralama falan aklina glmesin.yani kim say 1 den ozel uni sececek hemde ta kibrista.hangisini kolayina gelirse onu ap.

romeo-87

Bunun Dogrusu Nedir ?

Mesaj gönderen romeo-87 » Pzr Oca 11, 2009 2:04 am

bu arada yazini tekrar okudumda yani sadece say1 yapicaksin diye bir sey yok.say1 yada say 2 onemli olan bir yere yerlesmen.sana kagit gelicek mesela kibrisi universitesi bil,ogretmenligine yerlestiniz bu kadar.ama dedigim gibi ozel uniler de siralama devlet unilerine gore daha az.yani malum ulkemizde cok zengin yok onlar arasinadada neyin siralamasini yapicaklar.senelik 20 bin dolar gelir alacaklar adam basina,oynaya oynaya alirlar.sende zaten kayit yaptirmiycaksin yani para falan vermiyorsun istersen en kral en pahalli uniyi sec.tercih sonucunu aldinmi siz ag ben selamet diyip tuyersin :)

Serhan

Bunun Dogrusu Nedir ?

Mesaj gönderen Serhan » Pzr Oca 11, 2009 2:34 am

yani ben ilk bolumu bide ikinci bolumu yapayim diyosun oyle mi ??

romeo-87

Bunun Dogrusu Nedir ?

Mesaj gönderen romeo-87 » Pzr Oca 11, 2009 1:47 pm

ya arkadasim hangisini istiyorsan yap,ister 1.bolum yap ister 2. bolum,istersende ikisini birlikte yap.gerci senin bolumun sayisal herhalde.esit agirlikda yap ki zaten turkce matematik zaten yapmak zorundasin esit agirlik puanin dha yuksek gelicektir.yani ortak alan da secebilirsin isletme falan ozelde onlarda var.otel isletmeciligi,turizm isletmeciligi,daha bir sur bolum var ortakdan secebilecegin zaten onemli olanda bir bolumun gelmesi hangisi olursa olsun.

der Nordostwind

Bunun Dogrusu Nedir ?

Mesaj gönderen der Nordostwind » Pzr Oca 11, 2009 2:21 pm

kaRDES bolumler genelde 2. bolumde ve birde 1. bolumden tercih yapan cok oluyor.
zaten yeni sistemde 2. bolum puaninin hesaplanmasi icin matematik 2 den 0.50 net yapman gerekki puanin hesaplansin...

romeo-87

Bunun Dogrusu Nedir ?

Mesaj gönderen romeo-87 » Pzt Oca 12, 2009 2:39 pm

ya arkadaslar benimde bi sorum olacak,bu studienkollegle ilgili simdi studienkolleg munchen bize dogrudan kayit yaptiramazsiniz diyor ,once bayern eyaletinden bi universiteye basvuracaksiniz onlar araciligiyla biz kaydinizi kabul edicez yani aslinda universite sizi kaydedicek diyor.simdi ben coktandir basvurumu yaptim ve basvurum kabul olduguna dair belgeler elime ulasti,9 subatta sinava gireceksiniz studienkolleg icin diyor.yalniz benim tereddutlerim var yani elimdeki belgelerle direk girip sinvami giricem yoksa elimdeki belgelerle studinkollege kayitmi yaptiricam.gerci ben aradim kadin bana;herseyi elinizdeki belgelerde mevcut dedi.ama yinede son iki gun kaldi yani gume gitmeyeyim diye korkuyorum.

romeo-87

Bunun Dogrusu Nedir ?

Mesaj gönderen romeo-87 » Pzt Oca 12, 2009 2:46 pm

kadini ariyorum soruyorum belgelerim elimde tekrar sizde kayit yaptiricakmiyim,diyor bunlari sizin uni ile halletis olmaniz lazim,yahu diyorum o zaman direk sinava giricem evet diyor.yani cokmu zor hayir efendim tekrar kayit yapmaniza gerek yok,basvurdugunuz uni sizi kaydetmis zaten,direk sinava girin... demek,tabi oyleyse.ya simdi bakin benim almancam mittel stufe derecesindedir,yani sorun ben anlamiyorum degil,sadece burda yasadigim tecrubelerden boyle kacamak belirsiz cevap aldimmi hulaniyorum,yani sonucta nede olsa yabanciyiz biz,bilerekd bazen sirf islerimiz egitimimiz uzasin diye yapiyorlar boyle killiklar,o yuzden korkuyorum,yani daha once girmis biri varsa bi yardimci olsun son iki gun kaldi,daha once o sinava giren,uniden kabul aldiktan sonra direk sinavami girmis,yoksa o belgelerle tekrar studienkolleg e sinav icin kayitmi yaptirmis.tesekkurler

hiPoKoNdRiyAk

Bunun Dogrusu Nedir ?

Mesaj gönderen hiPoKoNdRiyAk » Sal Oca 13, 2009 6:44 pm

Serhan sen 10. sinif degil miydin ya? Daha var onunde birak 1.2 siniflar dusunsun.. =) Saka bir yana bak simdi..

Meslek liseleri ilk bolumu cozuyor aklina soyle bir sey getirme calisirim 2. bolumu yaparim baraji asarim gibisinden.. 2. bolum o kadar basit degil.. O yuzden senin ilk hedefin ilk bolum olmali ve ozel universitelerde ilk bolumden aliyor. 3 hafta sonra kitapciklar elimize gececek o zaman sana tekrar aktaririm.. Ilk bolumden tercih etmek bizler icin zor. Cunku ilk bolum tercihlerinde meslek liselilere yani sizlere oncelik veriyorlar. Ek puanda aliyorsunuz o yuzden merak etme.. Zaten son sene sizlere bu konuyla ilgili seminerler duzenlerler..

Yaptigin bolumden puanini alirsin..

Asagida yaptigim aciklamalar ilk bolum icin;
TM ogrencisi sosyal1 ve fen1 cozerse 0.3 puan getirir bu da 2,5 fen yahut sosyal sorusu bir Turkce sorusuna esit demek.

SOS ogrencisi icin fen1 ve mat1 ayni sekilde gecerli..

FEN ogrencileri icin ise Turkce ve Sos1 ayni sekilde..

2. bolumde durum bu sekilde degildir..
Alanin ile ilgili bolumleri cozmek zorundasindir, onlar puan getirir ancak bazi meslekler ortak alandir. Onlardan tercih etmeyi dusunursen diger bolumleri cozersin. Belirteyim bunun icin zaman pek yeterli olmaz onceligin kendi alanin olsun..!

Hala merak ettigin bir sey var mi? Anlatamadigim bir bolum?

Serhan

Bunun Dogrusu Nedir ?

Mesaj gönderen Serhan » Sal Oca 13, 2009 6:56 pm

[quote]Serhan sen 10. sinif degil miydin ya? Daha var onunde birak 1.2 siniflar dusunsun.. =) [/quote]

ee sey 10 degil 11 EE11c-3 sinifimin tam adi bu :):D
valla bizim okulun yanindan ugramiyo seminerciler bi gecen sene geldilerdi oda oss de iste stresli olmayin falan haricten gazel okuyodu kadin

Neyse simdilik bunlar yeterli o kitapcik gelince aktar bilgileri

hiPoKoNdRiyAk

Bunun Dogrusu Nedir ?

Mesaj gönderen hiPoKoNdRiyAk » Sal Oca 13, 2009 7:10 pm

Son sene olur seminerler.. Daha zamani var..

hiPoKoNdRiyAk

Bunun Dogrusu Nedir ?

Mesaj gönderen hiPoKoNdRiyAk » Pzt Oca 19, 2009 1:15 pm

YOK, 195 dakikalik tek sinavi kaldiriyor. 2010\'daki yeni sistemle iki ayri sinav, ikinci sinavda da 4 ayri test ve 1 yabanci dil sinavi olacak. Testler iki haftaya yayilacak, fakulteler \'testine gore\' ogrenci alacak.

Yeni sistem soyle:

-Nisan\'daki sinavda ogrencilere basit duzeyde Matematik, Turkce, Fizik, Kimya, Biyoloji, Tarih, Cografya, Felsefe, Psikoloji sorulari yoneltilecek.

-Haziran\'da 2 haftaya yayilan 4 farkli ders testi ogrencilere uygulanacak. Bu testler; \'Matematik\', \'Edebiyat\', \'Fen\' ve \'Sosyal\' testlerinden olusacak.

-Matematik okumak isteyenlerin sadece bu teste girmesi yetecek. Fakulteler hangi testlere gore ogrenci alacagini aciklayacak.

-Molekuler Biyoloji ve Genetik okumak isteyen bir ogrenci \'Matematik\' ve \'Fen\' testini cozecek. Fen testi icinde yer alan \'Biyoloji\' sorularinin standart sapmalari da farkli hesaplanacagindan \'Biyoloji\' sorularinin onemi artacak.

-Yabanci Dil bolumlerinde okumak isteyenler 2 haftalik sinavin haricinde 3\'uncu hafta ayri bir Yabanci Dil Sinavi\'na girecek.

-Meslek lisesi ogrencileri de genel lise ogrencileri ile ayni sartlarda sinava girecek. 2 yillik Meslek Yuksek Okullari\'na sinavsiz gecis hakki kaldirilacagindan meslek liseliler \'Temel\' duzeydeki sinavin ardindan puanlarina gore 2 yillik fakultelere de yonelebilecek.

-4 yilliga gitmek isteyen meslek lisesi ogrencilerinin onu de kapanmayacak. Meslek liseliler, 4 teste girerek mezun olduklari alan disinda istedikleri bolumlere yerlesebilecek.

Ornegin, bir teknik lise makine, motor gibi bolum ogrencisi, 2 yillik okumak isterse sadece \'Temel\' duzey sinavina girip universiteye yerlesebilecek. 4 yillik bolume gitmek isterse 2\'nci asama sinava girecek. Hangi bolumu okumak istiyorsa o bolumle ilgili belirlenen testi cozecek. Isterse 4 testi de cozup bolum hakkini artiracak.

Imam hatip lisesi ogrencileri de istedikleri bolume istedikleri testi alarak gitme hakkina sahip olacak. 28 Subat oncesi donemde imam hatip ogrencilerinin de arasinda oldugu meslek lisesi ogrencileri istedikleri alanlarda tercih yapabiliyordu.

2010\'A YETISIR

Sinavlar, iki haftaya yayilacakmis. Ilkine girenler, taban puani gectiklerinde 2. sinava da girme hakki kazanacakmis. Ogrenci, \'Ben Matematik ve Edebiyat testlerini yanitlayacagim\' diyebilecek. Bir baska ogrenci de \'Ben butun testlerde sansimi deneyecegim\' deme hakkina sahip olacak. Ama mantikli olan Fen bolumu mezunu bir ogrencinin Fen testini yanitlamasidir. Sozel bolum mezunu ogrenci, \'Ben Fen testini cozecegim\' derse o konuyu daha once ogrenmedigi icin sikinti yasayabilir. Ayrica bu sistemde ortaogretim basari puaninin sinav puanlarina belli bir sekilde eklenmesi gerekir ki o konu konusulmadi, o ayri bir boyutudur. Fakultelerin ihtiyaclarina gore cok sayida puan turu tanimlayabiliriz. Birisi mesela Fen testi icinde yer alan Kimya puanina daha agirlik verir, biri Fizik sorularina.

Yeni sistemle gireceklere kolay gelsin..

Ve bizler bu sene kazandik.. kazandik !..

Serhan

Bunun Dogrusu Nedir ?

Mesaj gönderen Serhan » Pzt Oca 19, 2009 1:21 pm

Bu demek oluyo ki ben ben bu yeni sistemdeki sinava mi girecem (kobay faresiyiz resmen yaa ilk oks bizde denendi yeni oss de bizde deneniyo ilk 4 yillik liseler gene bizde deneniyo ...

hiPoKoNdRiyAk

Bunun Dogrusu Nedir ?

Mesaj gönderen hiPoKoNdRiyAk » Pzt Oca 19, 2009 1:25 pm

Yuhh Serhan yuhh daha ne istiyorsunuz :D En cok meslek liselilerin isine yaradi istediginizi tercih edebileceksiniz daha ne.. Ayrica sizler degil bizler yani sizden 1 yas buyukler denek olarak kullanildi.. Sizler bizlerin devamisiniz.. 4 yilligin ilk mezunlari bile biziz..

Kazanamazsak bizim icin ayri sistem uygulamayacaklarmis..

der Nordostwind

Bunun Dogrusu Nedir ?

Mesaj gönderen der Nordostwind » Pzt Oca 19, 2009 3:04 pm

Kardes bizim donemde bu sistemde sinava giren donemdir. Oss ye calisirken onumuzde soru yoktu cozecek.soru sekli bilinmiyordu herkes farkli seyler soyluyordu .. hatta tercihler bile o kadar karismistiki anlataam. ornegin bana hoca dersanede Karsi yaz anca gelir dedi ben kafama gore yazdim 12. tercih olan aydin geldi. 290la marmaraya giren arkadaslarim var...
BU sistem yillardir boyle... ne olacak ki baska.. Avrupa gibi yuzlerce universite yokki.. oss yi kaldirmak herkes ister fakat baya bir universite yapmak, onlara is hazirlamak vs.... bunlar boyle uzar...

Allah yardimciniz olsun SERHAN kardesim baska diycek soz yok

Serhan

Bunun Dogrusu Nedir ?

Mesaj gönderen Serhan » Pzt Oca 19, 2009 3:16 pm

Valla oyle oldu en cok bizim isimize yaramis bu sistem gorucez bakalim bunu zaman gostericek

Allah hepimizin yardimcisi olsun...:):)