Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Evde kendi başına almanca öğrenmek

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
t.ozgur

Evde kendi başına almanca öğrenmek

Mesaj gönderen t.ozgur » Pzr Şub 12, 2017 7:51 pm

Merhaba arkadaşlar,ben yaz ayına kadar evde kendi başıma b1 seviyesine kadar gelmek istiyorum ama nasıl ilerliyeceğimi bilemiyorum. Böyle yapıp kendini geliştiren arkadaşlar varmı ? varsada hangi yoldan ilerlediler, hangi kaynak kullandılar, nasıl çalıştılar ?

rozva

Re: Evde kendi başına almanca öğrenmek

Mesaj gönderen rozva » Pzr Şub 12, 2017 9:21 pm

Ben öğrendim. Daha önceden Almanya’da 5.5 ay Erasmus yaptığım için biraz kulak dolgunluğum vardı ama dilin üzerine eğilmedim. En büyük pişmanlıklarımdan birisi de budur hatta. 3 yıl önceki o cehaletime hala anlam veremiyorum ya, neyse...
Lisanstan mezun olur olmaz “Almanya’da dil öğrenirim” diye düşünerekten dil kursu vizesine başvurdum ve haliyle red aldım. Asıl süreç bundan sonra başladı. Hemen kaynakları toparlayıp kendi kendime Almanca grameri çalışmaya başladım. Şu an hiçbir şekilde piyasada bulunmayan, Erk Güner isimli bir Almanca hocasının kendi imkanlarıyla hazırladığı “Deutsch für Türken” isimli muazzam bir kitap elime geçmişti. Bu kitaptan sıra sıra çalışmaya başladım. Bu kitapla paralel olarak faydalandığım ve piyasada bulabileceğin kitapları da şoyle sıralayabilirim:
- Fono Mektupla Öğretim Kurumu - Almanca 1-2-3-4-5-6 (İçeriği A1-A2 seviyesindedir. Sahaflardan edinilebilir).
- Hüseyin Arak - Temel Almanca A1 ve A2 (Hacettepe yayınlarından cıkan iki ciltlik dolu dolu bir kaynak. Goethe sınavına yönelik okuma parçaları ve kelime hazinesi bölümleri mevcut).
- Hüseyin Arak - Kelime Dağarcığını Geliştirme Rehberi
- Hilke Dreyer - Richard Schmitt - Lehr und Übungsbuch der Deutschen Grammatik (A2 - C1 arası gramer konularını kapsar. Mutlaka edinmelisin).
- Anne Buscha - Gisele Linthout - Das Mittelstufenbuch/Deutsch als Fremdsprache Teil 1

Ben genel olarak bunlardan faydalandım. Ancak başka kaynaklar tavsiye edebilecek arkadaşlar mutlaka vardır.
Bunun dışında Deutsche Wellenin Deutsch Lernen bölümundeki ayrı seviyelere yönelik okuma ve dinleme parçalarını, alıştırmalarını ve hatta dili öğrenmeye yönelik Jojo Sucht Das Glück dizisini tamamladım. Ancak soyle bir durum var ki, kendi kendine çalışarak okuma, dinleme ve yazma becerilerini geliştirebilsen bile konuşma için mutlaka özel ders veya kursa ihtiyacın olacaktır. Aksi takdirde Goethe veya diğer dil sınavlarının Sprechen bölümlerini geçemezsin. Ben şahsen özel ders almıştım.
Bu kendi kendine öğrenme sürecinin ilk 4 ayında kaynaklardan kendi kendime çalışmakla birlikte sonraki 3 ayda özel ders ile paralel olarak bireysel çalışmayı sürdürdüm. Toplamda B1 seviyesinin sonuna gelebilmem bu şekilde toplamda 7 ayımı aldı.

retro

Mesaj gönderen retro » Pzr Şub 12, 2017 11:07 pm

gecen mart a1 kursuna gittim goethede. yazin oturdum huseyin arakin a1 ve a2 kitaplarini cozdum. ve fono kendi kendine almanca kitabini bitirdim. kalktim goethede seviye tespit sinavina girdim ve a1 ciktim. oysa en az 3 ay calismistim. sinavda schreiben ve sprechen yaptik. oysa ben grammer kasmistim. o yuzden hicbirseye yaramadi. benim tavsiyem menschen gibi kitaplarla calisilmali kelimeleri ezberlenmeli ve redemitteller kullanilmaya calisilmali.

t.ozgur

Mesaj gönderen t.ozgur » Pzt Şub 13, 2017 2:00 am

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
rozva yazdı:Ben öğrendim. Daha önceden Almanya’da 5.5 ay Erasmus yaptığım için biraz kulak dolgunluğum vardı ama dilin üzerine eğilmedim. En büyük pişmanlıklarımdan birisi de budur hatta. 3 yıl önceki o cehaletime hala anlam veremiyorum ya, neyse...
Lisanstan mezun olur olmaz “Almanya’da dil öğrenirim” diye düşünerekten dil kursu vizesine başvurdum ve haliyle red aldım. Asıl süreç bundan sonra başladı. Hemen kaynakları toparlayıp kendi kendime Almanca grameri çalışmaya başladım. Şu an hiçbir şekilde piyasada bulunmayan, Erk Güner isimli bir Almanca hocasının kendi imkanlarıyla hazırladığı “Deutsch für Türken” isimli muazzam bir kitap elime geçmişti. Bu kitaptan sıra sıra çalışmaya başladım. Bu kitapla paralel olarak faydalandığım ve piyasada bulabileceğin kitapları da şoyle sıralayabilirim:
- Fono Mektupla Öğretim Kurumu - Almanca 1-2-3-4-5-6 (İçeriği A1-A2 seviyesindedir. Sahaflardan edinilebilir).
- Hüseyin Arak - Temel Almanca A1 ve A2 (Hacettepe yayınlarından cıkan iki ciltlik dolu dolu bir kaynak. Goethe sınavına yönelik okuma parçaları ve kelime hazinesi bölümleri mevcut).
- Hilke Dreyer - Richard Schmitt - Lehr und Übungsbuch der Deutschen Grammatik (A2 - C1 arası gramer konularını kapsar. Mutlaka edinmelisin).
- Anne Buscha - Gisele Linthout - Das Mittelstufenbuch/Deutsch als Fremdsprache Teil 1

Ben genel olarak bunlardan faydalandım. Ancak başka kaynaklar tavsiye edebilecek arkadaşlar mutlaka vardır.
Bunun dışında Deutsche Wellenin Deutsch Lernen bölümundeki ayrı seviyelere yönelik okuma ve dinleme parçalarını, alıştırmalarını ve hatta dili öğrenmeye yönelik Jojo Sucht Das Glück dizisini tamamladım. Ancak soyle bir durum var ki, kendi kendine çalışarak okuma, dinleme ve yazma becerilerini geliştirebilsen bile konuşma için mutlaka özel ders veya kursa ihtiyacın olacaktır. Aksi takdirde Goethe veya diğer dil sınavlarının Sprechen bölümlerini geçemezsin. Ben şahsen özel ders almıştım.
Bu kendi kendine öğrenme sürecinin ilk 4 ayında kaynaklardan kendi kendime çalışmakla birlikte sonraki 3 ayda özel ders ile paralel olarak bireysel çalışmayı sürdürdüm. Toplamda B1 seviyesinin sonuna gelebilmem bu şekilde toplamda 7 ayımı aldı.
///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
retro yazdı:gecen mart a1 kursuna gittim goethede. yazin oturdum huseyin arakin a1 ve a2 kitaplarini cozdum. ve fono kendi kendine almanca kitabini bitirdim. kalktim goethede seviye tespit sinavina girdim ve a1 ciktim. oysa en az 3 ay calismistim. sinavda schreiben ve sprechen yaptik. oysa ben grammer kasmistim. o yuzden hicbirseye yaramadi. benim tavsiyem menschen gibi kitaplarla calisilmali kelimeleri ezberlenmeli ve redemitteller kullanilmaya calisilmali.

Cevap verdiğiniz için teşekkürler. Bu dedğiniz kitaplara bakacağım ama bende şu an şöyle bir durum var ilk domino taşına nasıl vuracağımı bilmiyorum. Onun içinde nereden başlayıp nasıl devam ediceğimide... sizce bunun için nasıl bir yol izlemeliyim ?

t.ozgur

Mesaj gönderen t.ozgur » Sal Şub 14, 2017 11:41 pm

Biraz da araştırma yaptım fononun almanca eğitim seti gözüme güzel geldi sizce nasıl ?

maploping

Mesaj gönderen maploping » Çrş Şub 15, 2017 12:10 am

Ben bunu http://www.kisa.link/E8Q kullanıyorum ve gayet memnunum. Konu anlatımında ve Almanca bölümlerde yapılan yazım ve imla yanlışları hariç gayet iyi bir kaynak ki bu yanlışlar da öyle çok değil, binde bir karşıma çıkıyor.

Lopster

Mesaj gönderen Lopster » Çrş Şub 15, 2017 7:02 pm

rozva yazdı:Ben öğrendim. Daha önceden Almanya’da 5.5 ay Erasmus yaptığım için biraz kulak dolgunluğum vardı ama dilin üzerine eğilmedim. En büyük pişmanlıklarımdan birisi de budur hatta. 3 yıl önceki o cehaletime hala anlam veremiyorum ya, neyse...

Merhabalar,erk günerin kitabını şu an bulmamızın imkanı yok mudur,kendisiyle iletişime geçsek yardımcı olur mu.Bana da çok acil sağlam bir kaynak lazım :oops: :cry:

rozva

Mesaj gönderen rozva » Çrş Şub 15, 2017 9:25 pm

Lopster yazdı:Merhabalar,erk günerin kitabını şu an bulmamızın imkanı yok mudur,kendisiyle iletişime geçsek yardımcı olur mu.Bana da çok acil sağlam bir kaynak lazım :oops: :cry:
Malesef. Ben de Almanya’daki akrabalarımdan edinmiştim. Erk Güner, 70’li yıllarda Almanya’ya misafir işçi (gastarbeiter) olarak gelen Türk vatandaşları için Berlin’de bir kurs açmış. Kardeşi vefat edince de kendisi ortadan kaybolmuş. Bahsettiğim kitap da bu kursta ders kitabı olarak okutulan kitap. Düşün yani kitap daktilo ile yazılıp çoğaltılmış o derece. Kitaba ulaşmanın tek yolu benim taratıp pdf dosyasını burada paylasmam. Bos vaktim oldugunda taratsam cok kisiye faydasi olur aslinda.

t.ozgur

Mesaj gönderen t.ozgur » Prş Şub 16, 2017 6:36 pm

rozva yazdı:Malesef. Ben de Almanya’daki akrabalarımdan edinmiştim. Erk Güner, 70’li yıllarda Almanya’ya misafir işçi (gastarbeiter) olarak gelen Türk vatandaşları için Berlin’de bir kurs açmış. Kardeşi vefat edince de kendisi ortadan kaybolmuş. Bahsettiğim kitap da bu kursta ders kitabı olarak okutulan kitap. Düşün yani kitap daktilo ile yazılıp çoğaltılmış o derece. Kitaba ulaşmanın tek yolu benim taratıp pdf dosyasını burada paylasmam. Bos vaktim oldugunda taratsam cok kisiye faydasi olur aslinda.
Başka böyle bildiğiniz kaliteli yazar varmı?

rozva

Mesaj gönderen rozva » Prş Şub 16, 2017 7:37 pm

rozva yazdı:Malesef. Ben de Almanya’daki akrabalarımdan edinmiştim. Erk Güner, 70’li yıllarda Almanya’ya misafir işçi (gastarbeiter) olarak gelen Türk vatandaşları için Berlin’de bir kurs açmış. Kardeşi vefat edince de kendisi ortadan kaybolmuş. Bahsettiğim kitap da bu kursta ders kitabı olarak okutulan kitap. Düşün yani kitap daktilo ile yazılıp çoğaltılmış o derece. Kitaba ulaşmanın tek yolu benim taratıp pdf dosyasını burada paylasmam. Bos vaktim oldugunda taratsam cok kisiye faydasi olur aslinda.
Ekşideki şu girdiyi mutlaka inceleyin. Yazının ilk kısmında arkadaşın bahsettiği kitaplar da çok sağlamdır.

https://eksisozluk.com/entry/64615470

t.ozgur

Mesaj gönderen t.ozgur » Cum Şub 17, 2017 7:53 pm

rozva yazdı:Ekşideki şu girdiyi mutlaka inceleyin. Yazının ilk kısmında arkadaşın bahsettiği kitaplar da çok sağlamdır.

https://eksisozluk.com/entry/64615470

Yazının ilk kısmında "Grammatik aktiv" diye bir kitaptan bahsetmiş yeni başlıyanlar için ama kitap almanca peki nasıl öğrenicez bu kitaptan zaten almanca öğrenmeye çalışıyoruz nasıl öğrenebilirizki :?:

rozva

Mesaj gönderen rozva » Cmt Şub 18, 2017 1:05 am

t.ozgur yazdı:Yazının ilk kısmında "Grammatik aktiv" diye bir kitaptan bahsetmiş yeni başlıyanlar için ama kitap almanca peki nasıl öğrenicez bu kitaptan zaten almanca öğrenmeye çalışıyoruz nasıl öğrenebilirizki :?:
Almanca gramerini Almanca bir kitaptan çalışmak sizin için bir sonraki aşama olmalı. Dilin temel gramer kurallarını en az 3-4 ay boyunca Türkçe kaynaklardan öğrenmeniz sizin için faydalı olur. Tabii bu durum kendi kendine Almanca öğrenenler için geçerli. Yoksa dile sıfırdan başlamak suretiyle Almanya’da kursa gidenler, başlangıçta hiç anlayamasa dahi maruz kala kala öğrenmek durumundalar ve öğreniyorlar da.

bers

Mesaj gönderen bers » Çrş Haz 14, 2017 1:45 pm

rozva yazdı: Çrş Şub 15, 2017 9:25 pm Malesef. Ben de Almanya’daki akrabalarımdan edinmiştim. Erk Güner, 70’li yıllarda Almanya’ya misafir işçi (gastarbeiter) olarak gelen Türk vatandaşları için Berlin’de bir kurs açmış. Kardeşi vefat edince de kendisi ortadan kaybolmuş. Bahsettiğim kitap da bu kursta ders kitabı olarak okutulan kitap. Düşün yani kitap daktilo ile yazılıp çoğaltılmış o derece. Kitaba ulaşmanın tek yolu benim taratıp pdf dosyasını burada paylasmam. Bos vaktim oldugunda taratsam cok kisiye faydasi olur aslinda.
Merhabalar, Gerçekten taratıp atarsanız çok faydası olacaktır.

Zaxiss

Mesaj gönderen Zaxiss » Pzt Kas 12, 2018 11:50 pm

Rozva mümkünde kitabı pdf yaparmısın

güll

Mesaj gönderen güll » Pzt Kas 26, 2018 12:14 pm

merhaba ben evde çalışırken bana çok yardımcı olan bikaç siteyi eklemiştim bi bak istersen kulak aşinalığına telaffuzu öğrenmeme çok yardımcı olmuştu
viewtopic.php?f=7&t=11714&p=130688#p130688

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Kas 26, 2018 6:28 pm

Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com