Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize için şansım ve genel sorular

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
enes0

Vize için şansım ve genel sorular

Mesaj gönderen enes0 » Pzt Oca 16, 2017 9:29 pm

Herkese merhaba, forumu aylardır takip etmeme rağmen henüz kayıt olabildim. 12. sınıf öğrencisiyim, ciddi bir şekilde Almanya'da üniversite düşünüyorum. Başvuru sürecinde ise yine buranın danışmanlığını almayı düşünüyorum. Forumun altını üstüne getirdim denebilir merakımdan dolayı. Ama yine de sormam gereken bir kaç soru olduğunu farkettim. Yardımcı olabileceklere çok teşekkürler.

1- Lise ortalamam 85 civarı olacak. LYS puanım da ortalama TM-1'den ilk 15000'e, MF4'ten 35-40 bine girebilecek seviyede olacak. Almanca bilgim -doğru bir kaynak olmasa da- internetten çözdüğüm örnek testlere göre A2 seviyelerinde. Lisede de ilgiliydim Almanca'ya. İngilizce bilgim ise yabancı birisiyle anlaşmaya, sohbet etmeye yetecek kadar. Makaleleri, yazıları, forumları anlayıp yorumlayıp cevaplayabiliyorum. Kısmetse vize çıkıp da oraya gittiğimde hayatımı Almanca'yı sökene kadar günlük Almanca kalıplar ile ve geri kalan kısımda İngilizce ile devam ettirmek istiyorum. Rahat bir insanım, konuşkan ve sempatik olduğumu da söylerler. Resmi işler sırasında ne gevşek ne de aşırı sıkı bir tutumum vardır. (Bu yaşına kadar kaç resmi işim olduysa...) Ben Almanya'da hem dili kavrayacağımı hem de okuduğum bölümden güzelce mezun olabileceğimi biliyorum, kendime güveniyorum. Fakat konsolosluğu ve gerekli birimleri buna inandırmam mesele. Şu şartlar altında resmi bir dil seviyem olmadan vize başvurusunda başarısız olma ihtimalim var mıdır diğer şartları olumlu düşündüğümüzde? Eğer dilin yoksa göndermezler derseniz -bulunduğum şehirde dil kursu pek olmasa da- kursa başlayabilirim, maliyeti hoş olmayacak ama eğitime giden para her zaman geri döner. Herkese ''B1'i Türkiye'de Öğren'' demişler fakat ben Almanya'da çok çok daha çabuk öğrenebileceğimi düşünüyorum.

2- Örneğin bir seviyeye kadar kursa gittim veya özel ders aldım. Mesela Amerikan Kültür Merkezi tanınan bir kurum genel olarak. Almanca ders verdiklerini söyledir bana. Bu kurumdan ders almaya başlasam, günlük ve verimli çalışmayla yaklaşık 3.5-4 ay sonunda ne kadar bir seviyeye gelebilirim? Buna ek olarak bu seviyemi kesinlikle ama kesinlikle Goethe tarzı sınavlara girerek kanıtlamam mı gerekir yoksa vize başvurusu sırasında görevliye bunu aktarsam, o da test etse olmaz mı? 300-400 Türk Lirası civarı sınav ücretleri de gözümü korkutuyor. İlla gerekiyorsa yapacak bir şey yok tabii ki.

3-Uygulamalı bilimlerde Mühendislik veya Ekonomi, İşletme tarzı bölümleri okumayı istiyorum. Almanya'da (kendimi de yeterli derecede geliştirdiğimi varsayarsak) mezun olduğumda iş bulma imkanım yüksek olur değil mi? Forumda sayısal bölümlerin sözellere göre daha fazla iş imkanına sahip olduğunu okumuştum ama Almanya seviyesinde, şaheserleri yaratacak kadar iyi bir eğitime ne kadar dayanabilirim bilmiyorum. Fizik konusunda sıkıntı yok ama Matematiğin ileri seviyesi gözümü korkutuyor. Bu yüzden ikinci hayalim Ekonomi, İşletme gibi bölümlere yönelmiştim. İlgim aşırı var mühendisliklere, özellikle Otomotive. Çalışıp yapabilirsin, Ekonomi veya İşletme mezunu olmaktan çok çok daha iyidir mühendis mezunu olmak derseniz sonuna kadar mühendislik okumaya varım ben.

enes0

Re: Vize için şansım ve genel sorular

Mesaj gönderen enes0 » Cum Oca 20, 2017 4:54 pm

4. sorumu da eklemek istiyorum.

Lisede Almanca dersi almıştım çoğu kişi gibi. Derslere de baya ilgiliydim ve notlarım da iyiydi. İlk 3 yıl devlet okulundaydım. Lise süresince Almanca dersi aldığımı ve başarıyla geçtiğimi belgelemem vize konusunda veya okullardan kabul alırken bana bir katkı sağlar mı? Yoksa geçersiz mi sayılıyor? Sonuçta devletin bir kurumundan alınan dersler. Ve de eğer mezun olmayı başarmışsam bu dersi de başarıyla geçmişim demektir teoride. Cevaplarınızı sabırsızlıkla bekliyorum :)

duisburger

Mesaj gönderen duisburger » Pzt Oca 23, 2017 9:43 am

Okurken boguldugum, acaba nereye baglayacak diye anlamaya calistigim sorularindan sadece tekine cevap verebiliriz: 3-4 ayda a2.1 falan olur almanca seviyen. Is bulma sansin veya vize sansin icin kimse net bisey söyleyemez.

enes0

Mesaj gönderen enes0 » Pzt Oca 23, 2017 10:20 am

duisburger yazdı:Okurken boguldugum, acaba nereye baglayacak diye anlamaya calistigim sorularindan sadece tekine cevap verebiliriz: 3-4 ayda a2.1 falan olur almanca seviyen. Is bulma sansin veya vize sansin icin kimse net bisey söyleyemez.
Farkındayım yazımın uzun olduğunun. Ama bazıları gibi öylesine sorduğumu, oradaki amacımın partilemek olduğunu falan sanmamaniz için biraz da uzun tuttum aslında. Niyetim ciddi yani :) Cevap için teşekkürler. Sanırım bir dil sınavına girmeliyim. Ennn azından A1 alacağımı düşünüyorum. Dil sınavına girmek için kurs almış olma şartı yok değil mı?

duisburger

Mesaj gönderen duisburger » Pzt Oca 30, 2017 2:16 am

Hayir öyle bir sart yok.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzt Oca 30, 2017 8:13 am

enes0 yazdı:Farkındayım yazımın uzun olduğunun. Ama bazıları gibi öylesine sorduğumu, oradaki amacımın partilemek olduğunu falan sanmamaniz için biraz da uzun tuttum aslında. Niyetim ciddi yani :) Cevap için teşekkürler. Sanırım bir dil sınavına girmeliyim. Ennn azından A1 alacağımı düşünüyorum. Dil sınavına girmek için kurs almış olma şartı yok değil mı?

Baba: sen kimsin lan? napiyorsun kizimin yaninda?
Eleman: Efendim, ben kizinizi seviyorum, niyetim ciddi

bu replik geldi nedense aklima :) hayir sinava direk girebilmen gerekir aslinda. Telc sinav ve kayit merkezlerini ara intrnette. Goethe zorunlulugu yok, Telc de ayni sekilde gecerli ve daha ucuza gelebilir. bi kontrol et.

retro

Mesaj gönderen retro » Pzt Oca 30, 2017 3:25 pm

Tek diyecegim 300-400tl sinav ucreti gozunu korkutuyorsa is ciddiye binince ulser gastrit ne varsa olursun. Almanyaya bi kargo 100tl bi sayfa tercume zart zurt 100tl

enes0

Mesaj gönderen enes0 » Sal Oca 31, 2017 11:47 pm

retro yazdı:Tek diyecegim 300-400tl sinav ucreti gozunu korkutuyorsa is ciddiye binince ulser gastrit ne varsa olursun. Almanyaya bi kargo 100tl bi sayfa tercume zart zurt 100tl
Farkındayım, euro'nun hali belli zaten ilk başta. Benim söylemek istediğim zaten Türkiye'de üç kuruşu düşünen, mutsuz, güvensiz insanlarız. Giderken bile vergidir sınavdır ekstra masrafı çıkıyor. Gidene kadar her ama her masrafı düşünüp hesap yapmak zorundayım. Bahsettiğiniz fiyatlardan da haberdarım. Yorumunuz için teşekkürler, bu işin maddi yükünü biliyorum.

Diğer yorumlar için de teşekkürler.