Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Anmeldung+Ogrenci Dosyasi(Berlin)

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
guneys

Mesaj gönderen guneys » Cum Tem 29, 2016 6:36 pm

Ilk defa anmeldung islemi yaptiracagim. Pasaportumun ustunde baska bir sehir yaziyor. Oturumu oradan almam lazim zaten. Ancak oturumu alana kadar (6 ay) "genel saglik sigortasi prim borcu" cikmasini engellemek ve askerlik tecili icin anmeldung sonrasi egitim ataseliginde dosya actirmam lazim. Dil kursu suresince de ogrenci dosyasi aciliyor okudugum kadariyla.

Merak ettigim konu ilk anmeldung icin bile olsa,basvuru yaptigimda pasaportumun ustunde yazan yabancilar subesine bilgi verilip dosyalarim mi isteniyor. Bir arkadas vardi farkli bir yerden oturum basvurusu yaptigi icin basi agriyan. Buna anmeldung sirasinda da dikkat ediliyor mu?

Bir de son zamanlarda Berlin`de anmeldung yaptiran var mi? Rathaus mu Auslandbehorde´den mi randevu almak gerekiyor. Untermietvertag kabul ediliyor mu? Ve "meldebeschenigung" hemen o gun veriliyor mu? Ayrica Turk konsoloslugunda islem yapmak icin de randevu almak gerekiyor mu?

Berlin olmasi onemli degil bu konularda tecrubesi olanlarin tavsiyelerine acigim

sorantobias

Mesaj gönderen sorantobias » Cum Tem 29, 2016 11:56 pm

Merhaba Guneys,

Anmeldung icin bir Burgeramt\'a basvurman gerekiyor. Sana tavsiyem oncelikle telefonla Berlin Burgeramt\'lardan randevu (termin) alman ve randevu zamaninda gitmendir.

Untermietvertrag kabul ediliyor fakat gecen Kasim ayindan itibaren yeni bir uygulama getirildi ve bu evde kaldigina dair ev sahibinden/mietvertrag uzerine olan kisiden imzali bir form getirmen gerekmektedir. (Adi sudur: Muster: Einzugsbestaetigung des Wohnungsgebers (Vermieter))

Meldebescheinigung gerekli belgeler hazirsa hemen randevu sirasinda verilmektedir.

Dikkat etmen gereken husus ise Auslanderbehorde ve konsolosluk bu meldebescheinigung olmadan islem yapmamaktadir. Bundan dolayi once sehre kaydini yaptirmani tavsiye ederim.

Kayit ile ilgili detayli bilgiye ve formlara su linkten ulasabilirsin: https://service.berlin.de/dienstleistung/120686/

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Tem 30, 2016 2:06 am

Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

guneys

Mesaj gönderen guneys » Cmt Tem 30, 2016 2:26 am

Cevaplariniz icin tesekkurler. Form pdf hali internette varmis, bu iyi. Benim merak ettigim sey asil su; pasaportumun ustunde universitenin oldugu sehir belirtilmis. Ben anmeldung islemi icin burgeramt"a basvuru yaptigimda burgeramt kaydimin oldugu auslandbehordeye haber veriyor mu?

yasal acidan problem olusmamasi icin dikkatli dvranmaya calisiyorum, bunu ogrenmek benim icin onemli bu yuzden, tesekkurler tekrar

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzr Eki 09, 2016 1:54 pm

guneys bu konuda sana pek yardimci olamam. bilgim yok pek. Physiker in gonderdigi linkteki aciklamalari dikkate almani tavsiye ederim.

informatik alaninda masterda hangi dersler var bilmem ama elektronik mezunuysan mikrocip programlama uzerinde gideceksin demektir, benim alanim yazilim muhendisligi. o alani bilmem pek :)

guneys

Mesaj gönderen guneys » Pzr Eki 09, 2016 11:57 pm

Cevap icin tesekkur ederim. Universite kabulu oldugu icin farkli sehirde oturum basvurusu yapmak bir sorun olusturmayacak gibi. Umarim oyle olur :)