Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Mezun olduktan sonra

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
mirfaelltnichtsein

Mezun olduktan sonra

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Cmt Şub 18, 2017 10:09 pm

Merhaba,
Dün yabancı bir sitede mezuniyetten sonra Almanya'da kalkmakla ilgili bir yazı okudum Avrupa Birliği vatandaşı olmayanlar için. Dediklerine göre mezun olduktan sonra verilen 18 ayda iş bulduktan sonra yabancılar ofisinde gittiğiniz kişiye bağlıymış her şey, tüm kabul edip etmeme yetkisi ondaymış. Genelde iki şeye bakıyorlarmış, okuduğun/iş bulduğun alanın Almanya'da geçerliliği ve bu işi yapacak Alman olup olmadığı. Bazıları "Resmiyette bunlar önemli ama her görevli bunlara dikkat etmiyor genelde senin Almanya'ya uyum sağlayıp sağlayamayacağına bakıyorlar ya da iş bulduğun yere" falan demiş ama ne kadar doğru bilmiyorum. Şu "Bu işi yapacak Alman olmamalı" kısmı bayağı korkutucu. Ciddi ciddi okul araştırıp okumaya gitmeyi düşünüyorken bu bilgileri öğrenince korktum açıkçası çünkü kalamadıktan sonra orada okumamın bir anlamı yok benim için. Bu konuda tecrübesi veya bilgisi olan arkadaşlar bilgi verirse sevinirim.

Kullanıcı avatarı
welly275

Re: Mezun olduktan sonra

Mesaj gönderen welly275 » Cmt Şub 18, 2017 10:57 pm

yeni mezun ve tüm oturum islemlerini halletmis biri olarak, bu anlatilanlarin pek dogruyu yansitmadigini söyleyebilirim. Yasal olarak 18 ay is arama vizesi alma hakkin var. eger isin hazirsa buna gerek olmadan direk calisma oturumu alirsin. her iki oturum türünde de tam zamanli calisma izni mevcut. fakat is arama bitirdigin bölümle alakali is bulamadigin takdirde uzatilmaz.

bitirdigin bölümle buldugun is yerindeki pozisyonunun ayni alanda olmasi gerekir. bunun icin is sözlesmen genelde yeterli. eger orda aciklama yoksa senden ekstra is yerinden pozisyonunun tanimi icin belgr istenir. eger ayni degilse memur uzatmayi yapmaz

mirfaelltnichtsein

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Cmt Şub 18, 2017 11:26 pm

welly275 yazdı:yeni mezun ve tüm oturum islemlerini halletmis biri olarak, bu anlatilanlarin pek dogruyu yansitmadigini söyleyebilirim. Yasal olarak 18 ay is arama vizesi alma hakkin var. eger isin hazirsa buna gerek olmadan direk calisma oturumu alirsin. her iki oturum türünde de tam zamanli calisma izni mevcut. fakat is arama bitirdigin bölümle alakali is bulamadigin takdirde uzatilmaz.

bitirdigin bölümle buldugun is yerindeki pozisyonunun ayni alanda olmasi gerekir. bunun icin is sözlesmen genelde yeterli. eger orda aciklama yoksa senden ekstra is yerinden pozisyonunun tanimi icin belgr istenir. eger ayni degilse memur uzatmayi yapmaz
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Zaten okuyacağım alanla ilgili bir iş bulmayı planlıyorum ama dediğim gibi o "Almanların yapamadığı bir iş olması lazım" kısmı canımı sıkmıştı. O alanda çalışacak Alman varsa zaten EU vatandaşı olmayan bir yabancıya oturum vermeyebilirler tarzı yorumlar görmüştüm çünkü yabancı sitelerde.
Bir de daha sonrası hakkında bilginiz var mı? Mezun olduk, 18 aylık iş arama vizesi süresinde alanımızla ilgili bir iş bulduk ve oturumu uzattık, sonrası nasıl oluyor? O işte kalmak zorunda mıyız? Çıkarsak oturum iptal mi oluyor?

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzr Şub 19, 2017 1:50 am

verilen calisma oturumu is yeri ve pozisyonla baglantili. eger sinirsiz is sözlesmesi imzaladiysan genelde 3 senelik oturum aliyosun. is yerinde ve pozisyonunda degisiklik oldugunda, ki genelde pozisyon kagit üzerinde degismez, bunu yabancilar dairesine bildirmen ve oturumu ona göre güncelletmen gerekir.

bu oturma iznini(Aufenthaltserlaubnis) aldiktan 2 sene sonra da sinirsiz yerlesme iznine(Niederlassungserlaubnis) gecmis oluyosun.

mirfaelltnichtsein

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Pzr Şub 19, 2017 11:48 am

welly275 yazdı:verilen calisma oturumu is yeri ve pozisyonla baglantili. eger sinirsiz is sözlesmesi imzaladiysan genelde 3 senelik oturum aliyosun. is yerinde ve pozisyonunda degisiklik oldugunda, ki genelde pozisyon kagit üzerinde degismez, bunu yabancilar dairesine bildirmen ve oturumu ona göre güncelletmen gerekir.

bu oturma iznini(Aufenthaltserlaubnis) aldiktan 2 sene sonra da sinirsiz yerlesme iznine(Niederlassungserlaubnis) gecmis oluyosun.
Teşekkürler. Peki başıma talihsiz şeyler gelirse ve Aufenthaltserlaubnisin bağlantılı olduğu iş yerinden çıkarsam ya da çıkarılırsam direkt Türkiye'ye mi gelmem gerekecek? Yoksa orada kalıp başka bir iş arama şansım olacak mı?

capsaicin

Mesaj gönderen capsaicin » Pzr Şub 19, 2017 4:06 pm

takip. hatta benim de bir sorum olacak.

almanya'da eğitimi tamamladık, işe girdik. peki askerlik ne olacak? işçi oturumu alacağımız için tecil hakkımız mı oluyor? bir diğer soru da 1.5 yıl iş arama vizesiyle askerlik tecil ettirilebiliyor mu?

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzr Şub 19, 2017 6:30 pm

mirfaelltnichtsein yazdı:Teşekkürler. Peki başıma talihsiz şeyler gelirse ve Aufenthaltserlaubnisin bağlantılı olduğu iş yerinden çıkarsam ya da çıkarılırsam direkt Türkiye'ye mi gelmem gerekecek? Yoksa orada kalıp başka bir iş arama şansım olacak mı?
isten cikma veya cikarilma durumunda bildirmen yükümlülügün var. 1 2 sene sonra gidersen sorun yasarsin. fakat 1 2 aylik sürede sorun olacagini sanmam. bu sirada da yeni is bulursun diye düsünüyorum. zaten daha uzun sürerse maddi sikinti yasarsin.

diyelim ki daha uzun sürdü bu durumda gidip yabancilar dairesiyle görüsmeni tavsiye ederim. 3 ay kadar süre verebilirler yeni is bulman icin.
capsaicin yazdı:takip. hatta benim de bir sorum olacak.

almanya'da eğitimi tamamladık, işe girdik. peki askerlik ne olacak? işçi oturumu alacağımız için tecil hakkımız mı oluyor? bir diğer soru da 1.5 yıl iş arama vizesiyle askerlik tecil ettirilebiliyor mu?
calisan oturumuna sahip oldugunda ister tecilli ister bakaya ister de yoklama kacagi ol farketmez, tecil ediliyo. tecil süresi ilk asamada sinirsiz oturumun yoksa oturum süresi kadar oluyo. sinirsizsa 38e kadar tecil ediliyo.

sahsi kanaatim is arama oturumuyla tecil etmezler. isci vs diye tanimi var yasada. is arama oturumu bu tanima uymuyo. kesin cevabi türk konsoloslugundan alirsin.

capsaicin

Mesaj gönderen capsaicin » Pzr Şub 19, 2017 6:51 pm

cevap için teşekkür ederim.

cglryvz

Mesaj gönderen cglryvz » Pzt Şub 05, 2018 4:18 am

bende bu ay icerisinde is arama vizesi alacagim lisans egitimim bittigi icin parttime isde calisiyor olsanda is yerinden calisiyor diye aldigin belgede tecil islemi icin yeterli olmaz mi ?

pia

Mesaj gönderen pia » Sal Mar 06, 2018 5:47 pm

welly275 yazdı: Cmt Şub 18, 2017 10:57 pm yeni mezun ve tüm oturum islemlerini halletmis biri olarak, bu anlatilanlarin pek dogruyu yansitmadigini söyleyebilirim. Yasal olarak 18 ay is arama vizesi alma hakkin var. eger isin hazirsa buna gerek olmadan direk calisma oturumu alirsin. her iki oturum türünde de tam zamanli calisma izni mevcut. fakat is arama bitirdigin bölümle alakali is bulamadigin takdirde uzatilmaz.

Peki egitim suremizin sonunda oturum iznimizde bitiyorsa, yenisini is evraklariyla basvurarak mi almaliyiz? Yoksa yine ayni sekilde mi oturum izni icin basvuracagiz sigorta, bloke hesap gibi. Daha once bazi sirketlerin sponsor oldugunu duymustum vize basvurusu icin bu konu hakkinda fikri olan?

Ayrica, benim bulundugum sehirde oturum kartinin gelmesi neredeyse 2 ay suruyordu, is olayi icin de ayni sey gecerli midir? Bu durumda diyelim ki Kasim ayinda is bulsam bile Ocaktan once baslayamam ve bu is verenlerin ne kadar isine gelir bilmedim :/

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Sal Mar 06, 2018 10:07 pm

egitim sonrasinda yani oturum bittikten ne kadar süre sonra ise baslayacagina bagli. eger is kontratin hazirsa ve egitim bittikten 1-2 ay sonra basliyosan sorun olmaz. en azindan bende sorun olmadi. gider is kontrati, diploman ve diger belgelerle basvurur uzatirsin oturumunu. kisa süre varsa ve bitirdigin bölümle alakali is bulduysan gecerli.

bölümünle alakali is bulmadiysan ama hemen basliyosan yine aynisi gecerli ama alacagin oturum is arama oturumu olur.

uzun süre varsa ya da is bulamadiysan daha, sana is arama oturumu verirler. bunun icin eger calismiyosan, maddi kanit isterler.

ise baslaman icin oturum kartinin gelmesi gerekmiyo. basvurdugun anda verilip verilmedigi belli olur. eger 2 ay sonra gel bu kagitls al derse oturumun var demektir.

deutschstudent

Mesaj gönderen deutschstudent » Sal Mar 20, 2018 11:47 pm

welly275 yazdı: Sal Mar 06, 2018 10:07 pm egitim sonrasinda yani oturum bittikten ne kadar süre sonra ise baslayacagina bagli. eger is kontratin hazirsa ve egitim bittikten 1-2 ay sonra basliyosan sorun olmaz. en azindan bende sorun olmadi. gider is kontrati, diploman ve diger belgelerle basvurur uzatirsin oturumunu. kisa süre varsa ve bitirdigin bölümle alakali is bulduysan gecerli.

bölümünle alakali is bulmadiysan ama hemen basliyosan yine aynisi gecerli ama alacagin oturum is arama oturumu olur.

uzun süre varsa ya da is bulamadiysan daha, sana is arama oturumu verirler. bunun icin eger calismiyosan, maddi kanit isterler.

ise baslaman icin oturum kartinin gelmesi gerekmiyo. basvurdugun anda verilip verilmedigi belli olur. eger 2 ay sonra gel bu kagitls al derse oturumun var demektir.
Merhaba ben şu anda Türkiye de Psikoloji 4. Sınıf öğrencisiyim.Almanya da Master yapıp orada kalmak istiyorum.Masterdan sonra iş bulamam ihtimalim sizce yüzde kaç?Şu anki ortalamam 3,60

duisburger

Mesaj gönderen duisburger » Çrş Mar 21, 2018 12:37 am

%68,24

Muriel

Mesaj gönderen Muriel » Çrş Mar 21, 2018 12:47 am

78,1785%

deutschstudent

Mesaj gönderen deutschstudent » Çrş Mar 21, 2018 2:49 pm

duisburger yazdı: Çrş Mar 21, 2018 12:37 am%68,24
Hocam %31,76 ihtimali nerden kırdınız?

deutschstudent

Mesaj gönderen deutschstudent » Çrş Mar 21, 2018 2:53 pm

Arkadaşlar konuya hakim olmadığımızdan dolayı soru soruyoruz.Yardımcı olabilecek arkadaşlar “dostum şu sebepten dolayı kalamazsın veya kalırsın” şeklinde cevap verirse sevinirim.

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Çrş Mar 21, 2018 3:44 pm

deutschstudent yazdı: Çrş Mar 21, 2018 2:53 pm Arkadaşlar konuya hakim olmadığımızdan dolayı soru soruyoruz.Yardımcı olabilecek arkadaşlar “dostum şu sebepten dolayı kalamazsın veya kalırsın” şeklinde cevap verirse sevinirim.
ya arkadas sen de öyle bir soru sormussun ki ama verilen cevaplar yeri desem olur yani :D kalirsin zaten mezuniyetten sonra sana 18 ay hak taniniyor eger bölümünle ilgili is bulabilirsen kalabilirsin yoksa dönersin ama % kac is bulurum demek pek mantikli degil bunu buraya soracagina internetten is ilanlarina bak ( bunun icin belli bir site bilmiyorum bilenler vardir ama googleye yazsanda cikar ) ne var ne yok
Arkadaslar ben erkegim =)

deutschstudent

Mesaj gönderen deutschstudent » Çrş Mar 21, 2018 5:20 pm

kiss25 yazdı: Çrş Mar 21, 2018 3:44 pm ya arkadas sen de öyle bir soru sormussun ki ama verilen cevaplar yeri desem olur yani :D kalirsin zaten mezuniyetten sonra sana 18 ay hak taniniyor eger bölümünle ilgili is bulabilirsen kalabilirsin yoksa dönersin ama % kac is bulurum demek pek mantikli degil bunu buraya soracagina internetten is ilanlarina bak ( bunun icin belli bir site bilmiyorum bilenler vardir ama googleye yazsanda cikar ) ne var ne yok
Hocam istatistiksel bir rakam beklemiyorum.Beklediğim cevap kardeşim psikologların burda iş bulma olasılığı yüksek, psikologlara ihtiyaç var gibi bir cümle kurması yeterli.Konuyla ilgili tez yazmasını hesap yapması gerekmiyor.Bu kadar basit bir şey.Bilmiyorsa da cevap vermeden geçip gider.Sen bile bana onlardan daha fazla yardımcı oldun.Adam bana iş bulursun sıkıntı olmaz dediğin de ben illaki yüzdelik olarak söyle diye bir şey demeyeceğim.

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Çrş Mar 21, 2018 7:59 pm

deutschstudent yazdı: Çrş Mar 21, 2018 5:20 pm Hocam istatistiksel bir rakam beklemiyorum.Beklediğim cevap kardeşim psikologların burda iş bulma olasılığı yüksek, psikologlara ihtiyaç var gibi bir cümle kurması yeterli.Konuyla ilgili tez yazmasını hesap yapması gerekmiyor.Bu kadar basit bir şey.Bilmiyorsa da cevap vermeden geçip gider.Sen bile bana onlardan daha fazla yardımcı oldun.Adam bana iş bulursun sıkıntı olmaz dediğin de ben illaki yüzdelik olarak söyle diye bir şey demeyeceğim.
kardes dogru söylüyorsun ama forumda öyle insanlar varki öyle sorular soruyorlarki inanamazsin hal böyle olunca tabiri caizse kurunun yaninda yasta yaniyor forumda genelde sayisal bölümler icin gidiliyor veya isletme olabilir ama psikoloji görmedim gibi bir sey forumda bu konuda tecrübe sahibi olan en iyisi bence facebooktan veya linkedinden bu alanda almanyada calisan veya bu alanin icinde olan insanlardan bilgi almak
Arkadaslar ben erkegim =)

cglryvz

Mesaj gönderen cglryvz » Prş Nis 19, 2018 5:29 pm

Almanyada rahat is bulacagini düsünüyorum zira cok kafadan catlak var burda :) Bir ögrenci arkadasim siyirmisti ruh ve sinir hastaliklarindan hastanede yatmisti 6 ay ögrenci oldugumuz zamanlar.. Gerci kimsenin psikolijisi iyi oldugu söylenemez (ben dahil) öyle bir seni asagi ceker eger elinde iyi kartlarin yoksa ..
Düsüncen güzel master yapmak istiyorsun maddi gücünün iyiliginden daha cok manevi gücünün de iyi olmasi gerekiyor burda okumak icin sana 6 senelik tecrübelerimden bu sekilde yardimci olabilirim.
Tabi ki verdigim örnege baza almamak gerekir arastirip kendin görmen daha iyi olur senin icin.