Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Bulgar vatandaşı lise ve üniversite eğitimi

Foruma hosgeldin. Kendini bize tanitmaya ne dersin?
Hanifek

Bulgar vatandaşı lise ve üniversite eğitimi

Mesaj gönderen Hanifek » Pzt May 20, 2024 9:03 pm

Merhaba, öncelikle konu çok uzun,
Güzel sanatlar lisesinde 3.sınıfta okuyan bir kızımız var.
Anneden dolayı aynı zamanda Bulgar vatandaşı, anne bu sene Almanya ya yerleşti. Kızı da yanına almak istiyor fakat eğitim olayları kafaları karıştırdı.
İnternette araştırdığımızda almanyada lise mezunu olmak için abitur şartı var buda en az 3 yıl Almanya da lise eğitimi şartı var, burada son sene kalmışken dille birlikte 4 yıl lisenin uzaması akıl işi değil daha kolay bir çözümü var mı?
Burda güzel sanatlarda mezun olup tr de bir üniye yerleşip gitse burada güzel sanatlar okumasının orada güzel sanatlar fakültesine girmesinde bir artısı olur mu?
Yada üçüncü bir yol direk lise mezunu olarak gelse Bulgar vatandaşı olarak orada güzel sanatlara yerleşmesinin bir yolu var mı? Kızımız burda yks engeline takılmaktan korkuyor ama resim alanında yetenekli bir öğrenci lise ortalaması fena değil 80 civarı. İngilizcesi orta halli almanca başlangıç seviyesinde.
Tabi ki dil kursu gerekecek. Biz son sene için liseyi uzatmayı çok mantıksız görüyoruz orada lise mezunu olmak için abitur dışında bir seçenek varmı? Annenin oturumu olması Bulgar vatandaşı olması başka bir yol haritası çıkarır mı bilgisi olan, yada bilgisi olan birine yönlendirebilecek birileri çıkar ise çok seviniriz
Teşekkürler şimdiden

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Bulgar vatandaşı lise ve üniversite eğitimi

Mesaj gönderen Physiker » Çrş May 22, 2024 11:25 am

Merhaba, kizinizin Almanya da üniversite okuyabilmesi icin önce liseden mezun olup, YÖS veya YKS sinavlarindan birini kazanip, Almanya da ne okumak istiyorsa ayni veya yakin bir bölümü kazanmasi sart. Fakat güzel sanatlar lisesi mezunu oldugu icin direkt egitim hakki yine elde edemiyor ve Almanya da önce Studienkolleg denilen bir egitimi almasi gerekiyor. Veya Türkiye de kazandigi lisans bölümünde ilk 1 yili basarili bir sekilde okuyup bütün dersleri gecerse o zaman Studienkolleg yapmasi gerekmiyor. Studienkolleg ile ilgili ayrintili bilgiler asagidaki sayfada:

https://www.deutschstudent.com/portfoli ... ienkolleg/
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Mnrl89

Re: Bulgar vatandaşı lise ve üniversite eğitimi

Mesaj gönderen Mnrl89 » Çrş May 22, 2024 3:43 pm

Hanifek yazdı: Pzt May 20, 2024 9:03 pm Merhaba, öncelikle konu çok uzun,
Güzel sanatlar lisesinde 3.sınıfta okuyan bir kızımız var.
Anneden dolayı aynı zamanda Bulgar vatandaşı, anne bu sene Almanya ya yerleşti. Kızı da yanına almak istiyor fakat eğitim olayları kafaları karıştırdı.
İnternette araştırdığımızda almanyada lise mezunu olmak için abitur şartı var buda en az 3 yıl Almanya da lise eğitimi şartı var, burada son sene kalmışken dille birlikte 4 yıl lisenin uzaması akıl işi değil daha kolay bir çözümü var mı?
Burda güzel sanatlarda mezun olup tr de bir üniye yerleşip gitse burada güzel sanatlar okumasının orada güzel sanatlar fakültesine girmesinde bir artısı olur mu?
Yada üçüncü bir yol direk lise mezunu olarak gelse Bulgar vatandaşı olarak orada güzel sanatlara yerleşmesinin bir yolu var mı? Kızımız burda yks engeline takılmaktan korkuyor ama resim alanında yetenekli bir öğrenci lise ortalaması fena değil 80 civarı. İngilizcesi orta halli almanca başlangıç seviyesinde.
Tabi ki dil kursu gerekecek. Biz son sene için liseyi uzatmayı çok mantıksız görüyoruz orada lise mezunu olmak için abitur dışında bir seçenek varmı? Annenin oturumu olması Bulgar vatandaşı olması başka bir yol haritası çıkarır mı bilgisi olan, yada bilgisi olan birine yönlendirebilecek birileri çıkar ise çok seviniriz
Teşekkürler şimdiden
Benim bilidğim yabancı öğrencilerin sınavı çok basit, normal yks değil. Mantık soruları falan soruluyor, tabi sistem değişmediyse benim zamanımdan. Bu arada yetenek sınavıyla girilen bir sanat üniversitesi bulunabilir.