Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanyada felsefe okumak

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Pata Kata

Almanyada felsefe okumak

Mesaj gönderen Pata Kata » Cum Eyl 30, 2016 10:02 pm

Merhaba suanda 12.nci sinifim ve felsefe okumak istiyorum humboldt universitesinde fakat suan almancam 0 bu sene sonuna kadar en azindan a2 yapmak istiyorum.

Simdi asil korkum sundan dolayi felsefeyi turkce bile anlamak zorken hic bilmedigim dilde anlamaktan zorlanirmiyim ? Ve akademisyen olmak istiyorum daha sonra amerikaya , ingiltereye gitmek. Ve bu universitenin erasmus imkanalrinda oxford universitesi varmidir ? Siteden baktim ama disariya gidislerde hangi universiteler var bulamadim

sayko

Almanyada felsefe okumak

Mesaj gönderen sayko » Cmt Eki 01, 2016 12:15 am

Ilk sene Almanya\'da kurs gorursen ve daha sonra tahminimce okulun ilk senesi biraz zorlanabilirsin. Fakat bu tamamen senin performansina bagli. Cok cabalayan, seven, arastiran bi insansan zorlanmazsin.

Suradan gorulebilecegi uzere Amerika ya da Oxford ile erasmus anlasmasi yok: https://www.wiwi.hu-berlin.de/de/intern ... ad/partner

Serhan_

Almanyada felsefe okumak

Mesaj gönderen Serhan_ » Cmt Eki 01, 2016 2:44 am

Ahh ahh...
Sevgili Pata Kata

Senin bu yorumunu okuyunca 2008 yilinda, sitenin ilk kuruldugunda kurdugum hayallere benzer hayalleri gordum.
Lise 2 ye gidiyordum o zamanlar ve utopik hayallerim vardi.

Elbette guzel seyler, felsefe okumak, akademisyen olmak, -hele ki oxford gibi okullarda vs.

Ama oncelikle almanca gibi zor bir dili iyice anlayip, konusmak, yazmak ve kendini ifade etmek cok kolay seyler degil. Turkiyedeki sozel alan mantigi ile almanyadaki sozel alan mantigini birbirine karistirmamak gerek. Almanca ve felsefe birlikte cok korkunc duruyorlar. Turkiyede 24 yildir sanirsam felsefeci atanmiyor devlet kadrolarina ya da calisma alanlari oldukca kisitli.

Su soruyu sor kendine, lisede felsefe dersini turkce olarak ogrettikleri halde ne kadar anlayabildin?

Bence internetten arastirma yap bu konuda ve almanca felsefe alaninda yazilmis makaleler bul. Simdiki almanca bilginle ne kadar anlayabiliyorsun onu olc, tart...

Felsefe isinde kolay gelsin...:)
Expatrio Referans Linki
https://expatrio.com?p=deutschstudent

TransferGO Referans Linki
https://transfergo.sjv.io/zad7RM

sayko

Almanyada felsefe okumak

Mesaj gönderen sayko » Cmt Eki 01, 2016 9:13 am

Bu hayaller utopik degildir. Kisiden kisiye gore degisir durumlar. Lutfen onyargi ile birilerine engel olabileceginizi dusunun. Lisede ben kendi adima sordum ve Felsefe\'den korkmadigimi hatirladim. Herkes ayni derecede zorlanacak diye bir kaide yok.

Felsefe zaten zor ise Almanca\'daki zorlugu bir anlam teskil etmeyecektir. Eger bi cumleyi Turkce olarak anlamiyorsa kisi, varsin Almanca olarak da anlamasin. Tabi ki yine bu kisinin ne kadar kitap okumusluguna, olaylari nasil iliskilendirdigine, hayal dunyasina bagli.

Orn. "Ben eve gidiyorum" cumlesinin Almancasini bilmemek dili bilmemektir, o cumleyi algilayamamak degildir.

Kumarbaz

Almanyada felsefe okumak

Mesaj gönderen Kumarbaz » Cmt Eki 01, 2016 12:03 pm

Turkce, cumle kurulus yapisi bakimindan edilgen catili anlatimlar icin zor bir dildir. Bunun yaninda yeni sozcukler turetmede hantal ve durum anlatimlarinda kullanilan sozcuk hazinesi bakimindan da sig bir dildir. Bu yonleriyle felsefeyi Turkce dilinde anlamak ve anlatmak oldukca zordur. Boyle bakinca Tayyip Erdogan\'in "Turkce ile felsefe yapamazsiniz" lafi geliyor akla. Erdogan\'da alisik olundugu uzre bunu dusunerek soyledigini sanmiyorum ama soyle soylense belki biraz ici dolabilirdi: Iyi anlamak icin felsefi eserleri anadilinde okumak daha isabetli olacaktir. Freud, Nietzsche, Goethe hatta Kafka\'yi kendi dillerinde okumak cok daha kolaydir. Bu bir.

Yabanci dil beynin anlama yeterligini artirir. Calisma kapasitesini yukseltir. Kesinlikle ana dildeki hakimiyeti de pekistirir. Ikinci bir dilin beyin yapi ve calismasindaki etkilerini merak eden su yaziya bir goz atsin derim: http://www.egitimpedia.com/yabanci-dil- ... k-faydasi/.

Felsefeyi cok genc yaslarda ve Turkce gibi zor bir dilde anlamak kolay degildir. Universite yillarinda hem ilgi odakli, hem de verimli beyin etkinligi artacaktir. Bu yuzden felsefeyi Almanca dilinde okumak kesinlikle dogru karar. Yeterli cabayi gosterip dil hakimiyeti saglayabilirseniz neden olmasin? Eger bunu sizden once basaran bir kisi bile olmussa, siz neden yapamayacaksiniz?

Pata Kata

Almanyada felsefe okumak

Mesaj gönderen Pata Kata » Cmt Eki 01, 2016 12:49 pm

[quote]Serhan_ tarafindan yazilan metin:

Ahh ahh...
Sevgili Pata Kata

Senin bu yorumunu okuyunca 2008 yilinda, sitenin ilk kuruldugunda kurdugum hayallere benzer hayalleri gordum.
Lise 2 ye gidiyordum o zamanlar ve utopik hayallerim vardi.

Elbette guzel seyler, felsefe okumak, akademisyen olmak, -hele ki oxford gibi okullarda vs.

Ama oncelikle almanca gibi zor bir dili iyice anlayip, konusmak, yazmak ve kendini ifade etmek cok kolay seyler degil. Turkiyedeki sozel alan mantigi ile almanyadaki sozel alan mantigini birbirine karistirmamak gerek. Almanca ve felsefe birlikte cok korkunc duruyorlar. Turkiyede 24 yildir sanirsam felsefeci atanmiyor devlet kadrolarina ya da calisma alanlari oldukca kisitli.

Su soruyu sor kendine, lisede felsefe dersini turkce olarak ogrettikleri halde ne kadar anlayabildin?

Bence internetten arastirma yap bu konuda ve almanca felsefe alaninda yazilmis makaleler bul. Simdiki almanca bilginle ne kadar anlayabiliyorsun onu olc, tart...

Felsefe isinde kolay gelsin...:)[/quote]

Hocam ben sayisal siniftayim suanda fakat felsefe dersinde herseye yorum yapabilirim. Ve inanilmaz seviyorum yani beyin yormayi , dusuncelre dalmayi acikcasi suan almancam 0 ama gidene kadar a2 yapmak istiyorum goethe entsute baktim pahali daha uygun ve kaliteli bir egitim yeri onerme sansiniz varmi ?

retro

Almanyada felsefe okumak

Mesaj gönderen retro » Cmt Eki 01, 2016 12:50 pm

bu yaziyi yazip yazip sildim. sanane ne karisiyorsun dedim kendime ama ufakta olsa yazayim. ayni yollardan bende gectim. ve lise sonda ciddi kararsizliklar yasiyordum. sayisal bolumden muhendiszlikten tipa kadar aklimdan hersey geciyordu. bir ara artik bogazici fizik yazacagim akademisyen olacagim dedim. ama allahtan vazgectim. donup bakiyorum fizik okuyacam bolum kolaymi kesinlikle degil bitirene kadar sacim basim dokulecek. okulu bitirdin peki emeklerinin karsiligni alacakmisin kesinlikle hayir. daha sonra doktora vs yapacaksin ki azicik dise deger bir konuma eresin. ama bu vakte kadarda eriyip biteceksin. ben ne yaptim makine muh. sectim. en az fizik bolumu kadar zor. bitirince sac bas kalmiyor ama uni yillarini verimli degerlendirdigin zaman piyasaya dogrudan atilabiliyorsun. istersen akademisyen olma sansin da var yani. ben ornegi sayisal uzerinden verdim. ama su an sinavdan dolayi stres altindasin ve oldukca duygusal davraniyorsun. yas ilerledigi zaman bu duygusalca verdigin kararlar pisman edebilir ve vakit gec olabilir. amacim seni vazgecirmek degil ama ailen ile bu konuyu otur tartis ve karari beraber ver. beni anlamiyorsunuz yok turk kafasiyla dusunuyorsunuz deme. senden daha tecrubeli insanlar sonucta.

Pata Kata

Almanyada felsefe okumak

Mesaj gönderen Pata Kata » Cmt Eki 01, 2016 12:56 pm

[quote]retro tarafindan yazilan metin:

bu yaziyi yazip yazip sildim. sanane ne karisiyorsun dedim kendime ama ufakta olsa yazayim. ayni yollardan bende gectim. ve lise sonda ciddi kararsizliklar yasiyordum. sayisal bolumden muhendiszlikten tipa kadar aklimdan hersey geciyordu. bir ara artik bogazici fizik yazacagim akademisyen olacagim dedim. ama allahtan vazgectim. donup bakiyorum fizik okuyacam bolum kolaymi kesinlikle degil bitirene kadar sacim basim dokulecek. okulu bitirdin peki emeklerinin karsiligni alacakmisin kesinlikle hayir. daha sonra doktora vs yapacaksin ki azicik dise deger bir konuma eresin. ama bu vakte kadarda eriyip biteceksin. ben ne yaptim makine muh. sectim. en az fizik bolumu kadar zor. bitirince sac bas kalmiyor ama uni yillarini verimli degerlendirdigin zaman piyasaya dogrudan atilabiliyorsun. istersen akademisyen olma sansin da var yani. ben ornegi sayisal uzerinden verdim. ama su an sinavdan dolayi stres altindasin ve oldukca duygusal davraniyorsun. yas ilerledigi zaman bu duygusalca verdigin kararlar pisman edebilir ve vakit gec olabilir. amacim seni vazgecirmek degil ama ailen ile bu konuyu otur tartis ve karari beraber ver. beni anlamiyorsunuz yok turk kafasiyla dusunuyorsunuz deme. senden daha tecrubeli insanlar sonucta.[/quote]

Sonucta bu konuyu acmamin amaci fikir almak son cumleyi asla soylemem :D Bilemiyorum bende bilgisayar muhendisligi ile arasindayim acikcasi ama bilmiyorum beni felsefeye ceken seyler var dusunmeyi seviyorum , birseyler hakkinda kafa yormayida , teoriler uretmeyi bilemiyorum simdi ailem tamamen bana birakiyor. Acikcasi orda felsefe okuyup buraya donmek istemiyorum Amerika\'da , Ingiltere\'de akademisyen olmak istiyorum

obamaupton

Almanyada felsefe okumak

Mesaj gönderen obamaupton » Cmt Eki 01, 2016 7:00 pm

Zamaninda bende senin gibi kararsizlik yasiyordum bir iki bolum arasinda, fakat dili ogrenmeye basladiktan sonra fikrim sekillenmeye basladi, sende de oyle olabilir. 7-8 ay sonra azicik anlamaya basladiktan sonra dil kursunun yakinindaki universitelere gidip, istedigin bolumun Vorlesung larina girebilirsin. Birkac farkli vorlesung dan sonra zaten okumak isteyip istemedigine karar veriyorsun. Ancak Almanca\'yi hic kucumseme. Baya buyut hatta gozunde eger felsefe okuyacaksan. 20 kisilik siniflarda tartismalara katilman gerekecek, profesor seni gosterip sen ne dusunuyorsun diye soracak sana ve sunumlar yapacaksin.

Diger arkadasin dedigine pek katilmiyorum. Is hayatini dusunup karar verme. Para kazaniliyor. Ne istiyorsan onu yap. Istemedigin bolumu okursan zaten basarili olamazsin. Zaten yabanci dilde egitim goreceksin, eger ilgin yoksa o kitaplari o zaman anlayamazsin iste. Neye ilgin varsa onu yap. Isteyip istemedine dair kararsizsan acele etme, birak bir donem daha gecsin, bolum arastir, okul arastir. Bolum ayni olsa da okuldan okula farklilik gosteriyor egitim icerigi (Studieninhalt), karar vermeden once gorecegin dersleri de arastir o yuzden. Ve en onemlisi hep almanca ogrenmeye devam et. Almancan oturmadan (ziyaret ettigin vorlesung larda bunu test edebilirsin) egitime baslamak icin aceleci olma.

Pata Kata

Almanyada felsefe okumak

Mesaj gönderen Pata Kata » Cmt Eki 01, 2016 7:13 pm

[quote]obamaupton tarafindan yazilan metin:

Zamaninda bende senin gibi kararsizlik yasiyordum bir iki bolum arasinda, fakat dili ogrenmeye basladiktan sonra fikrim sekillenmeye basladi, sende de oyle olabilir. 7-8 ay sonra azicik anlamaya basladiktan sonra dil kursunun yakinindaki universitelere gidip, istedigin bolumun Vorlesung larina girebilirsin. Birkac farkli vorlesung dan sonra zaten okumak isteyip istemedigine karar veriyorsun. Ancak Almanca\'yi hic kucumseme. Baya buyut hatta gozunde eger felsefe okuyacaksan. 20 kisilik siniflarda tartismalara katilman gerekecek, profesor seni gosterip sen ne dusunuyorsun diye soracak sana ve sunumlar yapacaksin.

Diger arkadasin dedigine pek katilmiyorum. Is hayatini dusunup karar verme. Para kazaniliyor. Ne istiyorsan onu yap. Istemedigin bolumu okursan zaten basarili olamazsin. Zaten yabanci dilde egitim goreceksin, eger ilgin yoksa o kitaplari o zaman anlayamazsin iste. Neye ilgin varsa onu yap. Isteyip istemedine dair kararsizsan acele etme, birak bir donem daha gecsin, bolum arastir, okul arastir. Bolum ayni olsa da okuldan okula farklilik gosteriyor egitim icerigi (Studieninhalt), karar vermeden once gorecegin dersleri de arastir o yuzden. Ve en onemlisi hep almanca ogrenmeye devam et. Almancan oturmadan (ziyaret ettigin vorlesung larda bunu test edebilirsin) egitime baslamak icin aceleci olma.[/quote]

Hocam zaten nerde sara orda ben tarzi dusunmedim hic. Istedigim meslegi yapmak istiyorum acikcasi zengin olsamda birsey farketmez ortalama bir yasam bana yeter oyle zengin olayim olayi bende yok