Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

İkinci Bachelor, LYS, Vize, İş

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
mirfaelltnichtsein

İkinci Bachelor, LYS, Vize, İş

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Prş Nis 27, 2017 3:56 pm

Merhaba. Kafama takılan ve net cevaplar alamadığım bazı sorularım var, bir kısmını daha önce çeşitli yerlerde sormuştum ama her seferinde farklı cevaplar aldım, sonradan okuduklarım da farklıydı. Netleştirmek istiyorum.

1. LYS'de dil sınavına girdim sadece, yani sayısal sözel vs. sınavım yok. Dil bölümü okuyorum şu an ve mezun olacağım 1 ay içinde. Seneye Almanya'da ikinci bir Bachelor başvurusu yapacağım ama sayısal alanlarda yapmam mümkün mü?
Eğer mümkünse:
2. NC'm neye göre hesaplanacak, üniversite notlarım mı LYS'm mi yoksa lise notlarım mı?
3. LYS'ye 2013'te girdim, Türkiye'de o sonuçla üniversite okudum. Hala geçerli mi? Lazım olacak mı? Yoksa direkt BA mezuniyet belgemle mi başvuracağım?
4. İkinci Bachelor yapmak isteyenler için Almanya'da ayrı bir kota olduğunu duydum ve bu kota çok azmış, şansın olmaz tarzı şeyler diyorlar. Böyle bir şey var mı?
5. Almancası C1 olan, sadece LYS dil sınavına girmiş ve Türkiye'de dil bölümü mezunu 22 yaşında birisinin ikinci ve sayısal bir Bachelor okumak için vize alması sıkıntılı olur mu?
6. Vize alırken gösterilen bloke hesap her sene yenilenmek zorunda diye biliyordum ama aksini iddia edenler oldu "Bir kere yatırıyorsun gitmeden, daha 3 sene boyunca para göstermiyorsun" şeklinde. İnandırıcı gelmedi?
7. Mezun olduktan sonraki 18 ayda iş bulma kısmı için bazıları "Alanınla ilgili bir iş bulup sözleşmenle yabancılar ofisine gidiyorsun Almanca bildiğini falan da gösterince direkt oturumunu alıyorsun" diyor, bazıları da "O iş için neden bir Almanı değil de seni almaları gerektiğini kanıtlaman ve onları buna ikna etmen lazım" diyor. Daha önce sormuştum bunu ama sonrasında çok farklı cevaplar aldım ve okudum, o yüzden netleştirmek istiyorum.

podolski1905

Re: İkinci Bachelor, LYS, Vize, İş

Mesaj gönderen podolski1905 » Prş Nis 27, 2017 9:05 pm

ilk olarak sayısal alanda bachelor yapamazsın çünkü örnegin mühendislik okumak istiyosan türkiyede mühendislik kazanmıs olman gerekiyor.
NC LYS ye göre hesaplanacak
İkinci bachelor yapmak istiyosan bi kere vize gorusmesinde onları ikna etmen gerekiyor ki bu genelde çok zor oluyo
Almanca belgen varsa ikinci bachelor yapma sansın artar ama dil bölümü mezunusun neden sayısal bölüm diye sorarlar ve ikna olmayabilirler

mirfaelltnichtsein

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Prş Nis 27, 2017 11:45 pm

podolski1905 yazdı:ilk olarak sayısal alanda bachelor yapamazsın çünkü örnegin mühendislik okumak istiyosan türkiyede mühendislik kazanmıs olman gerekiyor.
NC LYS ye göre hesaplanacak
İkinci bachelor yapmak istiyosan bi kere vize gorusmesinde onları ikna etmen gerekiyor ki bu genelde çok zor oluyo
Almanca belgen varsa ikinci bachelor yapma sansın artar ama dil bölümü mezunusun neden sayısal bölüm diye sorarlar ve ikna olmayabilirler
Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim.
Dediğiniz gibi düşünüyor(d)um ben de, sadece dil sınavından LYS'ye girmiş kişiler orada asla sayısal bir şey okuyamaz diye. Ama anabin.kmk.org'da ülkeyi Türkiye ve Schulabschluss'umu Bachelor olara seçince "Direkter Zugang (für alle Fächer) zu allen Hochschulen" diyor. Dolayısıyla girebiliyor olmam gerekiyor, çünkü anlaşılan lise mezunu bir öğrenciyle bir tutulmayacağım Bachelor mezunu olduğum için ve o LYS'de kazandığın bölümü okumak zorundasın olayından muaf oluyorum demek bu. Ama herkes sizin gibi tam tersini söylüyör. Bu yazdığım bilgiyi onaylayan 3 kişi varsa 30 kişi öyle bir şey imkansız diyor. E zaten sayısaldan LYS sonucum olmadan atıyorum mühendisliğe nasıl başvuracağımı da bilmiyorum, hangi sonuçla, neyle. Ve dediğiniz gibi NC LYS ile hesaplanıyorsa LYS-dil sonucumla NC hesaplayıp örneğin mühendisliğe mi alacaklar.
Evet o ikna aşaması sıkıntı olacak gibi gözüküyor ama resmiyette direkt bir engel/eksik olmadığı sürece ikna etmek için elimden geleni yapacağım. Şimdilik resmiyette ne kadar engel olduğunu öğrenmek ve konunun ilk mesajında yazdığım iş bulma tarzı sorulara cevap almak önceliğim. İkna kısmına ona göre hazırlanacağım.

Yolcu97

Mesaj gönderen Yolcu97 » Prş Nis 27, 2017 11:57 pm

Dediginiz gibi bisey olmasi bana imkansiz geldi...Dil sinavindan atiyorum 450 alan adam gelip burda tip mi okuyacak????Boyle bir muafiyetin olcagini dusunmuyorum...Ben almanyadayim ve benim bildigim okullarada basvuru filan yaptim:) ::Turkiyede herhangi bir unide okumak istedigin bolumu kazanman lazim..Yani diger arkadasinda dedigi gibi once turkiyede muhendislik kazanmaniz lazim diye biliyorum....Arasira turevlerinede gecis hakki veren uniler oluyo...NC hesaplanirkende MF 4 yerlestirme puaniniza bakarlar muhendislikler..

mirfaelltnichtsein

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Cum Nis 28, 2017 12:05 am

Yolcu97 yazdı:Dediginiz gibi bisey olmasi bana imkansiz geldi...Dil sinavindan atiyorum 450 alan adam gelip burda tip mi okuyacak????Boyle bir muafiyetin olcagini dusunmuyorum...Ben almanyadayim ve benim bildigim okullarada basvuru filan yaptim:) ::Turkiyede herhangi bir unide okumak istedigin bolumu kazanman lazim..Yani diger arkadasinda dedigi gibi once turkiyede muhendislik kazanmaniz lazim diye biliyorum....Arasira turevlerinede gecis hakki veren uniler oluyo...NC hesaplanirkende MF 4 yerlestirme puaniniza bakarlar muhendislikler..
İşte benim de emin olamadığım kısım o. Eğer dediğim şey mümkünse şöyle bir açıklaması olabilir: Lise mezunu 17-18 yaşında bir insan başvuruyorsa tecrübesiz eğitimsiz olarak gördükleri için Almanya'da okumak istediği alanda bir bölüme yerleşmesini istiyorlar LYS'de. Ama Türkiye'de Bachelor bitirmiş biri 22-23 yaşında ve üniversite mezunu olduğu için bir lise mezunuyla aynı tutmuyorlar, "Zaten yeterince eğitimli, Almanya'da ikinci bir Bachelor'ı istediği alanda yapabilir" olarak bakıyorlar. Aklıma gelen tek açıklama bu. Ama işte böyle bir şey var mı emin olmak istiyorum. Eğer varsa muhtemelen dediğim gibidir sebebi.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Nis 28, 2017 2:26 am

mirfaelltnichtsein yazdı:Merhaba. Kafama takılan ve net cevaplar alamadığım bazı sorularım var, bir kısmını daha önce çeşitli yerlerde sormuştum ama her seferinde farklı cevaplar aldım, sonradan okuduklarım da farklıydı. Netleştirmek istiyorum.

1. LYS'de dil sınavına girdim sadece, yani sayısal sözel vs. sınavım yok. Dil bölümü okuyorum şu an ve mezun olacağım 1 ay içinde. Seneye Almanya'da ikinci bir Bachelor başvurusu yapacağım ama sayısal alanlarda yapmam mümkün mü?
Eğer mümkünse:
2. NC'm neye göre hesaplanacak, üniversite notlarım mı LYS'm mi yoksa lise notlarım mı?
3. LYS'ye 2013'te girdim, Türkiye'de o sonuçla üniversite okudum. Hala geçerli mi? Lazım olacak mı? Yoksa direkt BA mezuniyet belgemle mi başvuracağım?
4. İkinci Bachelor yapmak isteyenler için Almanya'da ayrı bir kota olduğunu duydum ve bu kota çok azmış, şansın olmaz tarzı şeyler diyorlar. Böyle bir şey var mı?
5. Almancası C1 olan, sadece LYS dil sınavına girmiş ve Türkiye'de dil bölümü mezunu 22 yaşında birisinin ikinci ve sayısal bir Bachelor okumak için vize alması sıkıntılı olur mu?
6. Vize alırken gösterilen bloke hesap her sene yenilenmek zorunda diye biliyordum ama aksini iddia edenler oldu "Bir kere yatırıyorsun gitmeden, daha 3 sene boyunca para göstermiyorsun" şeklinde. İnandırıcı gelmedi?
7. Mezun olduktan sonraki 18 ayda iş bulma kısmı için bazıları "Alanınla ilgili bir iş bulup sözleşmenle yabancılar ofisine gidiyorsun Almanca bildiğini falan da gösterince direkt oturumunu alıyorsun" diyor, bazıları da "O iş için neden bir Almanı değil de seni almaları gerektiğini kanıtlaman ve onları buna ikna etmen lazım" diyor. Daha önce sormuştum bunu ama sonrasında çok farklı cevaplar aldım ve okudum, o yüzden netleştirmek istiyorum.
1- Evet mümkün.
2- LYS ve üniversite beraber.
3- Gecerli
5- Evet olabilir. O yüzden tavsiyem ilk olarak kendi alaninda bir yüksek lisans icin kabul al, buraya gelip dsh veya testdaf verdikten sonra lisansa kayit ol.
4- Hayir yok.
6- Sehirden sehire göre degisiyor ama artik bir cok sehirde yillik 4300 euro civari istiyorlar bloke hesapta.
7- 18 ay icinde is bulunca alaninla ilgili oturum izni uzatilir.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

mirfaelltnichtsein

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Cmt Nis 29, 2017 12:52 am

Physiker yazdı:1- Evet mümkün.
2- LYS ve üniversite beraber.
3- Gecerli
5- Evet olabilir. O yüzden tavsiyem ilk olarak kendi alaninda bir yüksek lisans icin kabul al, buraya gelip dsh veya testdaf verdikten sonra lisansa kayit ol.
4- Hayir yok.
6- Sehirden sehire göre degisiyor ama artik bir cok sehirde yillik 4300 euro civari istiyorlar bloke hesapta.
7- 18 ay icinde is bulunca alaninla ilgili oturum izni uzatilir.
Çok teşekkür ederim.

Peki 4300€ ile vize almak mümkün mü? Yoksa vizede ilk etapta yine de her türlü o 8000€ civarı olan rakamı mı bloke hesaba koymak gerekiyor? (Tam miktarını unuttum kusura bakmayın)

Öncelikle testdafı Türkiye'de vermek istiyorum. Almanca konusunda sıkıntı yok iki dilli büyüdüm zaten (Almanya'dan kesin dönüş yapan bir ailem var, şimdi ben geri dönüş yapmaya çalışıyorum işte) o yüzden testdaf konusunda sıkıntı yok burada da veririm. Sonrasında alanımla ilgili bir yüksek lisansa kabul alıp o yüksek lisans için vize aldıktan sonra Almanya'da birden bire alakasız bir alanda Bachelor yaparsam sıkıntı çıkmaz mı? Kulağa korkunç geliyor sanki yasadışı gibi. Nasıl işliyor o süreç? Testdafı illa orada mı almam gerekecek mesela bunun için?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Nis 30, 2017 2:21 am

Ilk asamada vize icin 8640 Euro gerekiyor. Testdaf i illaki Almanya da verme mecburiyeti yok. Ilk asamada vize basvurusu yaparken kendi bölümünüzle alakali yüksek lisans kabulü almanizi tavsiye ederim.
www.deutschstudent.com

mirfaelltnichtsein

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Prş May 04, 2017 5:42 pm

Physiker yazdı:Ilk asamada vize icin 8640 Euro gerekiyor. Testdaf i illaki Almanya da verme mecburiyeti yok. Ilk asamada vize basvurusu yaparken kendi bölümünüzle alakali yüksek lisans kabulü almanizi tavsiye ederim.
Peki bu şekilde olursa nasıl yürüyor süreç? Diyelim X üniversitesinden alanımla alakalı bir master bölümünden kabul aldım. Buradayken dil sınavını da verdim. Vizeyi aldım Almanya'ya gittim. Orada tam okul başlayacakken birden "Ya ben vazgeçtim bachelor okumak istiyorum başka alanda" diyebilecek miyim? O bachelor için olan bütün deadline'ları kaçırmış olacağım o durumda. Bir sonraki başvuru dönemine mi kalacağım? Ve bachelor yapacağım üniversite master için kabul aldığım X üniversitesinde mi olmak zorunda? Ayrıca vizeyi master için almış olduğum belli olmayacak mı orada ilerleyen zamanlarda resmi işlemlerde sorun çıkmaz mı?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum May 05, 2017 3:29 pm

Vizeyi aldiktan sonra sorun cikmaz oturum veya vize islemleri icin. Tek sorun erkek ögrenciler ikinci bir lisans okudugunda askerlik uzatamiyorlar.
www.deutschstudent.com

mirfaelltnichtsein

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Cmt May 06, 2017 6:42 am

Physiker yazdı:Vizeyi aldiktan sonra sorun cikmaz oturum veya vize islemleri icin. Tek sorun erkek ögrenciler ikinci bir lisans okudugunda askerlik uzatamiyorlar.
Anladım teşekkürler. Peki başvuru süreci nasıl olacak? Mesela okumak istediğim üniversiteye hem alanımla ilgili bir master için hem de okumak istediğim bachelor için başvurup kabul almam ve sonrasında vizeye master kabul belgemle gitmem mi gerekiyor?