Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanyada Fizik bölümü hakkında

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
alanwake

Almanyada Fizik bölümü hakkında

Mesaj gönderen alanwake » Cmt Oca 14, 2017 10:43 pm

Öncelikle herkese merhaba;

Gürkan beyin eklediği(çok sağolsun) "almanyada fizik" makalesini okudum inceledim,gideceğim eyalete yakın yerlerdeki üniversiteleride belirleyip sitelerine girip okul döneminde gösterilecek ders programı ve bilgilerini uzun uzun inceledim.Ancak ben türkiyede elektronik önlisans okuyan bir kişiyim buradan mezun olduktan sonra almanyada alanımla çokta alakalı olmayan yani fizik bölümünde okuyacağım inşallah,zorlukları konusunda hem fikiriz ama kafama takılan bir çok soru işareti var bunları özellikle fizik bölümü okuyan arkadaşlarımız cevaplarsa çok makbule geçecek.

1-Gürkan bey makalesinde türkiyedeki üniversite fiziğinin almanyadaki lise fiziğine eş değer olduğundan bahsetmiş ve tüm sorun aslında yapamama korkusu da buradan geliyor,ben kendime güveniyorum ancak yabancı bir ülke adaptasyon süreci olacak dil süreci derken bunlar arasında üniversitede başarısız olmak istemiyorum,kısacası bu hayalimden vazgeçip fiziğe göre daha kolay bir alan olan elektronik üzerinden mi devam etsem yoksa fizik konusunda ısrarlı mı olmalıyım?
2-Şayet fizik bölümüne gidecek olursam tıpkı türkiyedeki lisans eğitimi gibi herşey 0'dan mı başlayacak ? (mekanik vs gibi)
3-Fizik bölümüne başladığımı varsayarsak özellikle neye dikkat etmem gerektiğini okuyan arkadaşlar benimle tecrübelerini paylaşabilirmi?

Yazımda yazım hataları anlam kaymaları olabilir cahilliğimi,dalgınlığımı mazur görünüz.Herkese şimdiden teşekkür ederim saygılarımı sunarım..

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Almanyada Fizik bölümü hakkında

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Oca 15, 2017 4:44 pm

Öncelike sunu belirtmek gerekiyor, elektronik ile fizik farkli alanlar degil:).

Fizik egitimi Almanya da gercekten zor. Örnegin Avrupa genelinde bölümlere göre en iyi 15 üniversiteyi siraladigimizda, Almanya dan bölüme göre en fazla 3-4 üniversite ilk 15 icerisinde yer aldigini görüyoruz. Belki Almanya nin avrupa genelinde en basarili oldugu bölüm olarak makina mühendisligi düsünülebilir ama makina mühendisliginde bile sanirim 3 alman üniversitesi vardi ilk 15 de. Fakat fizik bölümünde nerdeyse ilk 15 in yaridan fazlasi Alman üniversitelerinden olusur:

Asagidaki linkte bu haberleri yayinlamistik:

http://community.deutschstudent.com/viewforum.php?f=17

Fizik okuyacak birinin anatilik ve pratik düsünmesi gerekiyor. Formül cikarmayi ezberleyen bir düsünce yapisi degil, formülü kendi kendine degistirebilen ve yorumlayan biri basarili olur. Ayrica 3. dönemden sonra nerdeyse hayatini labaratuarda gecirmeyi göze alabilecek kisiler okumali.

Bayagi zor bir egitim temposu var ama bitirdikten sonra bilmeniz gereken sey, su anda Almanya da 35 yasinin altinda issiz fizik mezunu yok.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

alanwake

Mesaj gönderen alanwake » Pzr Oca 15, 2017 7:01 pm

Gürkan bey öncelikle değerli yorumunuz için teşekkür ederim sürç-i lisan ettiysek affola farklı alanlar derken fizik daha çok olayın merkezinde,teorisinde,açıklamasında ama elektronik mühendisliği fiziğin uygulama alanlarından biridir.Bilmişlik yapmak istemedim yanlış anlaşılmasın ben böyle biliyorum :)
Höhere mathematik kısmını gördüğüm de biraz gözüm korktu denebilir ama başaracağıma inanıyorum,yalnız çevremden şu tür duyumlar almaktayım;
"Almanyada final vize sistemi yok tek sınav var ondan geçemessen kalıyorsun "gibi şeyler duydum.

Hedefim sıralamada üst seviyelerde olan okullarda okumak değil, ki dediğinizi baz alırsak oralarda başarılı olma şansım çok düşük bu yüzden daha alt seviye ama kaliteli bir eğitim için almanyada fiziği tercih edeceğim inşallah..

Buna ek olarak tıpkı Türkiyede'ki gibi çift anadal yapma imkanım varmıdır?Fizik+Elektrotechnik gibi?
Şimdiden teşekkür ederim..

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Oca 17, 2017 1:58 am

Son sorudan baslayayim, sadece birini yapsaniz bile hedeflediginiz yerden daha ileriye gelirsiniz:) ve biri tek basina zaten cok zor.

Almayna da gercekten fizik egitimi öyle Türkiye deki gibi degil, yani sadece teori üzerine bir egitim verilmiyor. Belirttigim gibi 3.dönemden sonra nerdeyse labaratuarda yasiyorsunuz. Elektronik labaratuarlari da var. Örnegin en basit deneylerden olan Millikan deneyi bile sadece 6-7 saat sürüyor, yeri geldiginde 3-4 gün süren elektronik deneyleri oluyor ve günlük hayattaki kullanimiyla. Örnegin bir RES den alinan verimin artirilmasi vs gibi.

Sinavlara girmeyi öncelikle haketmek gerekiyor. Her hafta ödev veriyorlar ve o ödevlerden belirli bir puan alinca sinava giris hakki var. Bir sinavdan 3 kere kalinca atiliyorsunuz. Bazi derslerde vize-final sistemi de oluyor ama o tamamen prof un insiyatifi dahilinde. Tek bir sinav da yapabilir veya ana sinava giris icin ön bir sinav da yapabilir. Fizik bölümünde lisans + master bittiginde, en az bir matematikci kadar matematik, lisans mezunu elektronikci kadar elektrik konulari ve en az 6-7 programlama dili ögrenmis olacaksiniz:) O yüzden fizikciler Almanya da her alanda is bulabiliyor.
www.deutschstudent.com

HzlSzr

Mesaj gönderen HzlSzr » Sal Oca 17, 2017 7:31 am

ODTÜ Fizik mezunuyum, bitirirken bir de almanca yandal yaptım, son dönemimde ortalamam 3.85'di. TUM'da Applied and Engineering Physics Master'ı yapıyorum ve şöyle söyleyeyim; Türkiye'deki Fizik eğitimi buradaki lise eğitimine denk şeklinde genellemek yanlış; ODTÜ, Bilkent, Boğaziçi, Koç gibi üniversitelerin sağlam fizik bölümleri mevcut..
Öte yandan Fizik kesinlikle "kolay" denilebilecek bir bölüm değil..Ön lisans elektrik okudum diyorsunuz, fizik üzerine almadığınız pek çok ders var muhtemelen, ciddi zorlanırsınız diye düşünüyorum, eğer Fizik'e karşı ciddi bir ilginiz, bir nevi aşkınız yoksa zor bence, yani fizik okumuş olmak için okunacak bir bölüm değil, ilginiz alakanız varsa, çalışırsanız olur diyeceğim ama nasıl olacak dil sorununuz vs. varsa daha da karmaşıklaşacak..
Ama Fizik okumak dünyadaki en cool şeylerden biri bence o da ayrı, bol şans..

duisburger

Mesaj gönderen duisburger » Çrş Oca 18, 2017 9:40 am

Bogazicinden duisburg a iki arkadas gelmisti, hatta physiker le ortak arkadaslarimizdi:) Iyi de ortalama ile bitirmislerdi ama hallerini görünce ben de bogazicindeki egitimden süphe ettim. Biri 2 dönem tek ders bile gecemedi ve döndü, digeri 5 yildir halen teze kayit olacak:)

alanwake

Mesaj gönderen alanwake » Çrş Oca 18, 2017 8:01 pm

Physiker yazdı:Son sorudan baslayayim, sadece birini yapsaniz bile hedeflediginiz yerden daha ileriye gelirsiniz:) ve biri tek basina zaten cok zor.

Almayna da gercekten fizik egitimi öyle Türkiye deki gibi degil, yani sadece teori üzerine bir egitim verilmiyor. Belirttigim gibi 3.dönemden sonra nerdeyse labaratuarda yasiyorsunuz. Elektronik labaratuarlari da var. Örnegin en basit deneylerden olan Millikan deneyi bile sadece 6-7 saat sürüyor, yeri geldiginde 3-4 gün süren elektronik deneyleri oluyor ve günlük hayattaki kullanimiyla. Örnegin bir RES den alinan verimin artirilmasi vs gibi.

Sinavlara girmeyi öncelikle haketmek gerekiyor. Her hafta ödev veriyorlar ve o ödevlerden belirli bir puan alinca sinava giris hakki var. Bir sinavdan 3 kere kalinca atiliyorsunuz. Bazi derslerde vize-final sistemi de oluyor ama o tamamen prof un insiyatifi dahilinde. Tek bir sinav da yapabilir veya ana sinava giris icin ön bir sinav da yapabilir. Fizik bölümünde lisans + master bittiginde, en az bir matematikci kadar matematik, lisans mezunu elektronikci kadar elektrik konulari ve en az 6-7 programlama dili ögrenmis olacaksiniz:) O yüzden fizikciler Almanya da her alanda is bulabiliyor.

Gürkan bey cevabınız bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim epeyce bir bilgi edindim sayenizde :) araştırmaya devam edeceğim.
Siz yüksek mastermı yoksa lisans mı okumuştunuz fizik bölümünde?
En son alanwake tarafından Çrş Oca 18, 2017 8:07 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

alanwake

Mesaj gönderen alanwake » Çrş Oca 18, 2017 8:02 pm

HzlSzr yazdı:ODTÜ Fizik mezunuyum, bitirirken bir de almanca yandal yaptım, son dönemimde ortalamam 3.85'di. TUM'da Applied and Engineering Physics Master'ı yapıyorum ve şöyle söyleyeyim; Türkiye'deki Fizik eğitimi buradaki lise eğitimine denk şeklinde genellemek yanlış; ODTÜ, Bilkent, Boğaziçi, Koç gibi üniversitelerin sağlam fizik bölümleri mevcut..
Öte yandan Fizik kesinlikle "kolay" denilebilecek bir bölüm değil..Ön lisans elektrik okudum diyorsunuz, fizik üzerine almadığınız pek çok ders var muhtemelen, ciddi zorlanırsınız diye düşünüyorum, eğer Fizik'e karşı ciddi bir ilginiz, bir nevi aşkınız yoksa zor bence, yani fizik okumuş olmak için okunacak bir bölüm değil, ilginiz alakanız varsa, çalışırsanız olur diyeceğim ama nasıl olacak dil sorununuz vs. varsa daha da karmaşıklaşacak..
Ama Fizik okumak dünyadaki en cool şeylerden biri bence o da ayrı, bol şans..
Selamlar öncelikle fizik zaten okunmak için okunacak bir bölüm değil bildiğiniz üzere gerçekten sevmek gerekir ki her bölümde başarılı olmak için ilk şart sevmektir.
Cevabınız içinde ayrıca teşekkür ederim..

alanwake

Mesaj gönderen alanwake » Çrş Oca 18, 2017 8:04 pm

duisburger yazdı:Bogazicinden duisburg a iki arkadas gelmisti, hatta physiker le ortak arkadaslarimizdi:) Iyi de ortalama ile bitirmislerdi ama hallerini görünce ben de bogazicindeki egitimden süphe ettim. Biri 2 dönem tek ders bile gecemedi ve döndü, digeri 5 yildir halen teze kayit olacak:)
Vay canına :lol: ciddi anlamda korkmaya başladım ben daha fazla araştırayım cevabınız için çok teşekkür ederim .

HzlSzr

Mesaj gönderen HzlSzr » Prş Oca 19, 2017 2:40 am

Hocam üstteki kendimle ilgili bilgileri "hava olsun, şanım yürüsün" diye vermedim, yani buna rağmen zor demek istedim ki bunun bir de yeni bir okula, yeni bir ülkeye, farklı bir sisteme adaptasyon süreci var, siz seviyorsunuz ama bakalım fizik de sizi sevecek mi minvalinde sığ bir şeyler paylaşmak istemiyorum :)
Denemeden bilemezsiniz elbette, o yüzden madem bu denli isteklisiniz başvurun, kabul alın, okuyun :D

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Oca 19, 2017 11:34 am

München de master yapan arkadasin tavsiyelerine katiliyorum. Ne kadar calisirsan calis fizik seni sevmedimi istedigini de yapsa ögrenci olmuyor, ne demek istedigini cok iyi anliyorum=)

Ama katilmadigim nokta, odtü vs cok bir önemi yok... Sayet bir ülkede fizik bölümü mezunlari issizse veya formasyon almaya calisiyorsa ve fizik bölümleri tek tek kapaniyorsa ve hatta fizik bölümü sadece askerlik tecili icin kullaniliyorsa bence karsilastirma yapmak bile cok büyük bir ironi olur. Türkiye de fizik okuyorum dedigimde bana aciyarak bakarlardi, burda fizik mezunuyum dedigimde insanlarin gözü büyüyor agiz bir karis acik vaaw sesini duyunca bile egolar tavan yapiyor=)

Simdi bir de heryer imam hatip olmaya basladi ki, bundan 10 yil sonra fizik denince akla sadece manken gelir Türkiye de.
www.deutschstudent.com

HzlSzr

Mesaj gönderen HzlSzr » Prş Oca 19, 2017 7:51 pm

Ben de Physiker'inin söylediklerine katılıyorum, fizikçi dayanışması:)

HzlSzr

Mesaj gönderen HzlSzr » Prş Oca 19, 2017 10:49 pm

HzlSzr yazdı:Ben de Physiker'inin söylediklerine katılıyorum, fizikçi dayanışması:)
İşsizlik gibi algılanmasın ama gözüme battı;
edit: *Physiker'in

mustifiz

Mesaj gönderen mustifiz » Prş Oca 19, 2017 11:59 pm

Tübitak ın fizik projesini kabul etmeyip okunmuş fasulyeleri kabul ettiği ülkemizden bu saatten sonra birşey beklememiz ne kadar doğru!!!!!!Red edilen proje
First Step To Nobel Prize In Physics” yarışmasında, 70’e yakın ülkeden 5 bin fizik projesini geçerek dünya birincisi oldu.Dağa taşa yatirim yapılarak eğitim düzelmez malesef.

alanwake

Mesaj gönderen alanwake » Cum Oca 20, 2017 8:52 pm

HzlSzr yazdı:Hocam üstteki kendimle ilgili bilgileri "hava olsun, şanım yürüsün" diye vermedim, yani buna rağmen zor demek istedim ki bunun bir de yeni bir okula, yeni bir ülkeye, farklı bir sisteme adaptasyon süreci var, siz seviyorsunuz ama bakalım fizik de sizi sevecek mi minvalinde sığ bir şeyler paylaşmak istemiyorum :)
Denemeden bilemezsiniz elbette, o yüzden madem bu denli isteklisiniz başvurun, kabul alın, okuyun :D
Değerli yorumunuz için teşekkürler ama benim tam öğrenmek istediğim bu şartlar altında ( benimde gerçekten çalışacağımı hesaba katarsanız)denemeye değermi yoksa kendi alanımda devammı etmeliyim?Benim için uçuk bir hayalmidir?

alanwake

Mesaj gönderen alanwake » Cum Oca 20, 2017 8:56 pm

Physiker yazdı:München de master yapan arkadasin tavsiyelerine katiliyorum. Ne kadar calisirsan calis fizik seni sevmedimi istedigini de yapsa ögrenci olmuyor, ne demek istedigini cok iyi anliyorum=)

Ama katilmadigim nokta, odtü vs cok bir önemi yok... Sayet bir ülkede fizik bölümü mezunlari issizse veya formasyon almaya calisiyorsa ve fizik bölümleri tek tek kapaniyorsa ve hatta fizik bölümü sadece askerlik tecili icin kullaniliyorsa bence karsilastirma yapmak bile cok büyük bir ironi olur. Türkiye de fizik okuyorum dedigimde bana aciyarak bakarlardi, burda fizik mezunuyum dedigimde insanlarin gözü büyüyor agiz bir karis acik vaaw sesini duyunca bile egolar tavan yapiyor=)

Simdi bir de heryer imam hatip olmaya basladi ki, bundan 10 yil sonra fizik denince akla sadece manken gelir Türkiye de.

Gürkan bey tahmin edeceğiniz üzere ben fizik master'ı için değil fizik lisansı için geleceğim bu şartlar altında bu alanda ısrar etmem sizce ne derece mantıklıdır?Aslında sizin tecrübelerinize dayanarak benim için bir yorum yapmanız diğer arkadaşa da söylediğim gibi benim de gerçekten ısrarcı olarak çalışacağımı hesaba katarak ne diyebilirsiniz?Biliyorum tabiki tam birşey söyleyemezsiniz ama yani sizce denemelimiyim yoksa vazmıgeçmeliyim bu hayalimden?Yada önerebileceğiniz bunu denerken beni güvenceye alacak herhangi bir şey önerebilirmisiniz?Çünkü gerçekten elim boş dönmek istemiyorum ve biz orada Türkiyeyi temsil eden öğrenciler olacağız bu benim için çok önemli birşey ülkemi kötü bir şekilde temsil etmek istemem.
Belki sorularımın kötü,gereksiz olduğunu düşünebilirsiniz ama tüm inancımla söylüyorum verdiğiniz her bilgi benim yolumu çiziyor şimdiden teşekkür ederim..

alanwake

Mesaj gönderen alanwake » Cum Oca 20, 2017 8:57 pm

mustifiz yazdı:Tübitak ın fizik projesini kabul etmeyip okunmuş fasulyeleri kabul ettiği ülkemizden bu saatten sonra birşey beklememiz ne kadar doğru!!!!!!Red edilen proje
First Step To Nobel Prize In Physics” yarışmasında, 70’e yakın ülkeden 5 bin fizik projesini geçerek dünya birincisi oldu.Dağa taşa yatirim yapılarak eğitim düzelmez malesef.
Size kesinlikle katılıyorum bu yüzden almanyada fiziği tercih etmek istedim :lol:

sayko

Mesaj gönderen sayko » Cmt Oca 21, 2017 3:30 am

alanwake yazdı:Gürkan bey tahmin edeceğiniz üzere ben fizik master'ı için değil fizik lisansı için geleceğim bu şartlar altında bu alanda ısrar etmem sizce ne derece mantıklıdır?Aslında sizin tecrübelerinize dayanarak benim için bir yorum yapmanız diğer arkadaşa da söylediğim gibi benim de gerçekten ısrarcı olarak çalışacağımı hesaba katarak ne diyebilirsiniz?Biliyorum tabiki tam birşey söyleyemezsiniz ama yani sizce denemelimiyim yoksa vazmıgeçmeliyim bu hayalimden?Yada önerebileceğiniz bunu denerken beni güvenceye alacak herhangi bir şey önerebilirmisiniz?Çünkü gerçekten elim boş dönmek istemiyorum ve biz orada Türkiyeyi temsil eden öğrenciler olacağız bu benim için çok önemli birşey ülkemi kötü bir şekilde temsil etmek istemem.
Belki sorularımın kötü,gereksiz olduğunu düşünebilirsiniz ama tüm inancımla söylüyorum verdiğiniz her bilgi benim yolumu çiziyor şimdiden teşekkür ederim..
bu hayatta o kadar cok değişken varken doğru yol cizmek diye bir kavram olmadığını söyleyebilirim. Fizik okursun, belki yapamazsin belki yaparsin bunu kimse bilemez. Kimsenin sana dogru yol cizebilecegini düşünme. Güvenceye almak gibi bir sey de yok hayatta, sadece daha mantıklı secimler var. Senin icin belki de Fizik mantıklı bir secim olacak, bilemeyiz. Burada bu kadar cevabin icinde tatmin olmaman aslında ne soylerlerse soylesinler karar veremiyor oluşundan.

Deseydin ki fizik okumak mantikli bir secim midir, kime gore mantiklidir hangi durumlarda mantiksizdir ve kendini taniyor olup bir secim yapabilirdin. Ama kendini tanimiyorsan da her alanda basarili ya da basarisiz olma olasiligin esit gibi. O yüzden istiyorsan dene . Denedin diye geri dönülmez bir yola girmeyeceksin korkma.

Yani hayat bu kadar Fizik sectim ya da secmedim uzerinden hesaplanamaz. Sadece tavsiyem neyi daha cok sevdigini bulmaya çalış. İkisi de esit gibiyse bir yola gir herkes gibi ve bakalim senin hayatında neler olacak, başarılar.

alanwake

Mesaj gönderen alanwake » Cmt Oca 21, 2017 11:41 pm

sayko yazdı:bu hayatta o kadar cok değişken varken doğru yol cizmek diye bir kavram olmadığını söyleyebilirim. Fizik okursun, belki yapamazsin belki yaparsin bunu kimse bilemez. Kimsenin sana dogru yol cizebilecegini düşünme. Güvenceye almak gibi bir sey de yok hayatta, sadece daha mantıklı secimler var. Senin icin belki de Fizik mantıklı bir secim olacak, bilemeyiz. Burada bu kadar cevabin icinde tatmin olmaman aslında ne soylerlerse soylesinler karar veremiyor oluşundan.

Deseydin ki fizik okumak mantikli bir secim midir, kime gore mantiklidir hangi durumlarda mantiksizdir ve kendini taniyor olup bir secim yapabilirdin. Ama kendini tanimiyorsan da her alanda basarili ya da basarisiz olma olasiligin esit gibi. O yüzden istiyorsan dene . Denedin diye geri dönülmez bir yola girmeyeceksin korkma.

Yani hayat bu kadar Fizik sectim ya da secmedim uzerinden hesaplanamaz. Sadece tavsiyem neyi daha cok sevdigini bulmaya çalış. İkisi de esit gibiyse bir yola gir herkes gibi ve bakalim senin hayatında neler olacak, başarılar.
Selamlar kendinizi tanımıyorsunuz kısmı harîç diğerlerine tamamen katılmakla beraber güvenceye almak derken örneğin çift anadal yapıp birinde olmazsa birinde olur gibi demek istedim.
Burada yazmak istemedim ama türkiyede marmara üniversitesinde okuyorum ve şuan ortalamam 3,60 bunu neden söyledim çünkü fizik bölümünün mühendislik bölümünün ortak derslerini almaktayız bunlarla bu şekilde not alabiliyorsam oradada yapabileceğimi düşündüm ve bu konuyu açtım güvenim olmasa zaten bu konuyu açmazdım.Sadece beni korkutan birkaç söylem,yukarda söylediğim gibi gürkan beyin fizik makalesi ve iki alanı da gerçekten sevmem bunların toplamı kafada soru işaretlerine yol açıyor.Ancak diğer söylediklerinizde çok haklısınız sadece ufakta olsa madem riske gireceğim bari bilinçli bir şekilde olsun ki tehlikeyi en aza indireyim diye düşündüm.
Yardımları için herkese çok teşekkür ederim allah razı olsun herkese başarılar dilerim.

taps

Mesaj gönderen taps » Pzt Nis 08, 2024 2:54 am

Şuan tam olarak seninle aynı durumda gibiyim, ne yapmam gerektiğini tam olarak kestiremiyorum.
Aradan 7 yıl geçmiş, ne yaptın?